Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,
Mam takie pytanie, buduję właśnie własną zrywarkę do testów wytrzymałościowych i chciałem wykorzystać w niej silnik NEMA 23. Mój problem polega na tym, że wałek takiego silnika ma bardzo nietypową średnicę bo 6,35mm na który chciałbym bezpośrednio nałożyć koło zębate. I teraz pytanie czy są jakieś handlowe przejściówki/sprzęgła na tego typu wałek? Pytam bo nie wyobrażam sobie aby ktokolwiek był w stanie wykonać mi taki otwór w kole zębatym. Chyba, że się mylę to bardzo proszę naprostujcie mnie.
https://blackfrog.pl/silnik-krokowy-nema-23-nowy-seria-sx-p-139.html
#mechanika #mechanikaibudowamaszyn #elektronika onika #sterowanie #arduino #konstruktor #cad #inventor
  • 7
@DonWawrzek: Tzn wykonać taki otwór pewnie że się da, ale po co? Tak wgl. to unikaj bezpośredniego zakładania koła zębatego na wał od silnika. Użyj sobie sprzęgła kłowego np. firmy kacperek. Oczywiście trochę sobie skomplikujesz życie bo będziesz musiał ułożyskować wał od koła zębatego itd., ale tak będzie najlepiej. Takie sprzęgło pięknie zredukuje drgania i wszelkie niedokładności montażowe silnika.
Na początku myślałem o założeniu takiego sprzęgła aczkolwiek szybko zrezygnowałem patrząc na jego cenę. Cała maszynka ma kosztować nie więcej niż 500zł dlatego tnę koszta jak tylko się da także koło na wałku silnika zostaje tym bardziej, że ta maszynka zostanie użyta pewnie z 10 razy i to będzie wszystko.
@DonWawrzek: To zrezygnuj z przekładni zębatej, a użyj łańcucha (możesz spróbować nawet gumowy, ale policz czy da radę). Jak zamówisz zębatkę to można zażyczyć sobie wykonania otworu jaki sobie chcesz. Napinanie możesz realizować poprzez montaż silnika. Znajdziesz tego w google pełno. Szczerze to średnica nie wydaje mi się być problemem. Jakbyś miał do tysięcznej części milimetra to rzeczywiście.
@IsambardKingdomBrunel ale ja nie mam problemu z przekładnią, nie mam problemu z dokładnością wykonania. Ja się pytam o to czy są jakieś huby przejściowe na wał 6.35 ewentualnie czy wykonanie takiego otworu będzie bardziej problematyczne niż wymiaru okrągłego jak 6 czy 8mm.
@DonWawrzek: Po pierwsze to nie jest tak, że nakładanie koła zębatego bezpośrednio na wałek jest błędem. Jeżeli tak jak mówisz maszyna ma posłużyć krótko, to łożyska w silniku wystarczą. Po drugie gdzie zamawiasz koła? Generalnie nie jest to żaden problem nie do przeskoczenia. Od biedy mogą Ci go nawet rozwiercic na fi6,4.