Wpis z mikrobloga

TL;DR przeczytałem pierwszy w życiu artykuł dot. diety - szkodliwości diety low-carb - i uważam go za śmiesznie słaby jakościowo.

jako, że zacząłem się interesować różnymi rodzajami diet, wrzuciłem w google dietę niskowęglowodanową.
widzę jakieś badanie wspomniane w prasie:
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30814%2Cbadania-dieta-o-niskiej-zawartosci-weglowodanow-niekorzystna-dla-zdrowia

nie dowiedziałem się wiele z tej prasówki, ściągam więc paper....

i tu trochę zaskoczenie, artykuł jest śmiesznie krótki... i... wątpliwy naukowo:
1) "badacze" definiują lowcarbohydrate diets (LCD) - i na tym kończy się definicja podstawowej rzeczy, która jest tu badana. Brak jakiegokolwiek choćby źródła do definicji - kiepsko.
2) brak modelu, wiemy tylko że używają modelu Cox'a; nie wiemy jakie zmienne objaśniające weszły do modelu, nie wiemy nic, nie ma nawet 1 wzoru, lol. Więc trzeba założyć, że mają tylko 1 zmienną (regresora) w modelu, lol.
3) p-value super niskie, wszystko istotne, bo jakby miało nie być - duża próba, mało zmiennych (1??), to wszystko będzie istotne (vide problem w 'big data', zawsze p-val są małe, bo dużo obserwacji).
4) brak statystyk opisowych - jaki był średni wiek w grupie osób stosujących LCD i pozostałych? No nic nie wiemy, bo nic nie pokazali, lol.
5) brak zmiennych kontrolnych? chociażby.... wagi, albo łącznej ilości spożywanych kcal... no cokolwiek.

Dodam, że jako totalny noob z zakresu diety, chciałem się czegoś po prostu dowiedzieć, ale no jak mam wierzyć - lepsze "badanka" pisałem jako zaliczenia na studiach na statystyce czy ekonometrii. Dobre artykuły naukowe tak nie wyglądają.

Podrzućcie jakieś sensowne teksty, bo mam pecha przy wyborze. Może @NooB1980 bo chyba też lubisz paperki.

#dieta #lchf #keto #dodzo #teamdodzo
  • 11
@maggotbrain15: Jakie badania? za-przeciw? Lek. med. Jan Kwasniewski w ksiazce "Jak nie chorowac" zebral obszerne pismiennictwo... :)

Ogolnie szkoda czasu na szukanie badan prozdrowotnych lc, poniewaz wojna swiatow trwa od dawien dawna i ma na celu:
-sklocac PoLakow
-utrzymywac Nas w syndromach met.-choroby
-trzepac z $zekli dzieki jw
-skolonizowac do konca konca. xD
@NooB1980: mnie się wydaję, że jeśli dyskusja jest żarliwa - to b.dobrze, im więcej stron, im więcej poglądów, tym lepiej temat można zbadać i przewałkować.
A ta literatura u Kwaśniewskiego to jest w miarę współczesna (np. po 2000 r. czy cuś?) bo do starych tekstów mam uraz
@maggotbrain15: Nauka (badania) sie nie przedawnia, musi byc "powtarzalna doswiadczalnie".¯\_(ツ)_/¯

jeśli dyskusja jest żarliwa - to b.dobrze, im więcej stron, im więcej poglądów, tym lepiej temat można zbadać i przewałkować.


@maggotbrain15: uj z dyskusja, konfrontacja in vivo, in live to je cos!!! xD Przerzucanie sie badaniami jest dla cieplakow od #hclf Brandzluja sie nad nimi az do osiagniecia ekstazy i dalej nic nie wiedza. lol