Wpis z mikrobloga

@AllieCaulfield:

Witam wszystkich serdecznie.

Wczoraj pisałem o dość interesującym (mam nadzieje, nie tylko dla mnie) zegarku Vacheron Constantin 57260 i jego 57 komplikacjach.

Dzisiaj drugi najbardziej "skomplikowany" zegarek.

Patek Philippe Caliber 89

Wyprodukowany w roku 1989 dla uczczenia 150 rocznicy firmy. Posiada on 33 komplikacje.

Średnica 89 mm
Grubość 41 mm
Waga 1100 g
Ilość wskazówek 24
Ilość części 1728
5 lat planowania
4 lata złożenie wszystkiego w całość

Listę wszystkich komplikacji można znaleźć w internecie. Zegarek posiada funkcje m.in.
dzień miesiąca
dzień tygodnia
godzinę w drugiej strefie czasowej
fazy księżyca
rok przestępny
zapas energii
miesiąc
temperaturę
datę świąt Wielkiej Nocy
wschód słońca
zachód słońca
położenie gwiazd na niebie
Zostały wyprodukowane cztery egzemplarze tegoż zegarka. Z platyny, różowego, białego i żółtego złota.

Do ciekawszych komplikacji tutaj zaliczę analogowy termometr :)
Zatrzymam się jednak na dłuższą chwile przy jednej komplikacji. Jest to zaznaczenie daty świąt Wielkiej Nocy (patrz załączone zdjęcie nad mapą nieba)

tutaj zdjęcie tarczy

Teraz będzie trochę dłużej :)
Otóż wyznaczenie daty świąt Wielkiej Nocy to nie taka prosta sprawa.
Określenie daty Wielkanocy narzuca również daty kolejnych ruchomych świąt, a więc Wniebowstąpienia, Zielonych Świątek czy Bożego Ciała, które przypadają odpowiednio 39, 49 i 60 dni po Wielkanocy. Warto jednak przypomnieć, że określenie sposobu wyznaczania dat Wielkanocy było niezwykle trudnym problemem dla wczesnych chrześcijan i na przestrzeni wieków problem ten był źródłem wielu kontrowersji i nieporozumień.

Opierając się na źródłach biblijnych, które niestety nie podawały daty Zmartwychwstania, wiadomo było, że ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce w piątek, natomiast Zmartwychwstanie w niedzielę po żydowskim święcie Paschy. Pascha przypada zawsze 15 dnia miesiąca Nisan, pierwszego miesiąca żydowskiego kalendarza religijnego. Takie określenie momentu ukrzyżowania i Zmartwychwstania opierało się o zasady kalendarza księżycowo-słonecznego. Rozbieżności wynikające z różnic pomiędzy kalendarzami: księżycowo-słonecznym - żydowskim, a słonecznym - juliańskim dodatkowo zwielokrotniały trudności w wyznaczaniu daty Wielkanocy.

W roku 325 ustalono zasadę, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
Wielkanoc zatem można świętować najwcześniej 22 marca, będzie tak w przypadku gdy pełnia Księżyca wypadnie w sobotę 21 marca, a najpóźniej zaś 25 kwietnia jeśli pierwsza wiosenna pełnia Księżyca nastąpi 18 kwietnia. Jeżeli ten dzień wypadnie w niedzielę wówczas zgodnie z ustaloną zasadą Wielkanoc przypada w następną niedzielę czyli 25 kwietnia. Przedstawiony sposób wyznaczenia daty Wielkanocy, nawiązujący bezpośrednio do wydarzeń biblijnych, jest ściśle skorelowany ze zjawiskami astronomicznymi, a konkretnie z datą równonocy wiosennej oraz z cyklicznym przebiegiem faz Księżyca.

Wraz z upływem czasu oraz doskonaleniem metod obserwacji, na rozbieżności pomiędzy datą równonocy przyjętą przez Kościół, a jej rzeczywistym astronomicznym momentem, wskazywała coraz większa liczba uczonych. Aby rozwiązać ten problem konieczne było przeprowadzenie reformy kalendarza juliańskiego. Doszło do tego dopiero w 1582 roku za pontyfikatu papieża Grzegorza XIII. W wyniku reformy uzyskano zrównanie dat początku wiosny astronomicznej i kalendarzowej poprzez opuszczenie zbędnych dni, w 1582 roku dzień 4 października oznaczono datą 15 października tego samego roku.

Obecnie datę Wielkanocy oblicza się według algorytmu podanego przez Carla Friedricha Gaussa (1777-1855)

Dla ciekawostki dodam, iż pełny cykl dat Wielkiej Nocy powtarza się co 5 700 000 lat :)

Wracając jednak do zegarka :)

Jak można sobie wyobrazić, kolo zębate w zegarku musiałoby mieć 5 700 000 "stopni" dla pełnego cyklu. Takie koło byłoby jednak oczywiście ogromne. Dlatego też mechanizm , który pokazuje date Wielkanocy został zaprojektowany tak aby pokazywał date Wielkanocy "w części" od roku 1989 do 2017. Dlatego tez wszystkie cztery egzemplarze zostały poddane serwisowi tak aby zegarek "wiedział" dokładną date.

tutaj można zobaczyć schemat komplikacji mechanizmu

Jak już nieraz wspominałem...liczenie czasu...nie tak łatwo się to robi :)

Mam nadzieję, że wpis ten był interesujący i nie zanudziłem nikogo :)
Pozdrawiam i życzę udanego weekendu.

#zegarki #zegarkiboners #ciekawostki #watchboners
AllieCaulfield - @AllieCaulfield: 

Witam wszystkich serdecznie.

Wczoraj pisałem...

źródło: comment_XJfCoEsry6touHCShxN3B8KSXfA9d4VV.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AllieCaulfield: o tym zegarku oglądałem kuedys jakiś filmik na yt, notomiast cała przygotowana przez Ciebie pozostała część to bardzo ciekawy dodatek. Lubię dowiedzieć się czegoś nowego i pożytecznego przy okazji. Dzięki
  • Odpowiedz
@r0k0: cieszę się że w jakiś sposób moje wpisy przypominają o wpisach Antoniego. Odbiorę to jako komplement. Dziękuję :) staram się jak mogę. Takie komentarze jak Twój pokazują że czasem się udaje :)
  • Odpowiedz