Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Poziom junior programistów w tym kraju to jakiś żart. Zostałem zmuszony do poszukiwania kilku stażystów/juniorów (zdalnie) na fullstack #webdev i już po 2 dniach mam dość czytania tych rakogennych CV.
Ogłoszenie napisane jak należy, wymagania, technologie, widełki, zaznaczone że nie jest to praca w pełnym wymiarze godzin, że szukamy przede wszystkim uczniów/studentów.

Na ten moment dostałem 32 zgłoszenia.
Studentów/uczniów - 1.
Średnia wiekowa - koło 30 lat.
Ilość osób po bootcampach - 18.
Ilość osób zmieniających branżę (inne wykształcenie, poprzednie prace niezwiązane z IT) - 11.
Ilość osób ze stażem (bo doświadczeniem tego nie nazwę) przekraczającym 5 lat - 9.
Ilość osób które - mimo wyraźnej informacji - nie podały oczekiwań finansowych - 13.

Budżet rzuciliśmy 15-45zł / h, ale ta górna granica to jakby już ktoś miał coś sensownego do zaoferowania. Zaznaczone zostało, że tylko UZ wchodzi w grę na start.

Przykłady aplikacji:
Kandydat 1
34 lata, w marcu zeszłego roku ukończył bootcamp. Do tego czasu pracował "w sprzedaży" (tak się teraz mówi na stanie za ladą?). Kilka miesięcy doświadczenia w "webdevie" (brak nazwy firmy, zakresu obowiązków). Zgłasza się jako "fullstack developer". W portfolio linki do 3 stron z zaznaczeniem, że są to projekty z bootcampa.
Oczekiwania finansowe - 45zł/h.

Kandydat 2
26 lat, mgr inż. informatyki, technik informatyk, zgłasza się na frontendowca. Brak jakiegokolwiek doświadczenia i nie za duże portfolio nie jest dużym problemem, ale jak ktoś mi wyjeżdża z oczekiwaniem 45zł, to jednak podziękuję.

Kandydat 3
36 lat, mgr inż. informatyki, 12 lat doświadczenia!!!! Zgłasza się na backendowca, w portfolio zamieszczone z 10 stron... wszystko na wordpressie. Brak jakiejkolwiek informacji czy pisał pluginy czy zakresu obowiązków w poprzednich firmach, jednak poprosił tylko o 30zł/h, więc zgaduję że na instalacji tego CMS'a się zwykle kończyło.

Kandydat 4
28 lat, po LO. Ponownie, doświadczenie w zakresie wożenia pizzy, następnie bootcamp. Żeby było śmieszniej, z Javy. Mimo sprecyzowania już w pierwszych liniach, że szukamy programisty PHP, zgłosił się. Przynajmniej załączył portfolio, gita jak należy, jednak zgłoszenie lekko nie na temat. Nie sprecyzował oczekiwań finansowych.

Kandydat 5
21 lat, po LO. Frontend. "Znakomita znajomość HTML, CSS i Javascript", "Wordpress w małym paluszku". Załączony link do stronki z portfolio gdzie stopka latała w połowie ekranu. Ponownie, w portfolio wyłącznie strony na WP. Zgaduję, że szablon jakiś darmowy, a nie autorski. Oczekiwania finansowe - 40zł/h.

Kandydat 6
27 lat, inż. informatyki, ukończony bootcamp, brak doświadczenia w zawodzie. Nie załączył żadnego portfolio. Oczekiwania finansowe: "8000zł netto miesięcznie na UoP".

Już nawet nie pytam o bootcampy, skąd tyle tego się bierze, ale dlaczego ci ludzie nie czytają ogłoszenia? Zaznaczam jak byk, że praca w niepełnym wymiarze czasu, nie więcej niż 20h tygodniowo, że ogłoszenie kierowane do studentów, a mimo to niemal każde ogłoszenie to osoba dorosła licząca na pracę fulltime. Albo opisuję czym się firma zajmuje, a zgłaszają się osoby dla których jedyny kontakt z webdevem to Wordpress. O wymaganiach finansowych już nie wspomnę. Spoko, mieszczą się w widełkach, ale nikt im nie da na start 45zł jeśli nic sobą nie oferują.

Rynek juniorów to kpina.

#bekazpodludzi #programista15k #programowanie #pracait #pracbaza

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla maturzystów
  • 31
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: ludzie wysyłają ogłoszenia masowo, a nuż coś się uda

kiedyś prowadziłem rozmowę z delikwentem, który twierdził, że on tylko ogarnia jQuery, bo "samego js już się chyba nie używa" :D
  • Odpowiedz
mądry junior się tego nie chwyci, bo wie, że sie nie nauczy w ten sposób


@Melcma: cały mój pierwszy rok w webdevie pracowałem zdalnie i nie mogę narzekać na ilość zdobytej wiedzy. Wszystko zależy od starszych kolegów, z którymi pracujesz.
  • Odpowiedz
OP: @Podprogowiec: @RandomowyMetal: @grajkoo: @Melcma: Praca bardziej w kontekście ukierunkowanej, płatnej nauki, co by wyszukać i wyszkolić "perełki", co zostało sprecyzowane w ogłoszeniu. Nie wiem jaki cel w tym ma firma, słyszałem coś o PR, ale nie interesuję się.

@Melcma: Niczego od nich nie wymagamy po za chęciami i ambicjami. Jeśli chce się uczyć całego stacka technologicznego to raczej można nazwać
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: ale #!$%@?, nikt ci się nie będzie uczył 2-3 lata żeby z łaski dostać 30zł/h (bo jak znam życie to ta górna stawka to dla seniora) ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
to już w wordpressie więcej zarobisz na klepaniu theme, chcesz super juniora to se wyszkol
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: bo w Polsce junior to jest gora do 3 miesięcy xD wszystkim sie wydaje, ze po dwóch tygodniach to juz wszystko umie, a po miesiącu pozjadał rozumy, a po dwóch sie wypala i albo mysli zeby wskoczyć na teamleada No jo juz wypada, albo edukować innych xD
  • Odpowiedz