Wpis z mikrobloga

opis odnośnika@SAFETYService:

WYPADEK DROGOWY - PIERWSZA POMOC
Każdy, kto ma prawo jazdy i jeździ samochodem zdaje sobie sprawę, że może być świadkiem wypadku drogowego. W prawdzie polskie przepisy nie narzucają obowiązku posiadania wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy, jednak taka umiejętność w chwili kiedy jest potrzebna może uratować komuś życie.

Bezpieczeństwo osoby ratującej
Warto wspomnieć, iż prawo w Polsce nakazuje udzielić pierwszej pomocy.

Artykuł 162 Kodeksu karnego mówi:
1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Podkreślić należy fragment mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby… Zatem nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Jak się zabezpieczyć?
Przede wszystkim kiedy dojeżdżamy do miejsca wypadku należy włączyć światła awaryjne. Jest to sygnał dla innych kierowców, że dzieje się na drodze coś nietypowego. Warto spojrzeć w lusterko wsteczne, aby upewnić się, że samochody jadące z tyłu widzą nas i odpowiednio reagują.

Koła naszego samochodu powinny być skręcone – w razie najechania na nasz samochód z tyłu, auto zostanie zepchnięte na pobocze, a nie na rozbity pojazd. Następnie jeżeli mamy kamizelkę warto ją ubrać przed wyjściem z samochodu. Kamizelka odblaskowa jednak nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce. Jeżeli natomiast decydujemy się ją posiadać w samochodzie warto umieścić ją w bocznych drzwiach kierowcy, aby mieć łatwy dostęp do niej.

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia
Wypadek drogowy należy oznakować trójkątem ostrzegawczym. Jeżeli przed wypadkiem jest zakręt należy umieścić trójkąt przed zakrętem. Powinniśmy podejść do rozbitego samochodu, wyłączyć zapłon kluczykiem, zaciągnąć hamulec ręczny, wyjąć kluczyki i umieścić je na kokpicie pod szybą przednią – tak aby były widoczne dla strażaków kiedy przyjadą. Warto również sprawdzić czy nie tli się niedopałek papierosa oraz czy nie dochodzi do pożaru.
Ocena stanu poszkodowanego i alarmowanie służb
W tym momencie powinniśmy poprosić o pomoc inne osoby jeżeli są w pobliżu. Powinny one przygotować telefon. Należy przeliczyć ilość poszkodowanych i sprawdzić ich stan. Należy sprawdzić przytomność osób poprzez komunikaty słowne oraz czy osoby mają rany. Mając takie informacje dzwonimy na pogotowie podając informacje:

Co się stało (wypadek drogowy)
Gdzie to się stało (numer drogi, miejscowość, ulicę i numer domu lub kilometraż)
Ile osób jest rannych i w jakim są stanie
Czekać na dyspozycje lub dodatkowe pytania
W Polsce oraz w całej Europie numerem alarmowym jest numer 112

Każdy telefon komórkowy jest w stanie połączyć się z tym numerem nawet jeżeli ma zablokowany ekran.

WAŻNE!
Jeżeli widzimy wypadek drogowy, a osoby w nim uczestniczące nie zostały ranne mogą same opuścić rozbity samochód. Jeżeli jednak osoba jest ranna, a samochód jest zabezpieczony nie należy wyjmować rannego z samochodu. Może to spowodować dodatkowe urazy jeżeli miał złamane kości lub zranienia w kontakcie z ostrą blachą lub szkłem.

Osoba nieprzytomna
Jeżeli osoba nie reaguje na nasz głos warto delikatnie chwycić za ramię. Jeżeli nadal nie reaguje należy odchylić głowę do tyłu. Wiele osób boi się, że tym ruchem może uszkodzić kręgosłup szyjny. Jeżeli osoba jest nieprzytomna, a pochylona głowa uniemożliwia oddychanie to czy poszkodowany ma złamany kręgosłup szyjny czy nie to bez oddechu umrze. Zatem należy ubrać rękawiczki i delikatnie odchylić głowę do tyłu oraz sprawdzić oddech. Jeżeli osoba odddycha – należy trzymając głowę w tej pozycji czekać na przyjazd pogotowia sprawdzając cały czas oddech. Jeżeli natomiast nieoddycha – należy wyjąć osobę z samochodu i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO)
Resyscytacja krążeniowo-oddechowa to pierwsza pomoc przy zatrzymaniu krążenia. Wypadek drogowy może spowodować zatrzymanie akcji serca. Kiedy serce się zatrzymuje mamy 4 minuty na rozpoczęcie masażu serca, aby dostarczyć tlen do mózgu i zapobiec obumieraniu mózgu.

