Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki z #programowanie, #naukaprogramowania oraz #praca, coraz więcej słyszy się, że coraz ciężej dostać się do pierwszej pracy jako programista.
Aktualnie mam 17 lat, 2 klasa lo i chcę powoli, bo mam jeszcze sporo czasu, zacząć się przygotowywać pod pierwszą pracę związaną z programowaniem. Programuję od jakichś 5lat, mam na koncie parę wygranych olimpiad i konkursów, aczkolwiek nie liczę już na wygraną czegokolwiek w liceum, bo wszystko tutaj jest nastawione stricte na algorytmy (więc nie zamierzam nawet startować), a ja (za co zapewne zostanę skrytykowany ( ͡° ͜ʖ ͡°)) skupiam się w pełni na webdevie, nie przejmując się takimi rzeczami (jakieś podstawy typu dijkstra jeszcze jestem w stanie napisać w skończonym czasie, wszystko wyżej to dla mnie czarna magia).
Ale wracając do meritum- jakie są szanse, że dostanę się na jakiś staż po skończeniu liceum? Aktualnie jestem w trakcie budowania portfolio, myślałem o napisaniu jakiejś biblioteki ale nigdy nie mam na nią pomysłu. Nie chcę pokazywać githuba, bo nie chcę zostać rozpoznany na #programowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) jako ktoś kto radzi innym sam nie mając żadnego doświadczenia.
Trochę się angażuję w opensource, aczkolwiek jest to ciężkie, bo takie teamy złożone z 3-4 osób znalezionych na zakątkach reddita szybko się rozpadają. Aktualnie sam piszę dosyć duży projekt, oparty na mikroserwisach, gdzie w szczytowym momencie (jakiś jeden tydzień po ogłoszeniu projektu) w moim teamie było 7 osób, po czym praktycznie na raz wszyscy się wykruszyli nic wcześniej nie robiąc ( ͡° ʖ̯ ͡°). Szczerze, to nawet myślałem nad jego porzuceniem, ale zbyt dużo czasu spędziłem na jego pisanie i pisanie dokumentacji do niego.
Moim głównym językiem programowania jest ruby, piszę w nim od około 4 lat, z frameworkiem rails od trochę mniej niż 3. Oprócz tego miałem "romanse" z go, pythonem, no i oczywiście znam jakieś podstawy js + vue, żeby robić frontend pod aplikacje pisane w railsach
Byłby ktoś na tyle miły, żeby powiedział mi co mogę się nauczyć i jakie projekty mogę stworzyć, żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Jak chodzi o to co umiem, to:
-to co każdy umie (html, sass, podstawy js, obsługa linuxa (nawet na archu pół roku siedziałem ( ͡° ͜ʖ ͡°), a raz miałem odpał i przez tydzień używałem go bez środowiska graficznego, pisząc w vimie, wspomagając się lynxem i przeglądaniem internetu na telefonie xd), gita,
-ruby, railsy, ale bez wszystkich hamlów i erb (o ile można umieć erb w sumie), bo praktycznie wszystkie aplikację tworzę jako api-only
-podstawy sql, których i tak nie pamiętam, bo nie używam (dsl ( ͡° ͜ʖ ͡°))
-założenia resta
-założenia graphql
-znam bibliotekę graphql-ruby, w sumie trochę niestety, bo przy pisaniu aplikacji z jej użyciem natknąłem się na parę problemów, których nikt inny nie miał
-podstawowa znajomość ekosystemu apollo, bo pisanie api gateway dla graphqlowych endpointów w railach to byłby czysty masochizm
-jak wspomniałem podstawy js, no i podstawy vue, tyle żeby zrobić sobie front pod aplikację backendową
-z railsowych rzeczy to oczywiście wszystko testuję z uczuciem frameworka rspec
-docker

Z rzeczy, które wiem, że muszę się nauczyć, to używać IDE, bo aktualnie używam sublimetext bez wtyczek + konsola, albo ewentualnie vim
No i mam zawsze straszną ochotę wymyślać koło na nowo, nawet swego czasu biblioteki do JWT używałem swojej, bo nie chciałem używać kodu którego nie znam i nie jestem pewny XD

Myślałem o nauce narzędzi do orchestration, jakieś kubernetes czy coś.

