Wpis z mikrobloga

@Chcesz_Pomarancze: Prosiłem o przykłady manipulacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ustalmy sobie pewne podstawy:

W KK jest pojęcie 'tajemnicy' w katechizmie Gasparriego masz:

Tajemnica jest to prawda, która z natury swej tak dalece przewyższa rozum stworzony, że gdyby

jej Bóg nie objawił, to człowiek nie mógłby jej poznać.


W KK są dwie główne tajemnice tj. tajemnica jednego Boga w trzech Osobach i tajemnica odkupienia przez wcielenie, mękę i
@GlassOfJuice: Zwolennicy Jahwe, przepisywali teksty biblijne tyle razy i w taki sposob, ze dzis nie sposob powiedziec, ze sa to teksty sensu stricte bibilijne. Nie da sie odtworzyc oryginalu calosci, nawet zakladajac, ze keidykolwiek istnial. W najslynniejszym ,,oryginale'' tzw. kodeks sinacticus, na przestrzeni 7 redkacji jakie przeprowadzono, naniesiono conajmniej kilkanascie tysiecy zmian. Niektore fragmenty poprawiano po kilka razy odrazu, az wreszcie zastapiono calosc, czwarta wersja ,,oryginalu''. Friedrich Deltisch, jeden z najlepszych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@GlassOfJuice:

„Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie»” (Łk 3, 21 nn). 

W jednym momencie Bóg, Jezus, Duch święty pokazali się bserwatorom w trzech osobnych postaciach. Myślę że gdyby byli faktycznie 3w1 to trochę inaczej
@teflon_z_patelni_mi_smakuje: Co to znaczy teksty sensu stricte biblijne? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Biblia to nie jakaś tam księga która miała kiedyś swój oryginał, który został zmieniony tylko cały zbiór ksiąg o różnorodnym pochodzeniu. To co dalej piszesz to jakieś bzdury podaj lepiej źródło. Kościół na początku korzystał z Septuaginty przetłumaczonej z hebrajskiego i aramejskiego na język grecki 200 lat przed Chrystusem.

@Chcesz_Pomarancze: A jak niby? Złączeni
@GlassOfJuice:Bzdury bo The Secret History of the World and How to Get Out Alive, Laura Knight-Jadczyk
Walter-jorg Langbein ,,The Secrets of Bible'' i wiele innych ale niestety po ang, wiec nie wiem czy to dla Ciebie.
poszukaj sobie polskich przekladow jesli ejstes zainteresowany, ale watpie bo widze, ze wszystko wiesz. Nie rozumiem, dlaczego piszesz, ze pisze bzdury.
Laura Knight-Jadczyk


@teflon_z_patelni_mi_smakuje: Człowieku, to jest jakaś autorka foliarskich książek teorio-spiskowych, nie mogę znaleźć jej dorobku naukowego ani strony na wiki ani nic wartościowego.

Walter-jorg Langbein

Jakiś randomowy niemiecki teolog. Trudno o nim cokolwiek znaleźć więcej ponadto, że napisał książkę.

Równie dobrze, możesz podać film zeitgeist jako źródło swojego oświecenia, zerowa wartość naukowa.

Rozkmiń sobie komentarze biblijne pisane przez profesorów biblistyki: https://www.edycja.pl/produkty/biblia-i-biblistyka/komentarze?zenid=77871aa061499da63cc436b70181359d

Np. do pierwszych tylko 11 rozdziałów pierwszej księgi jest