Wpis z mikrobloga

Wchodzę sobie na stronę GUSu na średnie zarobki w powiatach w 2017 i szukam tego, gdzie są najmniejsze. Spoglądam gdzieś na wschodzie, a tu o dziwo powiat kępiński. Wpadłem w konsternację, bo przecież Wielkopolska i 2950 zł brutto średniej płacy to się coś tu nie zgadza. Pomyślałem więc, że może wszystkie zakłady upadły i bezrobocie wynosi 25%. Patrzę, a tam 1,9% i do tego jakieś zagłębie meblowe. Następna myśl: No to może nasi bracia ze wschodu, to znaczy Polacy Stepowi maczali w tym palce. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Potem wchodzę w ten artykuł z końca 2016 roku, a tam napisane jest to:

Szacuje się, że na terenie naszego powiatu przebywa około 10 tys. obywateli Ukrainy.

XDDD

Dobra, ale tak serio to jest tu ktoś z okolic Kępna i by się wypowiedział na ten temat? Strasznie mnie ciekawi powód niskich zarobków w tym powiecie. Może jest jakiś inny oprócz cudzoziemców? xD

#kepno #wielkopolska #polska #ekonomia #ukraina
  • 8
@Gother: To, że w Poznaniu i Wrocławiu robią maszyny budowlane i obrabiarki CNC, gdzie człowiek to ułamek kosztów produkcji, a na wschodzie meble, sok jabłkowy i drukarnie, gdzie roboczogodzina to główny koszt w produkcie z gównianą marżą. Nie jestem z Kępna, ale też z małego miasta w Polsce B.
@Gother: Ja doskonale wiem o co tam chodzi i nawet zastanawiałem się czy o tym pisać, ale US w Kępnie też musi doskonale o tym wiedzieć i nic z tym nie robi, więc czemu miałbym tego nie napisać na wykopie. W wielkich zakładach meblowych zatrudniających po kilkuset osób na terenia powiatu zarabia się na akord. Na umowie o pracę masz najniższą te dwa coś brutto. Reszta pod stołem. W Kępnie w
@pwone: jedno sprostowanie, na akord zarabia się głównie przy meblach tapicerowanych, przy szafach itd godzinowka ale też 99% to najniższa a reszta pod stołem. W sumie znam tylko jedną firmę meblowa w okolicy która opłaca ZUS normalnie i 3-4 które robią to tak pośrednio (mniej więcej za normalny etat na umowie a reszta pod stołem).