Wpis z mikrobloga

Szukam osób które mają niedobór testosteronu w celu wymiany informacji jak są leczone? Szczególnie takich którzy mają niski testosteron, LH i FSH.

Mam 39 lat. Od pół roku zacząłem nagle doświadczać symptomów takich jak przy niedoborze testosteronu czyli "brain fog", utrata libido, ciągłe zmęczenie, stany depresyjne itd.

Zrobiłem komplet badań z krwi ogólnych i hormonalnych i wyszło mi pół roku temu że mam za wysoką prolaktynę 34ng/ml, testosteron 280ng/ml czyli w przy granicy dolnej, oraz FSH i LH też bardzo nisko.

Poszedłem do endokrynologa które mi przepisał Diostinex i Klomifen tylko jak później się okazało w złych dawkach. Początkowo wszystko wróciło do normy, testosteron, LH FSH wystrzeliły czułem sie OK. Później okazało się że zbiłem prolaktynę do zera więc odstawiłem leki i wszystko poleciało na łeb w dół a wraz z tym moje samopoczucie.

Jestem obecnie po szpitalu gdzie skierowano mnie pod kątem hipogonadyzmu. W szpitalu nic nie znaleziono u mnie ale wskazano że problem może leżeć w podwzgórzu (test GnRH poprawny) które za mało wydziela gonadotropin do przysadki a bez nich przysadka nie produkuje wystarczająco LH i FSH które pobudzają jądra do produkcji testosteronu. Robiłem USG tarczycy, jąder, skan przysadki - bez widocznych problemów

Moje aktualne wyniki to
LH 1,15 mIU/ml (norma 1,14 - 8,75)
FSH 2,71 mIU/ml (norma 0,95 - 11,95)
Prolaktyna 20,33ng/ml (norma 3,46 - 19,40)
Estradiol 12,8 pg/ml (11,30 - 43,20)
Testosteron 277,38 ng/dl (47,01-980,56)

Przypuszczenie powodu moich problemów to:
Stres wybił mi prolaktyne wysoko, prolaktyna zablokowała wydzielanie się GNRH, bez GNRH spadło wydzielanie przez przysadkę LH i FSH co skutkuje niskim testosteronem.

Czy był / jest ktoś w takiej sytuacji? Jak pobudzić podwzgórze do produkcji GNRH? Ktoś coś mógłby doradzić?
Nie chciałbym zaczynać brać testosteronu bo po tym nie będzie odwrotu.

PS. Nie bawiłem się nigdy w żadne sterydy ani koksowanie.

#klomifen #diostinex #testosteron #lh #fsh #prolaktyna #hipogonadyzm #hyperprolaktynemia #zdrowie #medycyna #hormony #libido
  • 8
@nostrato: endokrynolog a raczej kilku endokrynologów. To nie andropauza. Podejrzenie jest nadmiaru prolaktyny (od stresu?) która uśpiła czynności gonad czyli wydzielanie się LH, FSH, i co za tym idzie testosteronu. Obecnie jestem na dostinexie i letrozolu. Zobaczymy co będzie za jakiś czas. W moim wieku koledzy mają po 540ng/dl testosteronu i to uznaję za właściwy poziom.
@Czerstwa_Bagietka Tak i Nie. Przeszedłem kupę badań. Byłem w szpitalu. Skończyło się na tym że od kilku miesięcy jestem leczony kłuciem z HCG (gonadotropiną). Wszystko wróciło do normy (poziom hormonów, psycha, libido i reszta). Niestety zanosi się na HTZ do końca życia. Powiem Ci tyle ... masz #!$%@?. Czekają Cię miesiące badań zanim Ci coś przepiszą. A z niskim testo organizm sprawia że nie chce się żyć. O mało w wariatkowie nie
@Czerstwa_Bagietka Lekka nadwaga. 96kg przy 180cm wzrostu. Brak brzucha, ciśnienie poniżej 120. Kondycja raczej OK. Cały czas zażywam Diostinex, obecnie 1/4 tabletki na 7dni. Niski testosteron jest przyczyną wielu rzeczy w tym nadwagi.