Wpis z mikrobloga

Hejka #ogrodnictwo #elektryka
Kabel do kosiarki. Kosiarka 1600w. Długość 30m.
Czytając elektrodę w zeszłym roku kupiłem jebutyny kabel 3 x 2,5 o przekroju palca. Jest to super nieporęczne bo jest on ciężki i ciężko go zwijać, przerzucać.
Kosiarka Makita. Ma podłączenie bez uziemienia.
Czy styknie dobry kabel 2x1.5?
  • 76
  • Odpowiedz
@wielowitamin:
20 lat temu zapieprzałem z kosiarką 2kW na najtańszym 50-metrowym pomarańczowym kablu ogrodowym z bazaru, więcej jak 2x1,5 mm^2 bym mu nie dał. Ojciec do dzisiaj używa powatowanego w kilku miejscach. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@wielowitamin Obciążenie jakie generuje kosiarka przy pełnej mocy silnika to 7,7 A. Przekrój 1,5 mm2 przyjmuje się że można obciążyć do 10 A bezpiecznie. Warunkiem jest rozwinięcie go z bębna. Więc taki kabelek powinien wytrzymac bez problemów nawet długie koszenie.
  • Odpowiedz
@wielowitamin: kup 2x1,5 doloz skretke, po 2 stronach arduino z monitoringiem obciazenia i bedziesz mogl wyliczyc straty. Pozniej dokupisz bulbulator napieciowo-amperazowy oraz jakies esp666 zeby sterowac obrotami kosiarki z telefonu. Taki setup jest bardzo rozwojowy, bedziesz mogl dolozyc czujnik zuzycia noza, badz dolozyc powiadomienie o podlozeniu stopy na telefon.

Mam nadzieje, ze pomoglem, pozdrawiam cieplutko i trzymam kciuki za projekt
z3baty - @wielowitamin: kup 2x1,5 doloz skretke, po 2 stronach arduino z monitoringie...

źródło: arduino

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 44
Warunkiem jest rozwinięcie go z bębna.


@Wiskoler_double: pamiętam swój pierwszy januszex gdy miałem za zadanie podłaczyć wózek widłowy do ładowania. Ładowarka brała z sieci 3kW, a mi nikt nie powiedział (a chłop nie pomyślał bo całe życie w bloku, nigdy wielkie przedłużacze nie były potrzebne) że trzeba cały bębnowy przedłużacz rozwinąć, więc z 30m rozwinąłem tylko ok 5 xD po 30 minutach na całej hali #!$%@?ło spalonym plastikiem xD
  • Odpowiedz
  • 23
@z3baty: właśnie tak myślałem, żeby pozakładać jakies arudinia z czujnikiem temperatury, powiadomienia email z raportem temperatury co 2m kabla. Grunt to bezpieczeństwo. Oczywiście do koszenia rękawice z atestem, dwie pary okularów i maska spawalnicza. Kamizelka kuloodporna i tak szpej.

Kupuję 1.5 jakiś polski akar i elo najwyżej pójdę do nieba

ten stary na olxa może ktoś akurat podłącza elektrownię atomową w ogrodzie. Waży z 10kg :D
  • Odpowiedz
@wielowitamin: a więc na elektrodzie doradzili ci kabel z z uziemieniem do kosiarki która nie potrzebuje uziemienia, nawet nie ma bolca uziemiającego. Elektroda aż tak się stoczyła..
  • Odpowiedz