Wpis z mikrobloga

Wołam Cię, ponieważ wyraziłeś/aś zainteresowanie wpisem o egzaminie językowym IELTS

Przepraszam za spóźnienie, ale życie się wydarzyło i nie mogłem napisać. IELTS to w skrócie jeden z najważniejszych międzynarodowych testów językowych potrzebnych do studiowania, czy emigracji w krajach anglojęzycznych. Pisałem IELTS gdy aplikowałem na uczelnię aby zrobić studia magisterskie w uk. Test ten jest wymagany przez niemal wszystkie uczelnie do rozpoczęcia nauki. Nie oblewa się go, ani nie zdaje, tylko dostaje się ocenę od 1 (non user) do 9 (expert user). IELTS występuje w dwóch odsłonach- general, oraz academic (potrzebny na uczelnię). Test akademicki jest nieco trudniejszy i sprawdza również umiejętność analizowania podanych informacji, np wykresów i rysunków. Test zajmuje zazwyczaj cały dzień, albo pół dnia i składa się z czterech części- pisanie, czytanie, słuchanie i mówienie. Większość uczelni wymaga academic IELTS na poziomie 6,5 i nie niżej niż 6,0 z każdej wybranej części. Ja uzyskałem wynik 8,5. Na test można się zarejestrować w internecie i w każdym większym mieście jest ich kilka miesięcznie. Zainteresowanie jest spore i czeka się ok miesiąca na dostępny termin. Cena to ok. 100 funtów. Co dziwne w uk, płaci się przelewem i trzeba zapłatę potwierdzić mailem ze screenshotem i danymi aplikanta. Jest to dziwny system, ponieważ wszędzie jest paypal, albo karty. Aplikować na uczelnię można nawet bez testu, pod warunkiem, że wyniki będą przed rozpoczęciem roku akademickiego. Dostajemy wtedy warunkowe przyjęcie, a szkoła może wysłać wyniki na uczelnię bezpośrednio po publikacji, bez opóźnień. Odpowiednikiem IELTS jest na przykład TOEFL, który również jest respektowany przez niektóre uczelnie.

Ok, zabookowaliśmy test, zapłaciliśmy i co dalej. Dostajemy od naszej szkoły w której będziemy zdawać linki do materiałów. Każdemu zdającemu IELTS polecam zapoznać się z nimi dokładnie i nie lekceważyć testu! Jest on trudny i bardzo formalny, a w dodatku drogi, więc chcecie go dobrze zdać. Materiały przygotują nas do każdej części osobno i pozwolą zdać przykładowe testy, aby ocenić własne umiejętności.

W dzień testu przychodzimy ładnie do szkoły na czas. Rejestracja całej gromady na test trwa ponad godzinę i proces jest bardzo sformalizowany. Nie pomaga to w walce ze stresem. Każdemu pobierany jest odcisk palca i robione zdjęcie, a także sprawdzany dowód tożsamości. Nie wolno mieć telefonów, gum, luźnych ubrań, kurtek. Na salę wnosimy tylko ołówek/ołówki, dowód tożsamości, który zawsze musi być na stole oraz ewentualnie małą butelkę wody bez etykietki. Nie wolno się odzywać, a pomocy wzywa się podniesieniem ręki. Zasady są dokładnie tłumaczone przed egzaminem i złamanie ich skutkuje wywaleniem z egzaminu bez pytania i możliwości odwołania.

Egzamin zdaje się w częściach jedna po drugiej. Czytanie polega na analizie dwóch zadanych tekstów i pytań zamkniętych to tychże tekstów. Teksty są naukowe, ale na dość podstawowym poziomie, np jakiś jednostronicowy tekst o migracji bocianów oraz tej samej długości tekst o średniowiecznej alchemii. Ta część ma za zadanie sprawdzić rozumienie tekstu. Przykłady tekstów: https://www.ielts-exam.net/ielts_reading/
Pisanie polega najczęściej na analizie wykresów, lub rysunków i otwartych odpowiedziach na pytania. Ja miałem grafy obrazujące jak zmieniało się natężenie ruchu kołowego na kilku wybranych mostach w uk i miałem wyjaśnić w jakich latach jakie pojazdy były bardziej popularne i co stoi za zmianami. Przykłady: https://www.ielts-exam.net/ielts-writing/
Słuchanie polega na odsłuchaniu tekstów (zawsze będzie tam jakiś dialog) i zaznaczaniu w miarę słuchania odpowiedzi na karcie egzaminacyjnej. Jest to trudna część i wymaga skupienia, gdyż teksty nie są powtarzane, a czasu na udzielenie odpowiedzi niewiele. Jak raz się zgubisz, to jest przesrane. Ja miałem dialog gościa, który chce wynająć mieszkanie i dzwoni do wynajmującego z pytaniami o chatę oraz jakieś inne dialogi, których już nie pamiętam. Przykłady: https://www.ielts-exam.net/IELTS-listening-preparation/

