Wpis z mikrobloga

Początek października 1918 roku, kolejny rok niszczycielskiej Wielkiej Wojny pustoszącej francuskie terytoria na froncie zachodnim. Trwa ofensywa stu dni - 2 października dziewięć kompanii amerykańskiej 77 Dywizji Piechoty "Statue of Liberty" (większość żołnierzy pochodziła z rejonów Nowego Yorku) wdziera się w głąb tzw. Lasu Argońskiego - pasma wzgórz w północno-wschodniej Francji.
Tak właśnie zaczyna się historia "Zagubionego Batalionu". Amerykanie pod dowództwem majora Charlesa White Whittleseya nie wiedzieli, że atakujący na lewej flance jednostki francuskie i na prawej amerykańskie zostały zatrzymane przez niemiecką obronę. Pewni siebie wkraczają głęboko w las nieświadomi zamykającego się dookoła nich pierścienia okrążenia. 553 amerykańskich żołnierzy wraz ze swym dowódcą zostało odciętych od głównych sił atakujących wojsk Ententy. Następne 6 dni "zagubiony batalion" rozpaczliwie odpierał zażarte ataki nieprzyjaciela, który słusznie uważał okrążonych amerykanów jako zagrożenie dla całego odcinka frontu. Dramatyzmu sytuacji dodawał fakt, że brakowało amunicji, jedzenia i wody (pobliski strumień znajdował się pod ciągłą obserwacją Niemców), łączność była zerwana, posłańcy wyłapywani przez nieprzyjaciela, a okrążeni z powodu dostarczonych przez jednego z ostatnich gołębi pocztowych złych współrzędnych znajdowali się pod ostrzałem własnej artylerii. Dopiero wiadomość dostarczona przez kolejnego z gołębi "ZNAJDUJEMY SIĘ WZDŁUŻ DROGI RÓWNOLEGŁEJ 276.4. NASZA ARTYLERIA OSTRZELIWUJE NASZĄ POZYCJĘ. NA BOGA – PRZESTAŃCIE" pozwoliła przerwać bratobójczy ogień.
8 października wyczerpanym 194 żołnierzom tzw. Dywizji Wolności udało się wydostać z okrążenia. Dla 197 z nich Las Argoński pozostał miejscem wiecznego spoczynku. Pozostałych 150 amerykanów uważa się za wziętych do niewoli lub zaginionych.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #iwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #wojna

Thronstahl - Początek października 1918 roku, kolejny rok niszczycielskiej Wielkiej W...

źródło: comment_zhtakrdGkf60T5WxrcAXVLtTtUrsdsWp.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz