Wpis z mikrobloga

Definicje:
Programista to człowiek mający umiejętność zapisywania informacji (na przykład: algorytmu służącego do rozwiązania problemu) w postaci kodu (definiowanego przez język programowania).

Język programowania to sposób zapisu kodu źródłowego (programu) rozumianego przez programistę.

Kod źródłowy to forma programu zapisana w języku programowania możliwa do zrozumienia przez programistę, podatna na zmiany i przeznaczona do kompilacji na docelowy system komputerowy. Programów nie piszę się na każdy system komputerowy bezpośrednio bo wymagałoby to zmian w kodzie zależnie od platformy docelowej (a to wymagałoby, aby wziąć pod uwagę i dostosować program do architektury, czyli budowy i sposobu działania, każdej platformy osobno) więc, aby umożliwić ich działanie (programów) na różnych platformach (bez potrzeby ingerencji w kod źródłowy programu i tworzenia różnych jego odmian) pisze się je (programy) w kodzie języka wysokiego poziomu, którego (ten kod) jest „tłumaczony” podczas procesu kompilacji na kod maszynowy „rozumiany” przez docelowy system komputerowy i dostarczany w formie pliku binarnego.

Kompilacja to proces zmiany (przez dedykowany program, tak zwany kompilator [danego języka] lub programistę) kodu źródłowego (dowolnego) programu w kod maszynowy, czyli formę akceptowaną przez system komputerowy, i w ostateczności, przy udziale konsolidatora dołączającego dodatkowe biblioteki i moduły, w plik wykonywalny (binarny) możliwy to wykonania przez system komputerowy.

Plik binarny – plik o dowolnej zawartości zawierającymi tekst zapisany w ustalonym sposobie kodowania znaków drukarskich, wraz z kodami sterującymi, w tym także z kodem znaku końca pliku.

Założenie:
Proces kompilacji, w swej istocie, to zmiana formy programu z kodu źródłowego rozumianego przez człowieka na formę binarną „rozumianą” przez system komputerowy.

Twierdzenie:
Kod źródłowy i plik wykonywalny są więc w swej istocie tym samym (rzeczowo) programem mimo różnych form (jedna przeznaczona dla człowieka, druga przeznaczona dla systemu komputerowego). Z tego wynika, że kod źródłowy i plik wykonywalny są sobie tożsame, dodatkowo każda z tych form jest równa programowi, który nabywamy a więc nabywając program nie powinniśmy otrzymywać jedynie formy binarnej, ale także jego kod źródłowy. W innym wypadku nabywanie produktu (programu) jest nieuczciwe bo nie otrzymujemy jego wszystkich form (półprodukt?).

Dobrze rozumuje? #filozofia #programowanie #programista15k #linux oraz #matematyka bo padły mądre słowa jak tożsamość i równość (czym różnią się te pojęcia?)
  • 28
@pyroxar:
Programista nie tylko przepisuje algorytmy, także je projektuje.
Kod źródłowy niekoniecznie jest przeznaczony do kompilacji, może być interpretowany.
Kompilacja niekoniecznie jest do kodu maszynowanego. Przykładowo typescript albo dart są "kompilowane" do javascript.

Twierdzenie to w ogóle straszne dziwadło, skąd założenie że kod skompilowany i kod źródłowy to to samo? To że źródłowy jest tłumaczony na binarny nie znaczy że są tożsame. Ten proces jest zwykle jednostronny i różne kompilatory będą
ponieważ kupuje program a zarówno forma binarna i kod źródłowy są tym programem (to jego rożne formy).


@pyroxar: Nie otrzymujesz go również w formie diagramu na tablicy - wg twoich definicji to też ten sam program, zawiera te same treści i podziela ułomność tego w języku wyższym - musi zostać przekonwertowany do formy zrozumiałej przez komputer. Poza tym kompletnie nie rozumiem skąd założenie, że "kupienie programu" = "otrzymanie programu w każdej
Szanowny @rotflolmaomgeez,

Programista nie tylko przepisuje algorytmy, także je projektuje.

Niech będzie koder :P

Kod źródłowy niekoniecznie jest przeznaczony do kompilacji, może być interpretowany.

Nieistotny szczegół (tak sądzę), ale dzięki za uwagę, już dopisuje do swoich notatek.

Kompilacja niekoniecznie jest do kodu maszynowanego. Przykładowo typescript albo dart są "kompilowane" do javascript.

Kolejny szczegół, szczegóły też są ważne, dlatego czy jesteś w stanie podać wyczerpującą to pojęcie definicje kompilacji?

Twierdzenie to w
Generalnie tak ale szkopuł cały w tym że nie kupuje się programu tylko licencje na jego użytkowani


Szanowny @lionbest, nie ja kupuje program, licencje podpisuje przy instalacji lub pierwszym użyciu. NAjpierw kupujesz oprogramowanie, program (plik wykonywalny) a potem za pomocą umowy licencyjnej redukują cię z właściciela do nieużytka. Chamówa, po prostu.
Szanowny @Profesor_Milczarek,

Nie otrzymujesz go również w formie diagramu na tablicy - wg twoich definicji to też ten sam program, zawiera te same treści i podziela ułomność tego w języku wyższym - musi zostać przekonwertowany do formy zrozumiałej przez komputer.

Tak, to ten sam rzeczowo program, tylko w nieprzydatnej formie.

Poza tym kompletnie nie rozumiem skąd założenie, że "kupienie programu" = "otrzymanie programu w każdej formie w jakiej był w czasie
Skoro kupiłem program to dlaczego dostarcza mi się tylko jedną jego formę?


@pyroxar: Bo w definicji kupowania nie ma nic na temat tego, aby otrzymać wszystkie jego kopie. Wg twojego rozumowania, program i jego kod są tożsame co implikuje identyczność. Zresztą cały ten twój "wywód" jest strzałem w kolano, bo z jednej strony stwierdzasz tożsamość, a z drugiej podnosisz kwestie nieotrzymania jakiejś konkretnej wersji programu, którą jednak jesteś w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@pyroxar: w prawie zostało to wyszczególnienie i nazywa się prawo autorskie. Jeśli kupujesz licencje czyli prawo do używania kodu to masz np 23% VAT a jeśli kupujesz kod i możliwość jego zmiany, powielania to masz 8%VAT( jeśli jesteś autorem)
Szanowny @Profesor_Milczarek, nie kopie a formy. Kupuje oprogramowanie to nie chcę mieć tylko pliku wykonywalnego, ale także kod źródłowy, z którego powstał. Program to właściwie kod źródłowy a także plik wykonywalny, który działa w systemie komputerowym.

Zresztą cały ten twój "wywód" jest strzałem w kolano, bo z jednej strony stwierdzasz tożsamość, a z drugiej podnosisz kwestie nieotrzymania jakiejś konkretnej wersji programu, którą jednak jesteś w stanie odróżnic. A wtedy o tożsamości