Wpis z mikrobloga

Mam butelke amoniaku, której chciałbym się pozbyć. Amoniak miał mi pomóć w usunięciu plam po antyperspirancie z koszulek, ale nie zdziałał, a ze względu na zapach nie mam zamiaru więcej się nim bawić. W jaki sposób mogę zutylizować taką substancję, jednoczesnie starając się uniknąć zatrucia środowiska?
#chemia #nauka #pytanie #bezpieczenstwo #biologia
  • 18
  • Odpowiedz
lub innego dostępnego kwasu

@SnowFox: kiedyś miałem do zutylizowania butelkę NH3 25% i na próbę wkropliłem tam H2SO4 stężonego, bo ten też miałem zutylizować. Jedna kropla spowodowała wyrzut (na oko tak z 20-30 mL) z butelki. Nie spodziewałem się takiej reakcji. Spodziewałem się ciepła, ale nie wybuchu. Nie polecam. Tą drogą, to najpierw rozcieńczyć i powoli neutralizować, ale 0,5 L stężonego amoniaku zajmie sporo czasu i da dużo roztworu, który
  • Odpowiedz
@SnowFox: Za oddawanie odpadów chemicznych się płaci. Kto będzie ponosił te ekstra koszty? W jaki sposób chcesz sprawdzać czystość odczynnika? Na chromatografię lecieć z butelką wartą 20 złotych? Tracić czas techników, który jest więcej warty niż ta butelka?
  • Odpowiedz
@gleorn: U mnie utylizacja odpadów takich typu odczynniki jest raz na 10 lat, więc to żaden problem. Nie wiem ile trwa pomiar na GC, ale na NMR ta butelka jest warta więcej niż czas techników poświęcony na pomiar.
  • Odpowiedz