Wpis z mikrobloga

Hotel Forum w Krakowie

Wybitne dzieło polskiego brutalizmu wzniesiono "na krzywdzie Garbarni Kraków i całego Ludwinowa". Stadion Mistrza Polski z 1931 roku wyburzono w 1973 roku a w jego miejscu powstał najnowocześniejszy hotel w Polsce. Architekt Janusz Ingarden wraz z zespołem wpasował go w bieg Wisły charakterystycznie przełamując bryłę. Budowany 13 lat hotel otworzono w 1988 roku a po kolejnych 13 latach zaczyna umierać. Atrakcyjna działka, z widokiem na Wawel, w samym centrum Krakowa to łakomy kąsek dla deweloperów, którym nie zależy na utrzymaniu hotelu przy życiu.

#architektura #brutalizm #podroze #krakow

#architekturanieprzeprasza - obserwuj tag
obserwuj mnie na Instagramie
Pobierz ALLDAYCHILL - Hotel Forum w Krakowie

Wybitne dzieło polskiego brutalizmu wzniesion...
źródło: comment_BpvqeNXifNdBUYLj594WNkXHg54seovL.jpg
  • 14
@ALLDAYCHILL: ja bym go wyburzył i chętnie coś ciekawego zobaczył a nie relikt dawnej epoki i banda hipsterów na leżakach.


@maliczek: ta, coś ciekawego, dobre sobie. Za forum masz przykład jakie "ciekawe" rzeczy teraz się wznosi. Forum to arcydzieło przy obecnych developerskich wysrywach, mam nadzieję że kiedyś jednak przywróci mu się pierwotną funkcję.
Pobierz enron - > @ALLDAYCHILL: ja bym go wyburzył i chętnie coś ciekawego zobaczył a nie rel...
źródło: comment_ejS3VzsxNKXAusR9iGAobdzeEIOK3mv9.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ALLDAYCHILL: @enron: chodzi przede wszystkim o użyteczność, forum straszy i nic więcej. Stare kamienice które ciągle dorohuska swoją funkcję mieszkalna są jak najbardziej ok, choć często widzę takie które można by pociągnąć w górę piętro lub dwa, ale najczęściej nie ma na to zgody od konserwatora.
@maliczek: forum straszy, bo komuś bardzo zależy na tym żeby niszczało i żeby można tam było postawić gówniane blokowisko. Tym bardziej jestem za trzymaniem go, aż w końcu ten ktoś postanowi wykorzystać budynek zgodnie z przeznaczeniem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@enron: z moich informacji wynika że hotel ten grozi zawaleniem, dlatego nie można go używać do celów mieszkalnych, podobno coś z gruntem jest nie tak, ale to tylko zasłyszane info. To jest miejsce na wizytówkę Krakowa, czy to biura czy apartamenty, lepsze to niż gigantyczny bilbord.
@maliczek: bzdury szerzone od lat. Jak na złość, hotel nie zamierza się zapadać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A żeby przestał być billboardem, wystarczy przywrócić mu pierwotną funkcję. Widok bezpośrednio na Wawel to fajna sprawa...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@enron: np nie uwierzę że właścicielowi nie opłaca się uruchomić tego obiektu i woli brać hajs za reklamy, to się po prostu nie kalkuluje.
@maliczek: uruchomienie wymagałoby sporej inwestycji - dużo fajniej jest zgarnąć kasę za bardzo atrakcyjną działkę pod gównoblokowisko, nieprawdaż? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak to biorą miasto na przeczekanie... tzn. czekają aż właściwa osoba będzie na właściwym stanowisku i klepnie zgodę.
@maliczek: Forum zostało przejęte przez Sofitel, a kolejna sprzedaż była z klauzulą, zabraniającą prowadzenia działalności hotelarskiej. Pogłoski, że rzekomo budynek ma wady konstrukcyjne i grozi zawaleniem, wielokrotnie dementowano. Potem było wiele podejść do uchwalenia planu miejscowego dopuszczającego zabudowę wielorodzinną o wysokości lekko powyżej obecnej wysokości Forum, które jakimś cudem nie przeszły. Potem cyknęło 50 lat i oops ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Linków niestety Ci nie podam, bo