Wpis z mikrobloga

Są tu jakieś mirki z #prawo lub #deweloperka znający się na umowach? Właśnie dostałem umowę deweloperską i zastanawia mnie kilka punktów.

1. Deweloper oświadcza, że Nieruchomość może być po zawarciu niniejszej umowy obciążona hipoteką, a Nabywca przyjmuje powyższe do wiadomości. Deweloper zobowiązuje się przedłożyć przy zawarciu umowy przeniesienia własności nieruchomości zgodę wierzyciela hipotecznego na odłączenie Lokalu Mieszkalnego z Nieruchomości bez obciążenia hipoteką

Czy chodzi o to, że mieszkanie jest TERAZ jest wolne od hipoteki, ale ja po kupnie i wzięciu kredytu na to mieszkanie będzie obciążone moją hipoteką?

2. Jeżeli wskutek wzrostu stawek podatku VAT w stosunku do obowiązujących w chwili zawarcia niniejszej umowy wzrośnie cena, Deweloper pisemnie zawiadomi o tej zmianie Nabywcę. Nabywcy będzie przysługiwało prawo odstąpienia od niniejszej umowy na zasadach określonych w § 12. Jeżeli Nabywca nie złoży stosownego oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy, będzie zobowiązany do uregulowania różnicy w cenie wynikającej ze wzrostu stawki podatku VAT, w terminie do czternastu dni od otrzymania zawiadomienia Dewelopera

Szybko wygooglowałem, że taka klauzula należy do klauzul zakazanych przez UOKIK. Przynajmniej tak mi się wydaje...

Ktoś może mi rozjaśnić te dwa punkty?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@w3n5zu: Już rozjaśniam. Za darmo.

1. Twój deweloper finansuje budowę za pomocą kredytu. Możesz to sprawdzić w Prospekcie Informacyjnym. Oznacza to, że Księga Wieczysta nieruchomości z której wyodrębniona zostanie Twoja nieruchomość jest obciążona hipoteką. Aby możliwe było kredytowanie zakupu Twojej nieruchomości niezbędna jest zgoda banku udzielającego kredytu deweloperowi na wyodrębnienie Twojego lokalu bez hipoteki na rzecz tego banku. To standardowa procedura.

2 i 12. To zabezpieczenie na wypadek wzrostu stawki
  • Odpowiedz