Wpis z mikrobloga

Egzekucja komornicza w 2018 roku. Dłużnik wpłacił należność bezpośrednio wierzycielowi, z pominięciem komornika. Wierzyciel umorzył postępowanie. Komornik naliczył w czerwcu (ostatnie postanowienie) zbyt wysokie koszty w mniemaniu dłużnika. Dłużnik złożył skargę. Skarga rozpatrzona pozytywnie w lutym 2019 roku, tj. sąd uchylił w całości postanowienie komornika nt. kosztów egzekucji. Sąd zaznaczył w uzasadnieniu, że komornik ma ponownie rozpoznać kwestię kosztów i dodał "pamiętając o zmianie przepisów o kosztach komorniczych z dniem 1 stycznia 2019r.".

Czy to oznacza, że komornik teraz będzie zobowiązany w nowym postanowieniu zawrzeć koszty egzekucyjne zgodnie z nową ustawą, tj. 5% egzekwowanej należności?

#komornik #prawo #prawocywilne
  • 6
@semperfidelis: Tak, wygląda że ma zastosować się do nowej ustawy, czyli tak:

5%
Jeżeli wierzyciel wykaże, że przyczyna umorzenia wiąże się ze spełnieniem świadczenia przez dłużnika w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spełnienia świadczenia. (art. 29.1)
Jeżeli wierzyciel jest jednostką samorządu terytorialnego (art. 29.6)

10%
Jeżeli spełnienie świadczenia lub zawarcie porozumienia
@semperfidelis: Tak. Z orzecznictwa wynika, że dla określenia kosztów komornika brany jest pod uwagę moment skutecznego przeniesienia praw do nieruchomości. W przypadku inwestorów z którymi pracuję dobrą praktyką jest pokrywanie kosztów (w wyższej kwocie) w imieniu dłużnika.