Wszyscy znajomi mi radzą pójście na informatykę ale nie wiem, czy jestem się w stanie gdzieś dostać (#krakow here). Mam zamiar zdawać rozszerzenia z fizyki i angielskiego, lecz nie jestem ich zbyt pewny. Myślałem też od pójściem na jakiś awf i pozostawienie programowania jako hobby, w którym mógłbym szukać ewentualnie pracę, jeśli nie znalazłbym nigdzie dobrze płatnego zajęcia typu kolejny gowniany trener personalny na siłowni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co o tym myślicie? No i przepraszam za spaghetti-post, pisałem w sumie co myślałem bez jakiejś refaktoryzacji, a mój rodowity język polski jest na niezbyt wysokim poziomie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy studenckie
  • 23
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Wiem że to na wykopie mało popularna opinia, ale najpewniejszym rozwiązaniem jest skończenie dobrych studiów. Jest w Polsce 3-5 wydziałów, które informatyki uczą na znośnym poziomie i tam trzeba celować.
Ucz się do matury, a nie programowania.
Podstawą programowania na wysokim poziomie (nie wyrobnictwa, bezmyślnego rzemiosła) jest dobre myślenie matematyczne. Technologie się zmieniają i jak skończysz studia, tego co jest teraz, już nikt nie będzie używał.
  • Odpowiedz
@Neoplan:

Podstawą programowania na wysokim poziomie (nie wyrobnictwa, bezmyślnego rzemiosła) jest dobre myślenie matematyczne.


ale skończ z tymi frazesami i nieprecyzyjnymi określeniami - wysoki poziom programowania, myślenie
  • Odpowiedz
najoptymalniejszej architektury.


@ZaoSan: nie ma czegos takiego jak "najoptymalniejsza".
Optymalny to znaczy najlepszy, wiec najoptymalniejszy to maslo maslane i znaczy tyle co "najbardziej najlepszy".
#grammarnazi

Do OPa: @Neoplan ma racje. Celuj w dobre studia na dobrym wydziale (mimuw, pw, agh...), zdaj dobrze mature i naucz sie dobrze matematyki. Najlepsi pracodawcy na swiecie wymagaja umiejetnosci algorytmicznych.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Pracy w IT jest sporo, ale pamiętaj, że to co trąbią ile to brakuje programistów to mowa o "specjalistach" czyli osobach, które są samodzielne już na swoim stanowisku i taka osoba nie ma problemu znaleźć pracy. Bo dół (staże i młodsi programiści) jest mocno zapchany, ale w sumie zależy od miasta, każde ma inny rynek
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: wróżę ci fajny hajs od razu po liceum xD ja zacząłem ostro cisnąć poświęcając caly czas jaki mam na początku drugiej klasy, teraz jestem świeżo po maturze a za jakieś dwa tygodnie idę do mojej pierwszej pracy za niemałe pieniądze (z tym że no już sporo umiałem wcześniej bo z programowaniem styczność od ok 10rż)

Jak chcesz dołączyć do fajnej grupy opensourcowej to polecam elenx.net, głównie Java/kotlin ale jest
  • Odpowiedz
OP: @Cumpelnastodwa: piszę testy, zarówno jednostkowe, integracyjne jak i teraz będę wchodził w testy end to end, bo nie widzę innej sensownej opcji przetestowania aplikacji składającej się z około 10 mikroserwisów (przynajmniej MVP aplikacj się plys minus z tego składać)
Myślę, że umiem używać gita, przeważnie piszę projekty z innymi ludzmi i jeszcze nikt nie narzekał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co do historii na githubie-
  • Odpowiedz
OP: Nie dowiedziałem się z tego wątku w sumie niczego o co pytałem.
Mam w drugim półroczu w moim lo średnią 1.9 z matematyki. Pytałem się o możliwość podjęcia stażu, ewentualnie w sumie pracy, bo nie jestem pewny, czy dostanę się na jakąś sensowną uczelnię.

@Neoplan:

Ucz się do matury,
  • Odpowiedz
nie wiadomo czy webdev będzie istniał za 10-15 lat.


@teusz88: abdolutnie wszystko przechodzi na obsluge przez przegladarke. predzej znikna binarki niz architektura klient-serwer wykorzystujaca przegladarke jsko klienta.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: to nie masz sie co tym tematem przejmowac. Moim zdaniem jestes o wiele lepiej przygotowany niz wiekszosc studentow ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wszystko sie bedzie liczylo. Twoje wlasne projekty to duzy plus ale i Twoj wlasny udzial w innych projektach to jeszcze wiekszy plus. Pracodawce bedzie obchodzilo to, czy potrafisz pracowac w teamie (a Ty potrafisz). Moim zdaniem skup sie na "szlifowaniu" swoich zdolnosci programistycznych.
  • Odpowiedz
@kowalzki: Pełna zgoda, że klient-serwer to coś co będzie się tylko umacniało. Pytanie czy front-end i back-end będą wyglądać tak jak dzisiaj. Jestem daleki od wysuwania jakichś wniosków jak to będzie rozwiązane, ale mimo wszystko myślę, że odejdą w końcu od JS na froncie i tym bardziej na backendzie. Pożyjemy, zobaczymy.
  • Odpowiedz