Należy ułożyć poszkodowanego na wznak, sprawdzić 10 sekund oddech odchylając głowę do tyłu i obserwując ruchy klatki piersiowej.

Jeżeli nie usłuszymy oddechu, nie zobaczymy ruchów klatki piersiowej i nie poczujemy oddechu na policzku po 10 sekundach uznajemy, że poszkodowany nie oddycha i przystępujemy natychmiast do uciskania klatki piersiowej. Należy ułożyć dłoń na dłoni, wyprostować ręce, nasadę nadgarstka ułożyć na środku klatki piersiowej i uciskać 2 razy na sekundę na głębokość 5-6 cm. Po 30 uciśnięciach należy wykonać 2 wdechy odchylając głowę poszkodowanego do tyłu. Po dokonaniu wdechu klatka piersiowa powinna się unieść do góry. Następnie znowu uciskamy 30 razy.
Jeżeli natomiast poszkodowany ma rany głowy i istnieje możliwość kontaktu z jego krwią można zrezygnować z oddechów ratowniczych i wyłącznie uciskać klatkę piersiową 2 razy na sekundę bez przerw do przyjazdu karetki pogotowia. Zalecane jest aby co 2 minuty ratownicy zmieniali się.

Rany
Często osoby uczestniczące w wypadku drogowym krwawią. Należy opatrzeć takie rany zakładając rękawiczki, przykładając gazę jałową do rany i zabandażować bandażem dzianym lub elastycznym. Nie wolno zakładać opaski zaciskowej!

Ciała obce w ranach
Nie wolno wyciągać ciała obcego z rany (szkła, blachy). Może spowodować to dodatkowe wewnętrzne obrażenia lub/i krwotok. Ciało obce z rany mogą wyjąć tylko fachowe służby medyczne.

Dzieci w samochodzie
Warto sprawdzić czy na tylnym siedzeniu, a nawet pod siedzeniem kierowcy nie ma dzieci. Może się to zdarzyć kiedy dziecko w momencie wypadku było nieprawidłowo zapięte. Dzieciom, które na szczęście rzadziej doznają urazów jeżeli przypięte są prawidłowo, w foteliku na tylnym siedzeniu najczęściej potrzebna jest opieka ponieważ są w szoku i nie wiedzą co się stało. Dlatego – ciekawostka – strażacy w torbie medycznej mają pluszowego misia.

Gaszenie samochodu
Jeżeli wypadek drogowy sprawił, że samochód zaczyna się palić powinniśmy podjąć próbę gaszenia. Każdy samochód powinien posiadać gaśnicę co najmniej 1 kg. Taka gaśnica ma jednak krótki czas działania ponieważ jedynie 7 sekund. Dlatego warto podejść do płonącego samochodu w kilka osób z kilkoma gaśnicami. Należy stanąć plecami do wiatru, wstrząsnąć gaśnicę przed użyciem (proszek w gaśnicy może być zbrylony), następnie odbezpieczyć zawleczkę i z odległości około 4 metrów rozpocząć gaszenie.

Apteczka samochodowa
Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa w samochodzie! Obowiązkowy jest jedynie trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Jednak warto ponadto posiadać apteczkę i kamizelkę odblaskową. Dobra apteczka powinna posiadać nożyczki, rękawice, bandaże, gazy jałowe. Warto w razie wypadku poprosić kilka osób z różnych samochodów o przyniesienie apteczki.

Przykładowy skład dobrze wyposażonej apteczki pierwszej pomocy:

1 szt. Kompres zimny
2 szt. Kompres na oko
3 szt. Kompres 10 x 10cm (pak po 2 szt.)
2 szt. Opaska elastyczna 4m x 6cm
2 szt. Opaska elastyczna 4m x 8cm
1 kpl. Plaster 10 x 6 cm (8szt.)
1 kpl. Zestaw plastrów (20szt.)
1 szt. Przylepiec 5m x 2,5 cm
1 szt. Opatrunek indywidualny G
3 szt. Opatrunek indywidualny M
1 szt. Opatrunek indywidualny K
1 szt. Chusta opatrunkowa 60 x 80cm
2 szt. Chusta trójkątna
1 kpl. Chusta z fliseliny (5 szt.)
1 szt. Koc ratunkowy 160 x 210 cm
1 szt. Nożyczki 19 cm
4 szt. Rękawice winylowe
2 szt. Worek foliowy 30×40 cm
6 szt. Chusteczka dezynfekująca
1 szt. Ustnik do sztucznego oddychania
1 szt. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy
wraz z wykazem telefonów alarmowych

Skład zgodny z normą: DIN 13157 PLUS
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach