Wpis z mikrobloga

@konrad2411: (trochę poważniej) Patrząc na te pytanie nie dziwie się, że nie znali odpowiedzi, najpierw wyobraź sobie. Potem pytanie ile zarobiłeś na tej lokacie, gdzie na tej lokacie zarobiłeś 5%, inflacja nie ma nic do tego, bo nie jest indeksowane względem inflacji, bo to by znaczyło, że jak się w ciągu roku przeniosę do innego kraju (Ba inflacja jest różna nawet w ramach regionów) to zarobisz inaczej.

Powiem więcej, każdy ma
@LowcaG: Ja wiem, że można pisać o podatku od zyskow kapitałowych, o składowych koszyka inflacyjnego, można pisać że nie pytali konkretnie o realne wartości, ale obaj wiemy, że zamysłem pytania było sprawdzenie wpływu inflacji na zyski z lokaty. Myślisz, że wlasnie dlatego że prawie 40% nie potrafiło udzielić zadnej odpowiedzi na to pytanie bo mieli wątpliwości o charakterze metodologicznym? :P
Myślisz, że wlasnie dlatego że prawie 40% nie potrafiło udzielić zadnej odpowiedzi na to pytanie bo mieli wątpliwości o charakterze metodologicznym? :P


@konrad2411: Nie wiem co sobie myśleli odpowiadający, ale wiem, że proste pytanie powinno być tak skonstruowane aby nie było dylematów :)

Ponadto nie wiem czy ankietowani znali zamysł pytających.

Tutaj trochę potraktowano ludzi jak debili, pytając o dziwne rzeczy i nie dając prawidłowej odpowiedzi i założyli, że ankietowali znali
bo to by znaczyło, że jak się w ciągu roku przeniosę do innego kraju (Ba inflacja jest różna nawet w ramach regionów) to zarobisz inaczej.


@LowcaG: Po przeniesieniu do innego kraju nie zmieni się waluta Twojej lokaty.
Po przeniesieniu do innego kraju nie zmieni się waluta Twojej lokaty.


@Lisek_Mirek: Ale ceny tam przecież mogą polecieć w górę, kursy zmienić ;)
Ta sama logika. inaczej zarobiłem na tej lokacie nie sądzisz, że trochę dziwne w kontekście lokaty? (wartość pieniądza to co innego)
@Lisek_Mirek:
Ps.
Równie dobrze mogę powiedzieć, że pieniędzy z lokaty nie wydam na konsumpcję (żywności i koszyka inflacyjnego) i zarobiłem jednak 5. A jak na ubrania wydam bo jeszcze więcej bo tam panuje (nie wiem czy jeszcze) deflacja.

to i le w końcu zarobiłem na tej lokacie?

@konrad2411: nie ma poprawnej odpowiedzi przecież. Załóżmy, że wpłaciliśmy 1000zł. Po roku mamy około 1040zl (50 - podatek belki). Czyli 4% więcej. Jeśli pytamy o wartość nabywczą pieniądza to mamy około 101% wartości nabywczej w porównaniu do poprzedniego roku, więc tutaj wzrost o 1%. Bardziej pokazuje to brak wiedzy ekonomicznej osób układających te ankiety.