Wpis z mikrobloga

Droga Społeczności Wykopu!

Chciałbym podzielić się z Wami moją twórczością w postaci kanału YouTube o charakterze edukacyjnym. Treści z zakresu inżynierii mechanicznej, mechaniki klasycznej oraz projektowania 3D sprzężone są ze sobą z elementami programowania.
Przygotowywane materiały w zasadzie mogą być odbierane przez dużą grupę odbiorców. Od osób rozpoczynających swoją przygodę z fizyką lub naukami ścisłymi, przez studentów kierunków technicznych po osoby, które pracują w zawodzie opartym o inżynierię a mogą w jakiś sposób ułatwić sobie swoją pracę, poprzez napisanie nawet prostego narzędzia w wybranym języku programowania. Ze względu na dodatkowe raczkowanie w dziedzinie mikrokontrolerów AVR, język którego używam, to język C, ze względu na swoją uniwersalność oraz to, że gdzie nie skompiluję kod, to po prostu działa. Czy Windows, czy Linux, czy Android, czy nawet jakieś proste rzeczy związane z mikrokontrolerami (temat AVR nie ukazuje się na moim kanale).
Chciałbym dodać, że staram się możliwie najprościej omówić wybrane zagadnienia, chociaż niekiedy ze względu na swoistego rodzaju ględzenie zajmuje trochę czasu, mam nadzieję, że to co pojawia się w nagraniach jest również możliwie najbliżej prawdy. Mimo to nie ukrywam, że zdarza mi się popełnić nawet proste przejęzyczenie, które sprawia, że omawiany detal przybiera nieprawidłową formę, co musi wiązać się z kolejnym podejściem do nagrania. A jeśli nawet kiedyś zdarzy się takiej sytuacji nie wyłapać, to mam nadzieję, że uda mi się to w prosty sposób naprawić w nagraniach uzupełniających.
W szczególności proszę o wyrozumiałość zawodowych programistów. Moje filmy nie mają na celu uczyć programowania, ponieważ zdaję sobie sprawę, że wielu z Was poruszone kwestie wyjaśniło by sto razy lepiej. Ale przy pomocy języka C chcę wskazać drogę, w jaki sposób osiągnąć postawiony cel dla zagadnienia inżynierskiego. Uważam przy tym, że jeżeli zostało coś napisane w C, tak w innym języku zostanie to osiągnięte w dużo prostszy sposób.
Nawet jeśli moje nagranie nie będzie wystarczające dla Waszego problemu, to chociaż nakreśli drogę, dzięki której będzie możliwe odnalezienie lepszej odpowiedzi w czeluściach sieci Internet.

Link do najnowszego nagrania: Obliczanie prędkości obwodowych elementów wirujących narzędzi i elektronarzędzi

Serdecznie zapraszam.

#inzynieria #mechanika #mechatronika #programowanie #programista15k #youtube
  • 8
Dziękuję bardzo za zainteresowanie kanałem i korzystając z okazji postaram się coś poodpowiadać na Wasze komentarze:

@ownadi: Cóż złego jest z kodem w naszym ojczystym języku? Kiedyś czytałem (być może był to jakiś poradnik, tutorial do programowania), że faktycznie nadawanie zmiennym nazw w j. angielskim jest jakby pewnym standardem, jak również sam sposób zapisu zmiennych, np. myvariable1, newgrindingwheel_rev = 12250; lub nawet rozpoczynanie nazw zmiennych od literki
@StaraSzopa: Dziękuję. W chwili obecnej pracuję jako technolog. Konstruowanie zajmuje jakieś 10% moich obowiązków, więc na tę chwilę bardzo niewiele, a w dodatku praktycznie tylko 2D - AutoCAD, 3D bardzo sporadycznie.
Programowania używam głównie do pisania własnych pomocy. Tak, aby mi było lżej coś opracować. Pomysł na kanał wziął się stąd, żeby połączyć to czego mi teraz brakuje (czyli konstruowanie w Solid Worksie [konkretnie ten, a nie inny program 3D CAD],