Powyższe części zdaje się jednym ciągiem i nie można wychodzić z sali. Wyjście do toalety jest możliwe jedynie w określonych slotach czasowych pod eskortą i ze sprawdzaniem dowodu oraz odcisku palca. Porównuje się również wcześniej zrobione zdjęcie i zapisuje ramy czasowe. Eskorta zostaje przed drzwiami toalety i potem odbiera nas z powrotem, a kibel jest przeszukany. Po napisaniu trzech części Następuje krótka przerwa i oznajmienie slotów czasowych na część mówioną. Ja miałem ok. dwóch godzin przerwy i musiałem potem wrócić do szkoły. W czasie przerwy można normalnie opuścić szkołę. Jak ktoś ma farta, to nie czeka wcale, a jak ma pecha to czeka ok 3 godzin. Mówienie zajmuje ok 10 minut i trzeba wypowiedzieć się na dwa zadane tematy z krótkim (ok 2 minut) przygotowaniem na skreślenie planu wypowiedzi. Ja musiałem mówić o współczesnych trendach w modzie i czy moda jako taka jest dobra czy zła (rozumiana jako cały przemysł modowo/blogowy) oraz musiałem opowiedzieć o jakimś autorytecie, który mi imponuje. Pie*doliłem coś o Aleksandrze Wielkim, bo nie wiedziałem kogo mam wybrać xD Egzaminator pyta czy możemy zacząć, nagrywa egzamin i w trakcie testu zadaje pytania. Po tym wszystkim jesteśmy wolni... mi to zajęło od ok 9:30 rano do 16:00 po południu. Muszę powiedzieć, że cały test jest bardzo formalny i dość ciężki, ale organizacja była dobra i każdy wiedział co robić. Na zdjęciu przykładowy certyfikat (nie mój oczywiście). One są standardowe i wszystkie wyglądają tak samo. Jeśli macie jakieś pytania, to walcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://en.wikipedia.org/wiki/International_English_Language_Testing_System
https://www.ielts.org/
https://www.britishcouncil.pl/
#edukacja #uk #studia #studbaza #emigracja #londyn
Budo - Wołam Cię, ponieważ wyraziłeś/aś zainteresowanie wpisem o egzaminie językowym ...

źródło: comment_gbdzTwfcg6ZXyXQU55vGtdaPvG6L7Xe3.jpg

Pobierz
  • 58
Jak w więzieniu z tą eskortą xD


@UszneStopery: Co dokładnie. Wysikanie się zajęło mi minutę, a cała operacja lekko z 10 minut :)
Na zewnątrz sali była taka jakby mobilna recpcja, gdzie sprawdzają odcisk, zdjęcia i trzeba złożyć podpis i tam zostawia się dowód tożsamości jak się idzie do kibelka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Budo: pisałeś, że dzieli się na 2 części. Czy ta pierwsza część „General” jest przydatna do pracy w Polsce? Aplikowałbym gdzieś do firmy IT, która wymaga bardzo dobrego angielskiego, jak ten test ma się w porównaniu do kategorii A1 A2 ... C1 C2?

Jest lepiej postrzegany czy tak samo jak C?
to że zaplusowalem wpis nie znaczy że chce być wolany do każdego następnego. Ehhhhh

@miguelsanchez666: Przepraszam. Musiałeś zaplusować wpis wyraźnie mówiący "plusuj, jeśli chcesz przeczytać o IELTS

@Budo: Chłopak jest zajęty bardzo i jego czas to złoto, każda sekunda się liczy. Ty mu wysyłasz jakieś bzdurne powiadomienia i marnotrawisz ten przeciekający przez dłonie czas. Musiał przez ciebie zmarnować życiową walutę aby wyjaśnić ci jak bardzo go nie interesuje to co chciałeś
@kryptomanix: Szczerze? Nie mam pojęcia. Nie wiem jakie wymagania mają firmy angielskie, musiałbyś się dowiadywać osobno w każdej firmie. Podejrzewam, że wymagania językowe są podawane przy ogłoszeniach rekrutacyjnych. Niektóre po prostu wymagają fluent english i ocenią Cię po cv, a reszty dowiedzą się przez telefon, albo na rozmowie. Ogólnie general jest do pracy, a academic do studiowania.