Wpis z mikrobloga

niektórzy mówią 26. tydzień, niektórzy nawet 30.


@JakovKarnic: Potworne... Serio, nie wyobrażam sobie dokonać aborcji na 30-tygodniowym płodzie... A sugerowanie, że 30-tygodniowy płód nie czuje bólu to chyba próba oczyszczenia sumienia...

Ja bym dał 12 na życzenie,


@JakovKarnic: Teraz pytanie - kto miałby płacić za taką aborcję na życzenie? Jeśli osoby, które chcą tej aborcji dokonać to proszę bardzo, ale jeśli miałoby to być refundowane to jestem zdecydowanie przeciwna. Argument
@Teraznaspokojnie: Ty natomiast popierasz śmierć dzieci, które tak samo czują. Najczęściej kobiety dowiadują się o ciąży w momencie, kiedy płód ma już wykształcone serce, które tłoczy krew, bije oraz system nerwowy. Również nerki i wątroba w tym czasie się zaczynają pojawiać. I to jest koniec 3 tygodnia ciąży. Aborcji dokonuje się nawet na kilkumiesięcznych dzieciach. Nie mów mi o życiu kobiet, które robią skrobankę dla kaprysu kiedy obok giną tysiące a
@JakovKarnic: zawsze w tym momencie sie pojawia u mnie w głowie pytanie - a dlaczego akurat 12 tydzień, a nie 13, albo 11? Co w przypadku, jak w przyszłości taki płód będzie w stanie przeżyć w inkubatorze, pomimo dopiero 12 tygodnia? Albo 3 tygodnia? Albo właściwie od razu po zapłodnieniu? Z czasem ratowanie takich płodów będzie całkiem możliwe i lewica widząc, że 22 tydzień to kurde jednak za późno (bo można
napisałem że ma połowę DNA zapładniającego, podobnie jak plemnik. Rozmowa była o "materiale genetycznym" a nie kompletnym czy niekompletnym DNA


@Wap30: jak juz, to plod posiada material genetyczny pochodzacy od obojga rodzicow.
O plodzie mowimy od ok.11tygodnia ciązy. Wczesniej masz jajo płodowe w fazie m.in. moruli czy blastuli, ktore wystepuja zaraz po zapłodnieniu, czyli złączeniu się materiału genetycznego obu gamet.

Czym wedle Ciebie rozni sie material genetyczny od DNA, bo to
@PanFizyk
@BojWhucie no tak to normalne że w 21 wieku zgwałcona 14 latka musi rodzić bo buk tak chce

Nie rozumiem tego, wszyscy na wykopie jada po katolikach itp. Ze niby "buk tak chce" i inne frazy ktore sa wyrwane z kontekstu, sluchaj bog dal wolna wole czlowiekowi i nie z tym nic wspolnego ze ktos wszedl w ciaze. Po drugie, rozumiem ze gwalt to nic dobrego, zgadzam sie W PEWNYM STOPNIU
@agaja: Ależ ja to wszystko wiem, materiał genetyczny i DNA również używam jak widać zamiennie, więc nie wiem skąd teorie że jest inaczej. I naprawdę boli mnie niezmiernie że muszę wyjaśniać że oczywiście nie uważam że "ziemniakowi blizej do czlowieka", ale nie wydaje mi się żeby cel mojej wypowiedzi został zrozumiany, a wyjaśniać go po raz kolejny chyba nie ma sensu. Fundamentalne pozostaje to że nie mamy zielonego pojęcia co to
@Wap30: ja opem nie jestem, jednakze czlowiek to dla mnie osobnik nalezacy do gatunku homo sapiens, bez wzgledu na etap, na ktorym sie znajduje, rozwoj bowiem zachodzi plynnie; od zaplodnienia, poprzez zycie plodowe, narodzny, okres noworodkowy, niemowlecy, poniemowlecy, dziecinstwo, mlodziez, doroslosc az do starosci i po smierc.

Nie za bardzo widze tu miejsce na inna definicje.
osobnik nalezacy do gatunku homo sapiens


@agaja: Tylko że taka taksonomia która pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze bardzo, bardzo niedawno uznawaliśmy za zwierzęta osobników których obecnie uznajemy za ludzi, więc jest to kwestia której religia ani intuicja najwyraźniej nie rozwiązują.

Obowiązujące obecnie genetyczne podobieństwo jest wystarczająco jasnym kryterium, ale co dokładnie w genomie ludzkim odpowiada za "człowieczeństwo" nie jest wcale oczywiste. Martwiącym pozostaje fakt, że homo sapiensy i szympanse są do
@Wap30: Można i rozdrapywać ten i podobne tematy na innym biologicznym poziomie, na przykład:
- człowiek chory na osobowość wieloraką, to ile to jest ludzi tak naprawdę?
- bliźniaki syjamskie - który z nich ma jakie prawa i do której dokładnie części ciała?
- chimera / mikrochimeryzm - jeden organizm, różne DNA. Ile to jest osób?
- dziecko do ~1,5 roku życia nieposiadające jeszcze samoświadomości (odnoszę się do częstego wśród pro-aborcjonistów
@daniel42na_: Ciekawe przykłady, natomiast nie zgodze się z

Sytuacja w której 2 strony sporu są niezadowolone brzmi jak rozsądny kompromis


Analogiczne sytuacje w historii wymagały zdecydowanej decyzji bazującej na konkretnej idei. Jeżeli zamiast jednoznacznego zniesienia niewolnictwa dopuszczono by zasadę "można mieć 1 niewolnika", również żadna strona by nie była zadowolona - nie utrzymasz farmy z 1 niewolnikiem, a dopuszczanie niewolnictwa w jakiejkolwiek formie pozostawia otwartą furtkę która musiała być całkowicie zatrzaśnięta
@lilitch123 sorry, moje konto zostało zhakowane przez pana Tadeusza i Marię J. Niemniej ta para, chociaż wulgarna, napisała dobrze: jakim człowiekiem trzeba być, by twierdzić, że śmierć matki i dziecka (a pamiętaj skrobankowy agencie, że twój beneficjent Chazan już raz przynajmniej doprowadziłby do poronienia, odmawiając procedur medycznych, twierdząc że miliony lat kobiety rodziły naturalnie, ale z wizytą u ofiary potencjalnej była wyskrobana przez chazana kobieta) jest lepsza od śmierci samego dziecka? Jakim
raczej #bekazopa bo najpierw należałoby się dowiedzieć czegoś nt. podziemia aborcyjnego i jaki jest sens tego hasła w tym kontekście.


@Gwyn66: to super kampania, skoro jest skierowana tylko do "swoich ziomków", którzy znają dobrze temat, a dla pozostałych jest idiotyczna
@Ranger hmm, a może właśnie służy temu, żeby uświadomić społeczeństwo? Hasło ma skłonić osobę nieobeznaną do zainteresowania się sprawą. Jest trafne, zgrabne i przewrotne. I działa świetnie, choćby z tego powodu, że się o nim mówi i dyskutuje.