Wpis z mikrobloga

@eXe1987: Ja mam instalacje skierowaną na zachód (azymut 250 stopni) i wg tabel szacunków uzysku powinienem tracić około 14 % na produkcji w stosunku do południa. Patrząc na pvmonitor na instalacje niedaleko mnie o podobnej mocy i skierowane na południe to tracę może z 7 %. Więc jest znacząco lepiej jak szacowałem. W dużej mierze to zależy od pogody. Zakładałem że roczny uzysk będę miał 5000-5100 a będę miał minimum 5200.
@eXe1987: Mirku, powiedz Ty mnie czym te wykresy rysujesz. Skąd masz dane. Jestem przed inwestycją w #fotowoltanika i jeszcze nie spotkałem się ze sterownikiem który takie dane kolekcjonuje (tylko dane chwilowe na wyświetlaczu urządzenia).
Planuje instalację offgrid z aku bez sprzedaży energii. Tak. Już mam wydzielone obwody.

Tak, jestem zielonka i konto na wypoku założyłem aby się Ciebie podpytać (taki impuls po ponad 8 latach bycia skrytoczytaczem).

Pozdrawiam.
@eXE1987: wielkie dzięki za odpowiedź. Właśnie przeszukałem Twój tag #fotowoltaika i znalazłem tam odpowiedź na swoje wcześniejsze pytanie. zeversolar - właśnie czytam o tym sprzęcie.

Nie wszystkie inwertery czy falowniki takie dane wysyłają w chmurę, ba nie wszystkie nawet mają możliwość wysyłania danych przez USB czy RS.

Sprzęt kupowałeś w PL czy sam ściągałeś?
Aha, spoko. Ja takiej opcji nie mam. Mogę co najwyżej dostać dotację na pompę ciepła, wymianę pieca węglowego na gazowy lub upgrade gazowca. Że się tak wyrażę mam "grubszy" piec niż to co mi są w stanie zaproponować. Lepiej, zapłaciłem za niego mniej niż bym zapłacił wraz z dotacją (producent ten sam tylko dotują model o dwa oczka niższy niż mój).
@przeczki: byli dzisiaj fachowcy, dołączyli te optymizatory i instalacja rozkręcolila się w pewnym momencie do 90%. Zrobiłem dzisiaj więcej prądu - 18kWh niż w jakikolwiek dzień czerwca, mimo, że chmur było masa. U mnie panele na południe, brak opcji, że któryś będzie w cieniu. Po prostu ich zastosowanie nie miało sensu.