Wpis z mikrobloga

Mirki, w jaki sposób mogę zrobić bridge pojedynczego interfejsu ethernet z siecią bezprzewodową pod #openwrt ?
Tzn. wygląda to w ten sposób, mam sobie drukarkę z RJtką. Fajna sprawa, gdyby banglało po WiFi, więc ustawiłem jej statyczny adres etc. etc., podłączyłem pod PC i stworzyłem bridge z kartą WLAN, fajnie sobie chodziło, ale jednak PC musi być ciągle włączony. Wygrzebałem jakiś router (WR841-N v10), zainstalowałem na nim OpenWRT i chcę potwórzyć procedurę, tylko gdzie czytam to wszędzie piszą inaczej. Próbowałem WLAN w trybie Client, adres jakiśtam, osobny VLAN dla portu z drukarką i te dwa razem zmostkowane, średnio chce działać. Ogólnie chcę, żeby drukarka była jako osobne urządzenie w sieci, nie chcę jakichś zabaw z masquerading, DMZ, ponieważ na druksie chodzi kilka serwerów (w tym coś idze po HTTP, więc DMZ odpada).

Przy okazji drugie pytanie, jak robię bridgę to jest jakaś różnica, na którym interfejsie zrobię bridgę? Np. mam interfejs A i interfejs B, czy jest różnica, gdy w konfiguracji interfejsu A dam bridge interfejs A i interfejs B albo to samo tylko w konfiguracji interfejsu B?

#siecikomputerowe #router
  • 8
No pytanie którego interfejsu, po podłączeniu do sieci z automatu mam wwan, robię na nim bridgę z eth0.2 (czyli z VLANem na którym jest ten pojedynczy port) no i tak średnio, pinguje i Destination host unreachable.
Bo nie byłoby problemu, gdyby interfejs istniał, bo mam tylko eth0 i eth1, czyli WAN i LAN, tak to się muszę pieprzyć z tymi VLANami.
Dobra, teraz sytuacja wygląda w ten sposób, mam VLAN eth0.2 na którym jest drukarka i eth0.3, na którym jest PC (oba untagged), w ramach testu zrobiłem pomiędzy nimi bridge i nie widzę żadnej komunikacji między jednym a drugim, porty jeżeli chodzi o adres IP są unmanaged (mam w kartach sieciowych ustawione adresy). Pomysły?
@pewkek
Spróbuj reset do domyślnych i wlan w trybie client.
Wtedy urządzenia z portów lan powinny dostawać adres po dhcp z routera wifi.
Potem możesz zrobić static IP dla drukarki albo rezerwacje w dhcp na routerze wifi.
Vlany o ile dobrze pamietam wymagają wewnetrznego interfejsu cpu jako tagged w każdym vlan.
Nie wiem już #!$%@?, przypisałem drukarkę i PC do jednego VLANu to działało, połączyłem bezpośrednio drukarkę z PC, na jednym porcie z PC ni #!$%@? nie chce działać, na drugim działa...
@Malinozaur: Chyba nie zrozumiałeś o co mi chodzi, mam już jeden router i chce do niego podłączyć drukarkę, tylko nie chcę ciągnąć kabla i zrobić z innego routera po prostu taką kartę sieciową.
@pewkek

Chyba nie zrozumiałeś o co mi chodzi, mam już jeden router i chce do niego podłączyć drukarkę, tylko nie chcę ciągnąć kabla i zrobić z innego routera po prostu taką kartę sieciową.


Ja w taki sposób podpinam tv do wifi :)
Lan z tv do routera1, a router1 w trybie client podpina się do innego routera2 z domowym wifi.
Stąd też pisałem o resecie do ustawien fabrycznych, bo zmieniales juz vlany.