Wpis z mikrobloga

@niedoszly_andrzej: czemu ty mi ciągle piszesz o tych zielonoświątkowcach

@krzychkrzych: mówię o ludziach z Odnowy w Duchu Świętym i pokrewnych grup które choć de iure są katolickie to de facto są zielonoświątkowe. Zauważają to sami katolicy:

pierwszy przykład z brzegu

Melkici jak już to bliżej kościołów prawosławnych, są schizmatykami.

@krzychkrzych: XD Melkici są członkami unickiego (katolickiego) kościoła Wschodniego, chociaż ich patriarcha odmówił podpisania dogmatu o nieomylności papieskiej na SWI:
Zasadniczo katolikiem czyni cię wiara we wszystko to, co zostało podane w nicejskim wyznaniu wiary, a nie rządowa statystyka.


@krzychkrzych: ale wiesz, że w nicejskim wyznaniu wiary nie ma filoque? I, że zostało ono dodane w niektórzych łacińskich kościołach pod koniec VI wieku a Rzym przyjął je w oficjalnie chyba w XI? To co, Twoim zdaniem prawosławni i wschodni katolicy są katolikami a rzymscy katolicy nie?
@niedoszly_andrzej: z melchitami się pomyliłem, przyznaję, są oni w komunii. Ale zielonoświątkowcy nie są i nigdy nie byli. To, że pewne praktyki zielonoświątkowe wkradają się do kościoła, to w żaden sposób nie godzi w dogmaty, godzi raczej w tradycję liturgiczną oraz przepisy liturgiczne a także rozum i godność człowieka. A prawosławni to prawosławni, nie ma czegoś takiego jak prawosławny katolik.
Ale zielonoświątkowcy nie są i nigdy nie byli.

@krzychkrzych: otóż są tylko nie oficjalnie i nie nazywają się jawnie zielonoświątkowcami a Odnowami, Drogami etc. Prędzej czy później to się odbije (i już się odbija) na dogmatach. Współczesny KK pod wpływem najnowszych trendów pentekostalnych coraz mniejszą wagę przykłada do doktryny, a coraz więcej skupia się na tym żeby wiara była "żywa" to znaczy właśnie zielonoświątkowe szoł. W naszym kraju też już się
@krzychkrzych: i już kończąc- ja tutaj nie atakuje KK tylko:
1. nie widzę przykładów wiary w nieomylność papieską w sprawach wiary w pierwszych wiekach
2. nie kupuję bajek o tym jak to katolicy wyznają dokłądnie tę samą wiarę a protestanci to mają 23423423 kościołów, bo doskonale wiem, że u katolików dzieje się to samo (jak zresztą we wszystkich większych religiach) tylko nie jest to jawne- zapewne swoje robi przyzwyczajenie do etykiety
@niedoszly_andrzej: a proszę bardzo, dowiaduj się, ja też się kilku rzeczy dowiedziałem rozmawiając z tobą. Co do pentekostalizmu - byłem jakiś czas temu w peru i uczestnicząc tam we mszy było mi wstyd, że msza może tak wyglądać. Ja jako katolik mam tylko nadzieję, że jednak na dogmatach się to nie odbije. Ekumenizm w kk na moment obecny i tak jest minimalny. Nic nie znalazłem na temat tych wschodnich wyznań i