Wpis z mikrobloga

Rozumiem, że OracleJDK jest bezpłatna do użytku niekomercyjnego. A jak jest z aktualizacjami dla takich użytkowników? Tylko subskrybenci dostają je na bieżąco, niekomercyjni co 6 miesięcy?
Dodatkowo jest Java 11 LTS i Java 12. Dlaczego 12 nie jest LTS? Czy to znaczy, że za "stabilne" wydanie należy traktować Java 11 LTS?
Chciałem zaktualizować 8 bo jednak parę nowości by mi się przydało, a nie chciało mi się do tej pory konta robić i licencji ogarniać (a przeczytałem i dalej nie jest jasne).
Którą wersję instalować 11/12 do nauki?
#java
  • 11
@Lewo: Dla ludzi nie będących w temacie Java == Oracle, ale to nie jest do końca tak. Źródła Javy są jedne, otwarte i jest to OpenJDK.

Jeśli nie chcesz ich sam budować (a zapewne nie chcesz) to jest szereg vendorów (w tym Oracle), którzy to robią i wystawiają swoje paczki. Niektóre są darmowe, inne mają dorzucone swoje customowe narzędzia i ficzery i wtedy zazwyczaj są płatne, inne są niby darmowe
@Rodriquez: @xenonso: @Myzreal: dzięki. Wiem, że jest OpenJDK, ale pomyślałem, by korzystać z OracleJDK póki się uczę, ale nie wiem jak z aktualizacjami dla "niekomerycyjnych". Bo co to znaczy "support"? Bieżące aktualizacje tylko dla subskrybentów czy infolinia dla nich, ale aktualizacje dla wszystkich?
@xenonso: czyli kompilator, jvm i wszystko inne jest dokładnie takie samo (wydajność, stabilność, bezpieczeństwo itp) niezależnie od vendora? Nie chodzi mi o dodatkowe narzędzia, tylko o to, że Oracle główne narzędzia powinno mieć dopracowane.
@Myzreal: dzięki za odpowiedz, ale przecież napisałem w poprzednim komentarzu, ze nie zależy mi na dodatkowych narzędziach, tylko, czy podstawowe są takiej samej jakości.

Określę konkretne pytania
1. Czy narzędzia podstawowe z JDK takie jak np. kompilator są takie same (od różnych dostawców) jeśli chodzi o składnię poleceń, wydajność, konfigurację itp. ?
2. Jaka jest różnica między użytkownikiem niekomerycjnym a subskrybentem który korzysta z OracleJDK?

Chodzi mi, że imo mam do
@Lewo: Nie ma żadnej różnicy w samym języku, kompilatorze i maszynie wirtualnej - bo to wszystko jest częścią OpenJDK, która jest bazą dla wszystkich paczek. Jeśli jakiś vendor ma coś więcej, to jest to w postaci dodanej - tzn że podstawowa funkcjonalność pozostaje niezmieniona. Oracle, z tego co wiem, dorzuca toolsy do analizy postmortem, jakiś inny vendor ma dorzucony opcjonalny swój garbage collector, itp itd. To wszystko nie ma jednak znaczenia