Wpis z mikrobloga

Zastanawialiście się ile obecnie płatności wykonywanych jest za pomocą Lightning Network? Ja się zastanawiałem ale niestety, ze względu na prywatność jaką LN daje, nie jest możliwe poznanie dokładnej wartości. Możemy natomiast podglądnąć jak rozwijają się niektóre usługi o ile oczywiście udostępniają takie dane. Jedną z takich usług jest coingate.com.

Coingate to procesor płatności kryptowalutowych obsługujący w zasadzie wszystkie popularne kryptowaluty. Nie jest to firma wielkości bitpaya ale zapisała się w historii jako pierwsza, która wdrożyła obsługę Lightning Network dla BitCoina a później dla Litecoina. W 2018r coingate przetworzył ponad 300000 płatności dla swoich klientów. Ile z nich stanowiły płatności LN? Jak się okazuje, niewiele - zaledwie 700 płatności zostało wykonanych za pomocą LN w ciągu ostatnich 10 miesięcy (ok. 300 w 2018r). Co prawda ich ilość z miesiąca na miesiąc jest co raz większa (w marcu pisali, że obsłużyli 120 płatności w ciągu ostatnich 30 dni) jednak jak widać, stanowią one niewielką część wszystkich krypto-płatności obsługiwanych przez tą litewską firmę.

Jeżeli chodzi o sam node coingate'a - nie jest on jednym z największych nodów w sieci LN. Zablokowanych ma prawie 9 BTC w 369 kanałach co stanowi niecały 1% sieci LN.

Przy okazji. Jak myślicie, które krypto jest najpopularniejsze wśród osób płacących za pośrednictwem coingate?
Oczywiście BitCoin, który stanowił ok 90% wszystkich płatności w 2018r. Za 15000 płatności w 2018r (5%) odpowiedzialne były wspólnie ethereum oraz litecoin.

#bitcoin #lightningnetwork #ln
Pobierz xinn - Zastanawialiście się ile obecnie płatności wykonywanych jest za pomocą Lightni...
źródło: comment_ZsjbRX7X4YwuoetQmFmkfUf9qnHblpng.jpg

Czy masz zablokowane jakieś środki w sieci LN?

  • Tak 23.8% (5)
  • Nie 76.2% (16)

Oddanych głosów: 21

  • 24
@xinn: A no, ale rozwija się to wszystko. Sam przeniosłem swój sklep na Bitcoina (LN only ofc), a z czasem powstanie więcej usług. Onchain jest passe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Serio, LN daje takie możliwości, że "bania mała"
Onchain jest passe

@fervi: ciekawe kto będzie kopał bloki, jak nagroda za BTC spadnie prawie do 0, a większość będzie siedziała na LN, bo nie będą wstanie nawet zamknąć kanału z powodu zbyt dużego fee ¯\_(ツ)_/¯ wiem, że to raczej nie nastanie za naszego życia, ale trzeba już teraz patrzeć na możliwe skutki aktualnych ruchów
@fervi: I dużo tych płatności LN otrzymałeś? ;) Ja dosłownie 0, chociaż płatności krypto stanowią ~6% transakcji, które przetwarzam.

Co do samego LN. Ilość transakcji będzie wzrastać wraz z co raz większą ilością punktów akceptujących BTC/LN jak również co raz to bardziej user-friendly portfelami. Kwestia czasu. Swoją drogą, BTC (ogólnie krypto) to najlepsza możliwa metoda płatności dla każdego sprzedającego. Porównując prowizję takiego Paypala oraz to ile musisz czasu poświęcić na obsługę
większość będzie siedziała na LN, bo nie będą wstanie nawet zamknąć kanału z powodu zbyt dużego fee ¯_(ツ)_/


@taksanski_widelec: Wraz z LN fee będzie spadać

I dużo tych płatności LN otrzymałeś? ;)


