Wpis z mikrobloga

Wiele pochwał słyszałem na temat aeropressu, zastanawiałem się czy jest lepszy od kawiarki, której sam używam. Fakt że muszę kupić nową kawiarke, bo obecnie mam jakąś aluminiową z marketu i zawsze w kawie czuje dziwny posmak, zwykła "zalewana" tego posmaku nie ma.

Druga sprawa to młynek - którego nie mam. Kawe do tej pory kupowałem zmieloną, marnej jakości, czy to woseba czy inna tania kawa i wiem że ziarnista zawsze będzie lepsza. Znam różnicę między młynkami żarnowymi i nożowymi, wiem że te pierwsze są lepsze. Z tego co się gdzieś dowiedziałem to podobno młynek nożowy nie nadaje się do mielenia kawy, która ma trafić do kawiarki ze względu na pył (tu pytanie czy to faktycznie prawda), oczywiście wolałbym nożowy bo aż takim koneserem kawy nie jestem żeby patrzeć na pył w naparze czy inne takie rzeczy, a młynek nożowy można kupić już za 50zł, żarnowy to koszt 5 razy więcej. Teraz nie wiem czy pchać się w młynek nożowy czy sobie odpuścić i dalej kupować np. kawe zmieloną jeśli chciałbym nadal używać kawiarki

#kawa #kawatime
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Papaya: jak kupujesz kawę zmieloną to możesz sobie zapchać sitko w kawiarce, chyba że masz pewność że jest to grubość mielenia odpowiednia dla kawiarki.

Są miejsca, gdzie można kupić kawę w ziarnach, a zmielą Ci na miejscu.

Niemniej jednak polecam własny młynek, żarnowy, jak już chcesz inwestować. Świeżo zmielona kawa jest najlepsza, dużo bardziej aromatyczna.
@Papaya odpuść sobie młynek nożowy. Nie osiągniesz równego przemiału co jest dość kluczowe w kwestii parzenia kawy. Lepiej zrób tak jak napisała @dekonfitura czyli kup sobie dobrą kawę i niech Ci zmielą na miejscu pod kawiarkę czy aeropress. Ewentualnie możesz kupić jakiś tani młynek od Hario/Rhinowares.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Papaya: używałem nożowego pod kawiarkę, zawsze wychodziło gówno jeżeli nie chcesz narazie inwestować w młynek to znajdź jakieś miejsce u siebie z kawą speciality i pros ich o mielenie pod kawiarkę na miejscu.
@Papaya: szkoda pieniędzy na nożowy młynek. Jeżeli chcesz kupić AeroPress to pamiętaj, że do niego będziesz potrzebował kawy jasno palonej czyli takiej jakiej w markecie nie znajdziesz. Spróbuj kupić lepsze ziarno i poproś o zmielenie pod daną metodę. My też mielimy na życzenie i pewnie większość sklepów internetowych ma taką usługę.
@COFFEEPLANT: Nie ma takiej reguły, aby w aeropressie używać tylko kawy jasno wypalonej :) @Papaya: Zdecydowanie lepiej dołożyć i kupić młynek żarnowy np. ręczny. Ze zmieleniem pod kawiarkę jakoś się zbytnio nie zmęczysz, a będziesz mógł dostosować grubość przemiału co znacznie wpływa na ekstrakcję. Nie widzę sensu kupowania kawy, która jest nawet zmielona specjalnie dla Ciebie, ponieważ i tak w ekspresowym tempie ona zwietrzeje.