Wpis z mikrobloga

#pracbaza #oszczedzanie

Wytłumaczcie mi czemu ludzie kupują drogie rzeczy.

Przykładowo, ktoś kupuje sobie zegarek za 2-3k, gdzie to jest połowa jego wypłaty. Normalnie by pewnie nie kupił, ale że mieszka z rodzicami, to nie wydaje na mieszkanie, a i na jedzenie pewnie mniej, to mu te pieniądze zostają.

Nie myśli o tym, żeby oszczędzić, tylko wydaje wszystko co ma? Całe życie chce mieszkać z rodzicami, nie zbiera na mieszkanie/dom?

Wydawało mi się, że jak dorosły człowiek mieszka z rodzicami, to jest do tego zmuszony, bo albo na tyle mało zarabia, że sam nie byłby w stanie się utrzymać albo byłby w stanie się utrzymać, ale dzięki mieszkaniu u rodziców oszczędza na wynajmowaniu i zbiera na własne mieszkanie.

Zegarek to tylko przykład. Chodzi po prostu o wszystko co normalnie ludzie nie kupują (a przynajmniej nie ci co zarabiają podobnie) np. bardzo drogie ciuchy, buty, perfumy, kosmetyki itd.
  • 67
@mk321 Oszczedzajac pieniadze to je tak naprawdę tracisz bo pożera Ci je inflacja.

Inną sprawą jest otwarcie funduszu inwestycyjnego i lokowanie ich tam, to zmienia postać rzeczy bo "pieniądze pracują", jak ktoś je wydaje na widzimisie to najwidoczniej taką osobę stać, zawsze jest to madrzejsze niż trzymanie ich pod poduszką
nie rozumieja ze z kazdej pensji mozna cos zaoszczedzic. Ludzie ogólnie nie umieją into cyferki, nie wiedza jak wiele robi procent składany, nie mysla dlugoterminowo. Zyja tu i teraz a potem beda plakac jak bedzie zle na emeryturze xD


@Passer93: a niektórzy całe życie odkładają na konto i później i tak gówno z tego mają. Bo najlepsze lata życia zmarnowali na ciułanie i odmawiali sobie dużych i małych przyjemności, żeby wybudować
@mk321: co do odkładania na mieszkanie, odkładać nie wiem 500zł miesięcznie, żeby odłożyć na pierwszą wpłatę to by musiał 200 miesięcy odkładać. To jest 16 lat. To raczej ciężka sprawa. Nikt nie odkłada na mieszkanie mieszkając z familią bo kwoty za nowe mieszkania są zbyt duże. Tylko poznanie kogoś i wspólne wynajęcie, albo otrzymanie lokalu w prezencie czy darowizienie itd.
do momentu aż trafisz na januszowego najemcę. Z tego co wiem to w tym kraju ciężko jest legalnie wywalić kogoś z mieszkania jeśli ten nie płaci za wynajem. Popraw mnie jeśli się mylę.


@matwes: nie mylisz się. Do tego od dziś prawo zmienia się w taki sposób, że jeszcze trudniej będzie to zrobić.
@mk321: są ludzie którzy zarabiają miesięcznie na czysto po 100+ tysięcy miesięcznie. Kwestia perspektywy. Dla Ciebie drogo, dla innych nie. Poza tym zegarki to niezła lokata kapitału, można na nich nieźle zarobić - ale mówię raczej o kwotach pięciocyfrowych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@mk321: Nie rozumiem jak mając 5-6k netto na rękę dalej mieszkać rodzicami ponieważ bez problemu rpzy takiej wypłacie można wziąć kredyt hipoteczny (25 lat, 250k, rata 1200 zł) , ale rozumiem kiedy zarabia się 2-4k i ma się już bieżące wydatki bo rodzice wszystkiego nie sponsoruja (ciuchy, samochód)

Wiele osób mieszka z rodzicami ale dokłada im się do życia więc nie każdy kto mieszka z rodzicami mieszka tam za darmo.

Wracając
Nie rozumiem jak mając 5-6k netto na rękę dalej mieszkać rodzicami ponieważ bez problemu rpzy takiej wypłacie można wziąć kredyt hipoteczny (25 lat, 250k, rata 1200 zł) ,


@Jaracz_Joint: czysty profit takie #!$%@? się w kredyt na 30 lat w tym wieku, jak się jeszcze nie wie gdzie chce się mieszkać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mk321: Bo duża część polskiego społeczeństwa to ludzie bezmyślni, którzy żyją na pokaz. Bardziej obchodzi ich opinia dalszych znajomych i sąsiadów, niż dobre rady własnej rodziny. Prym wiodą w tym różowe, które najczęściej chcą podwyższyć swój "status społeczny" namawiając mężów na wyjazd na wakacje, iphona czy nowy samochód, bo sąsiad albo znajomy już był/zmienił/ kupił. :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Godziu73: zawsze można wynająć i rata wychodzi na zero a nawet z czynszu dostaniesz więcej niż płacisz ratę.

W dodatku nie każdy tak ma, ja mam takie stanowisko w takiej firmie (celuje w dyrektora operacyjnego, narazie jestem wice) że nie planuje się zwalniać ani firma nie planuje zwalniać mnie ¯_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Godziu73: nieruchomości i czynsze idą w górę, nie w dół. Za 10 lat może nawet rozważe zakup nowego mieszkania jeśli okaże się że z czynszu dostanę więcej niż place ratę.

Widzisz, ja jako ekonomista widzę same predyspozycje do zysku ty jako typowy wykopek nastawiony do wszystkiego pesymistycznie widzisz same straty.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Godziu73: starym to ja teraz dokładam na czynsz i życie ponieważ nie jestem zebrakiem :)

Po co płacić obcej osobie jak mogę rodzicom xD

Kredyt hipoteczny biorę. Dopiero za rok chociaż chciałbym już urządzać nowe mieszkanie.