Wpis z mikrobloga

siema Mirki,

mam kilka pytan odnosnie #b2b w #programowanie #programista15k

1. od ilu sie oplaca pojsc na b2b gdy mam teraz 8500 brutto na UoP a chce zarabiac wiecej. Mam rozmowy gdzie placa 11k brutto na UOP?
2. Ile kosztuje ksiegowosc i czy mozna ja robic samemu?

z gory dzieki
  • 16
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wybur: masz kalkulatory w necie, policz. Jak teraz masz 8500 brutto to na b2b byś miał z 8500 netto + VAT więc na rękę jakieś 7k przy preferencyjnym zusie. Rozliczać się możesz sam np. wfirma, polecam
  • Odpowiedz
@matwes: piekna odpowiedz dziekuje. 200 i jest lajcik. wytlumacz bardizej 7k+Vat. Nie rozumiem tej nomenklatury. Rozumiem ze pracodawca mi zaplaci 7k i zaplaci tez VAT 19% czyli jakbym dostal 8330 na b2b to - vat bo do urzedu by szedl i 7k na czysto? - ksiegowosc tez?
@Rst00: podziel sie prosze kalkulatorem jakmis dobrym
  • Odpowiedz
@wybur:
Na konto dostajesz kwotte netto + VAT 23%(najczęściej)
płacisz do urzędu ten VAT
płacisz ZUS
Płacisz podatek dochodowy
https://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/oblicz-zysk

jak coś kupujesz na potrzeby prowadzenia działalności to VAT od tych usług/produktów odliczasz czyli płacisz go o tyle mniej ile nakupiłeś rzeczy
i tak samo te usługi i produkty wrzucasz w koszty czyli od tej kwoty nie płacisz podatku dochodowego

Jeśli całą kase wydasz w danym miesiącu na potrzeby prowadzenia działalności
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wybur:

Ja korzystam z http://kalkulatory.nf.pl/kalkulator/wynagrodzenie/firma

Generalnie nie rozumiesz. Kwota netto na fakturę (b2b) to nie kwota Netta w rozumieniu UoP. Na UoP to tyle ile dostajesz na rękę i nic Cię więcej nie obchodzi. W B2B jest to kwota przed podatkiem PIT i ZUSem. VAT w całości dajesz do US chyba że sobie coś odliczysz to wtedy wiadomo mniej.

Np. 8500 netto + VAT. Dostajesz przelew około 10,5k. 2k VATu (o
  • Odpowiedz
@Rst00: dobra kumam to teraz prosze doradz mi. Mam 8k na UoP + netto na fundusz wpada 500zl +bonus roczny 12k brutto. Lacznie mam 5400 miesiecznie + 500 netto + bonus (12k*0.7/12=700) lacznie daje mi 6100. Pomine juz luxmedy i multisporty. 6100 srednio netto mi wpadnie miesiecznie. Rozumiem ze dostajac 8.5k na b2b obliczenia beda wygladaly tak: 8.5 + Vat 23% to 10455 mam na umowie. Dostaje przelewme 8.5k odrazu do
  • Odpowiedz
@wybur: tak jak napisałeś tylko przelew dostajesz 10455. Plus jest taki że możesz wziąć nowy telefon z abonamentem za 100zł brutto a po odliczeniu vatu i dochodowego realnie będzie cie kosztował 66zł
  • Odpowiedz
@wybur: jeżeli zdecydujesz się na B2B to dopilnuj byś miał dogadane urlopy i chorobowe. Jeżeli tego firma nie przewiduje to zawołaj o 15% większą stawkę byś nieco zredukował straty w razie gdybyś nie mógł w danym dniu pracować. No i też B2B to większa odpowiedzialność - sam za siebie płacisz ZUS, podatki po wystawieniu faktury - urzędów nie będzie interesował fakt, że firma się spóźnia z płatnością. Plus jak popełnisz jakiś
  • Odpowiedz
@wybur: no to się skup. Na umowie podpisanej z "pracodawcą" masz kwotę netto + VAT. Żeby bardziej opłacało Ci się a żeby firma nie była stratna powinnieneś negocjować, żeby na B2B mieć stawkę co najmniej "10262" netto + VAT (VAT pracodawca i tak w całości odlicza więc mu to nie robi). Przy takiej kwocie netto po wszystkich odliczeniach zostałoby Ci 7781 zł na czysto czyli jakies 1800 zł więcej niż masz
  • Odpowiedz
@JaBezZadnegoTrybu: czemu len? mialem 1 wieczor na zrozumienie czym jest b2b wiec najlepiej jest sie zapytac o zrodla. jakbym mial wiecej czasu i hobbistycznie zajmowal sie prawem pracy i umowami to pewnie bym czytal ale niestety zawsze mialem UoP a wynikla taka sytuacja ze mam szybko rekrutacje i chca na b2b wiec musze wiedziec jak negocjowac. Nie znasz nie oceniaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Nie znasz nie oceniaj


@wybur: Nie znam i oceniam. Google, 5 sekund i https://programistanaswoim.pl/netto-vs-brutto/ czy mnóstwo wątków na 4P w dziale kariera. A tutaj??? 1). Zaledwie jedna osoba wspomniała o podstawowej rzeczy czyli "koszcie pracodawcy" 2). Nikt nie wspomniał o podwyższeniu kwoty netto o: chorobowe, urlop, opiekę nad dzieckiem (masz na UoP ale nie masz na B2B) x). A koszt OC? A sposoby rozliczania sie na B2B? A 3 rodzaje ZUS-ów
  • Odpowiedz