Wpis z mikrobloga

Też nie cierpię zastrzyków


@Fafnucek:
Ja też. Takich w żyłę.
@SVP1:
Ale te podskórne (np. przeciwzakrzepowe) w ogóle nie bolą. Jak robiłem to nie różniło się w odczuciu od obcinania paznokci.
@Fafnucek: @deryt: tylko ja na widok igły mdleję, a zbytnio nie ma kto mi robić, więc nie widzę w tym sensu ()

Ogółem czuję się zrobiona w bambuko, lekarz na SORze specjalnie nie wsadzał mnie w gips żebym nie musiała zastrzyków brać, cierpiałam mocniutko, a tu ortopeda prywatnie po pół miesiąca uznaje, że noga wyglada jak gówno i w gips mnie nie wsadzi, bo teraz to
@baran_ofiarny: o, to wygooglowalam właśnie, ale panie w aptece coś tam burknęły ponoć, że to tylko dla osób ze złamaniami, ogółem be, fu i nie ma alternatywy dla zastrzyków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@SVP1: Istnieją, ale z tego co kojarzę, to stosuje się je raczej, gdy już wzrasta aktywność, np. w trakcie rehabilitacji. Tak czy siak musisz skonsultować z lekarzem. Jeżeli panicznie boisz się widoku igły, to poproś kogoś, żeby Ci ten zastrzyk robił i odwróć głowę. W tych zastrzykach igła jest krótka i jedną z najcieńszych jakie się stosuje. To serio nie boli, bo to nie jest domięśniowe, tylko podskórne. Bardziej boli wyrwanie
@SVP1: szanując wiedzę farmaceutów to ich wiedza nt. stosowania leków jest czysto akademicka, czyli wiedzą tyle co jest napisane w ChPL. Jeżeli pacjent nie miałby czynników ryzyka krwawienia to bym wypisał xarelto zamiast heparyny, nie widzę przeszkód.
@nicniemusze: jeżeli pacjent miałby realne czynniki ryzyka zakrzepowego oraz niskie ryzyko krwawienia to wobec braku compliance rozważyłbym podanie noac. Nie na wszystko trzeba mieć badania, wystarczy doświadczenie, to jest właśnie w medycynie fajne i pozwala się nie wypalić. A z doświadczenia bezpieczeństwo stosowania noac jest duże, z avk to w ogóle nie do porównania.
@baran_ofiarny: no ja wlasnie mam odwrotnie doświadczenia z ogromna iloscia powikłań krwotocznych noac których nie obserwuje sie po hdcz.
strach przed igla a ryzyko krwawienia po operacji brzusznej....
nawet w przypadku HIT po HDCz nie stosuje sie NOAC bo maja inny profil i mechanizm działania.

@baran_ofiarny: a co z tabletkami antykoncepcyjnymi w przypadku złamań, a usztywnianej kończyny?
One ponoć zwiększają jakieś ryzyko, ale żeby ktoś o to pytał to nieeee, po co...
@nicniemusze: to ciekawe co piszesz.
Odchodzę tutaj trochę od sytuacji opisanej przez autorkę posta, bo wiadomo że bez poznania całości obrazu to nie ma co radzić, wiadomo że gdyby ryzyko zakrzepowe było małe to lmwh albo nic.
@SVP1: zwiększają ryzyko.
@baran_ofiarny: mnie zawsze wkurza jak na wykladach czy w reklamach pisza o bezpieczeństwie bo przykladow wlasnych krwawien do przewodu (i to niestety jelita cienkiego) czy aki widziałam sporo, moze to wynikac z trudnosci kontroli bo na klasycznym vka cos Ci sie wydaje ze jest nie tak latwo szybko sprawdzasz inr i mam wrażenie ze czasem latwiej "za wczasu" zareagowac...
@nicniemusze: dla lekarza avk są fajniejsze, bo tak jak piszesz, jak już masz pacjenta u siebie to łatwiejsze w weryfikacji i leczeniu. Niemniej przykładów INRu typu ping-pong na avk nawet przy wydawałoby się niezłym compliance też bym mógł mnożyć a to już niweczy cały sens terapii uwzględniając ryzyko bezwzględne incydentów udarowych np. w AF. Ciężkie to jest do wyważenia, bo populacja trafiającą do szpitala nie jest do końca miarodajna, rodzinni by
a zbytnio nie ma kto mi robić


@SVP1:
Jak ktoś ci będzie robić to nawet nie poczujesz bo złapanie skóry bardziej czuję niż tę cieniutką igłę.
A że nie masz nikogo to jest rozwiązanie: jako że jesteś różową to piszesz na mirko że potrzebujesz (wskazujesz miasto) a jakiś niebieski się zaraz znajdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A że nie masz nikogo to jest rozwiązanie: jako że jesteś różową to piszesz na mirko że potrzebujesz (wskazujesz miasto) a jakiś niebieski się zaraz znajdzie


Mam unieruchomioną nogę, nie ucieknę ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@baran_ofiarny: to ze powikłania nie sa czeste nie znaczy ze nie sa powazne...
nie wspominając juz o stosowaniu przez kardiologow czy rodzinnych ASA u pacjentów którzy nie mieli zawału czy udaru. tyle badan udowodnilo ze w profilaktyce pierwotnej nie ma żadnej przewagi a tylko niekorzystne działania. ale właśnie ani rodzinni ani poradnani nie widzą powikan i problemow związanych z tym bezsensownym stosowaniem...
@nicniemusze: > to ze powikłania nie sa czeste nie znaczy ze nie sa powazne...

nadal NNT antykoagulantów co do udaru/tia w AF to koło 400, oczywiście przepisuję wszystko grzecznie jak wytyczne mówią, ale jakby mnie ktoś zapytał to ja wcale nie mam przekonania że u tej części osób nawet z w miarę korzystnym układem Chadsvasc/hasbled to jest wszystko warte tej forsy za noac/ ciągłego kontrolowania inr. No ale to już moje