Wpis z mikrobloga

@ColdMary6100: @goferek: Dokładnie nie należny słuchać się rad innych - bo oni doradzają Ci działanie dobre dla nich samych np. ja Ci doradze, że jak przelejesz mi 100k pln to zrobie z nich dobrą inwestycję, ale nie gwarantuje zwrotu kasy bo jest minimalne ryzyko, że nie wypali (haha, chociaż dobrze wiem że to lipa i kasy nie odzyskasz, ale może zarobie na jeleniu) :) Dla każdego dobre może
  • Odpowiedz
Dokładnie nie należny słuchać się rad innych - bo oni doradzają Ci działanie dobre dla nich samych


@Crodin: Według mnie bardzo dobrze jest słuchać tego, co inni mają do powiedzenia, ale przepuścić to przez kilka podstawowych filtrów:
1. Nawet najmądrzejsza osoba może się mylić. Nie należy traktować tego, co mówią inni, jako prawdę objawioną, nawet jeśli brzmi to rozsądnie. Każdy popełnia błędy i ma ograniczoną wiedzę, i nasz doradca też. Duża doza sceptycyzmu i podważania statusu quo zalecana. To niby oczywiste, ale zauważyłam, że większość ludzi zakłada, że jak im ktoś coś mówi z dużą pewnością siebie, to pewnie ma rację - a tak nie jest!

2. Jaki autorytet ma ta osoba, by tak mówić? Jak mi osoba niewykształcona farmazoni o studiach, a osoba bez firmy farmazoni o posiadaniu firmy, to ja to od razu spuszczam w kiblu jako całkowicie niewiarygodne. Dlaczego teoretyzowanie osób bez doświadczenia ma być lepsze od twojego? Jak nie mają doświadczenia, to wiedzą tyle albo i mniej w temacie niż ty, więc ich rady będą w 99% o kant
  • Odpowiedz