Wpis z mikrobloga

Mirki, wymyśliłem sobie taki sposób zbierania wody deszczowej z dachu, załączam profesjonalny schemat. Przy zejściu z rynny nie mogę postawić zbiornika, za to może on znajdować się 25 metrów dalej, na #ogrod. Chciałbym zejść rynną do ziemi i pod nią poprowadzić rurę zakończoną na dole zbiornika. Zbiornik niższy niż wysokość dachu. U góry zbiornika rura przelewowa (nadal niżej).
W teorii zgodnie z #fizyka #nauka zasada naczyń połączonych zapewnia, że "w jednorodnym polu grawitacyjnym wlanie do któregokolwiek z naczyń połączonych jednolitej cieczy spowoduje, że jej poziom w każdym z naczyń ustali się na tej samej wysokości." To powinno sprawić, że rynna napełni się do pewnej wysokości, a dalej woda będzie lecieć do zbiornika. Nie wiem tylko jak z ciśnieniem, jeśli słup wody będzie miał powiedzmy 3m to połączenia muszą wytrzymywać 3 bary?

Czy to ma szansę działać? Szukam po necie takiego rozwiązania i nic nie znalazłem, aż k---a sam zaczynam w to wątpić xD

#diy #pogoda #meteorologia #majsterkowanie #paint #budownictwo #budujzwykopem
sobed - Mirki, wymyśliłem sobie taki sposób zbierania wody deszczowej z dachu, załącz...

źródło: comment_l6Xa5jH5xTrQoau1V0AwRqmzVZRcgcoj.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@sobed bez szans. Przecież żeby woda była w zbiorniku na wysokości powiedzmy 1 metra to znaczy że w rynnie przy budynku też będzie stała na wysokości 1 metra. Po roku rynna do wymiany. Nie mówiąc o tym że zaleje Ci fundamenty przy rynnie bo woda będzie wyciekać. Nie jesteś w stanie zapewnić szczelnego połączenia rur kanalizacyjnych dla stojącej wody
  • Odpowiedz
@kaspah: są rury tego typu dla ciśnienia od 4 do 12 bar, to nie powinien być problem. Zastanawiałem się tęż nad wykorzystaniem rurki do wody użytkowej, nawet w jednym kawałku (np. PEX) wtedy mam tylko 2 miejsca do uszczelnienia i dużo mniejszą pojemność nieużytkową instalacji
  • Odpowiedz
@sobed: pamiętaj że rury, które będą w ziemi będą pracować, tzn będą się przemieszczać o nawet kilka centymetrów, dlatego żeby minimalizować ryzyko pęknięcia czy poluzowania będziesz musiał dobrze przygotować korytko.
  • Odpowiedz
Ja bym zamontował „zbieracz wody deszczowej” na rurze spadkowej ale przy samym leju rynny (na samej gorze” i zrobił obok druga instalacje.


@dzazzio: za skomplikowane to Twoje rozwiązanie np. nie ma rur do 4bar, nie ma kopania, nie ma filtrów i siatek na dachu, nie ma osadnika gdzieś w ziemi, nie ma rewizji w 8 miejscach rurociągu, nie ma naczyń połączonych, nie ma ryzyka zastoju piachu z dachu i drobnych
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@geszue: gdybym mógł po prostu postawić zbiornik jak na działkach to bym tak nie kombinował, nie sądzisz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@juzjuzjuz: 1000l mauzer. Zakopane może być "lekko" problemowe(glina, koparka nie wjedzie), nie wiem też jak z wytrzymałością
  • Odpowiedz
  • 0
@sobed w sumie racja, ale tak bardzo to przekombinowane że aż ciężko było mi uwierzyć w taki niesamowity splot przeszkod na drodze do sukcesu :)
  • Odpowiedz