@xinn: Niestety 0 - muszę reklamę na reddit zrobić, ale rozkręcam coś w rodzaju DAO Bitcoinowego. W międzyczasie rozkręcam "Bitcoinowego Steema" - w sensie wspieram na ile mogę xd
@xinn: bo jedno wynika z drugiego, fee on chain jest za duże -> (ludzie przechodzą na LN, nie mogą zamknąć kanału), (ludzie przechodzą na LN, nie mogą zamknąć kanału) -> brak przyszłego fee dla minerów, populacja minerów zmniejsza sie, wiadomo że zawsze ktoś będzie kopał bo mining jest samoregulującym się ekosystemem, ale kto będzie go kopał? rządy? oligarchowie? rządy zamiast walczyć o wydobycie złota będą ścigać się kto stworzy najszybszego ASICa?
@xinn: ja nie rozumiem koncepcji ekonomicznej LN, jak może z punktu widzenia użytkownika opłacać się system gdzie każdy hop sobie liczy fee, to tak jakbyś jadąc ulicą w mieście musiał płacić na każym zakręcie, jeżeli cena BTC będzie rosła 2dam00n to te opłaty w LN staną się zmorą gorszą niż w mainnecie
@fervi: to chyba się nie zrozumieliśmy, wiadomo że na LN będą tanie transakcje, pytanie brzmiało komu się będzie opłacało kopać jak nagroda będzie bardzo niska, a większość będzie siedziała na LN, chyba LN bez main chaina nie istnieje prawda?
@fervi: obecnie jest niewielkie bo cena 1 sat jest niewielka, jak stanie się równa 1$, to ten system będzie tak samo albo i droższy niż zcentralizowane systemy płatności, dlatego że centralny system ma jednego beneficjenta i ten zarabia na ilości transakcji a w LN każdy node ma beneficjenta, który bedzie przetważał bardzo małe ilości, więc żeby mu się opłacało będzie miał wysokie ceny
@atari_XE: Fee w LN nie może być większe niż fee w sieci BTC bo wtedy zwyczajnie większość osób korzystałaby z blockchaina BTC. Uważam, że póki mempool nie będzie zapchany to tak naprawdę nie zobaczymy prawdziwej adopcji LN. Obecnie jeżeli mam do wyboru płatność BTC (z niskim fee) lub płatność LN to zawsze wybiorę BTC bo później nie chce mi się rebalansować kanałów w LN...

@taksanski_widelec:

ale kto będzie go kopał?
@xinn: fee się będzie balansować, zapchany mempool -> fee w mainnecie up -> więcej transakcji w LN -> fee w LN up -> pusty mempool -> fee w mainecie down i tak w kółko, więc nie liczyłbym na niskie fee, bedzie się uśredniać w długim okresie czasu między obiema sieciami
@taksanski_widelec: Żeby fee onchain było kolosalne to musi być ogromna ilość transakcji oczekujących na potwierdzenie co oznacza, że tym bardziej opłacać się będzie otworzenie kanału LN.

@atari_xe:
Ja osobiście wcale się nie zdziwię, jeżeli fee za routing w sieci LN będzie minimalne a dodatkowym kosztem będzie otworzenie/utrzymanie kanału z dobrze "unerwionym" w sieci nodem.
a kto zrezygnuje mając taką możliwość, jeszcze przy zakładanej rosnącej w nieskończość wartości BTC


@atari_XE: Wolny rynek. Jeden da takie fee, drugi takie
fee się będzie balansować, zapchany mempool -> fee w mainnecie up -> więcej transakcji w LN -> fee w LN up -> pusty mempool -> fee w mainecie down i tak w kółko, więc nie liczyłbym na niskie fee, bedzie się uśredniać w długim okresie czasu między obiema sieciami


@atari_XE: samobalansować, o to właśnie chodzi. Idealna hybryda POW/POS. Perpetuum mobile. Poza tym będą jeszcze inne warstwy jak np. sidechainy.