Wpis z mikrobloga

#gownowpis #1 #filozofia #religia

Co Wam powiem to Wam powiem, ale Wam powiem ...

Religia wyjaśnia przyczynę/sens życia na poziomie intelektualnym 5 latka i te wyjaśnienia przyjmują miliardy
a teoria Darwina na poziomie umysłowym dorosłego człowieka
Szkoda że tak mało ludzi to rozumie i kroczy dalej we mgle.
Mamy 21 wiek a to odkrycie sprzed ponad 200 lat ... i dalej ludzie do niego nie dorośli ... większość
  • 20
@aksnet: ej, ale wiesz, że większość ludzi wierzących jest wstanie zintegrować teorię ewolucji we własne wierzenia? Nawet wśród ateistów znajdziesz oszołomów.
@Drakii: Znam ludzi którzy przez ślepą wiarę w rzeczy nadprzyrodzone dali sobą sterować jak dzieci i oszukać na większe pieniądze (zostali z długami)

wszystko co daje nadzieję że bóg/siła nadprzyrodzona kieruje naszym życiem ogłupia i robi z nas bezwolnych barnów

jeśli człowiek wie, że sam kieruje swoim życiem nie czeka/nie prosi/nie modli się/nie oczekuje na cudu/ tylko działa

religia ogłupia

a świadomość jak naprawdę działa świat - wyzwala
Religia wyjaśnia przyczynę/sens życia na poziomie intelektualnym 5 latka i te wyjaśnienia przyjmują miliardy

a teoria Darwina na poziomie umysłowym dorosłego człowieka

Szkoda że tak mało ludzi to rozumie i kroczy dalej we mgle.

Mamy 21 wiek a to odkrycie sprzed ponad 200 lat ... i dalej ludzie do niego nie dorośli ... większość


@aksnet: XD

Co Darwin mówi o teleologii Wszechświata? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo
Religia nie tłumaczy przyczyny i sensu życia na poziomie 5 latka, tylko na poziomie człowieka "pierwotnego".
Uświadomić trzeba sobie genezę religii, już neandertalczyk grzebał zmarłych. Religia jest efektem ubocznym działania umysłu i mózgu, tak samo jak złudzenie wolnej woli, czy iluzje optyczne. Powstaje na wskutek działania tzw. modułu interpretatora, pisze o nim sporo Gazzaniga, Vetulani i inni zajmujący się neurobiologią.
Tendencja ludzkiego mózgu do tłumaczenia zjawisk jest tak silna, że popadają w
@daniel42na_: pierwszy sensowny wpis w temacie :)

na poziomie człowieka "pierwotnego


religia to widzenie świata sprzed tysięcy lat, a ludzie siłą rozpędu i tradycji ciągną to dalej ... bo tak robili rodzice, dziadkowie i pradziadowie ... bo nie mają nic innego pod ręką ... co potrafiliby zrozumieć :)

Uświadomić trzeba sobie genezę religii, już neandertalczyk grzebał zmarłych


trudno nie grzebać albo nie palić zwłok - inaczej się nie da z powodów
@aksnet: Nie chodzi o samo grzebanie, tylko są przypuszczenia, że odbywały się "ceremonie pogrzebowe" a tamci pozostawiali przy zmarłym pewne symbole, takie same w odległej Azji i Europie. Coś jak dzisiejszy krzyżyk.
https://www.npr.org/2016/12/11/505187953/discoveries-give-new-clues-to-possible-neanderthal-religious-practices?t=1553907913208

Co do tego przywiązania do tradycji... myśle, że ludzie mogą być więźniem korzystnego dawniej instyktu/tendencji przywiązania do tradycji.
Jak to mogło być korzystne i praktyczne? No na przykład skoro ojciec, dziadek i pra-przodek 10 pokoleń wstecz jadł roślinę
@aksnet Oho! Wpis wygląda jak klasyczne "mama każe mi chodzić do kościoła". I jeszcze mylenie teologii z teleologią, no złoto xD

A żeby mój komentarz nie był próżnym szorowaniem, to polecam "Sacrum i profanum" Mircei Eliadego.
@Brzytwa_Ockhama: O teleologii nie pisał za wiele, za to pisał o pochodzeniu życia, że (z O powstawianiu gatunków):

Wszystkie byty ożywione, które kiedykolwiek żyły na ziemi, pochodzą od jakiejś jednej pierwotnej formy, w jaką życie zostało najpierw tchnięte przez Stwórcę


Aż poczułem, jak mgła opada płatami z mojego umysłu i mogę patrzeć na świat racjonalniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)