Wpis z mikrobloga

Wczoraj zadałam wam pytanie, czy macie ochotę na moje gotowanie i wyszło na to, że tak ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z racji tego, że nadrabiam ostatnio zaległości w kuchni Chińskiej, to w dzisiejszym menu będzie delikatny kurczak z porem i imbirem na ostro! Bardzo proste i szybkie danie, którego wariacji jest pełno w internecie.

Zanim zacznę niestety muszę uczulić was na gotowanie "po swojemu". Nigdy nie mierzę ani nie warzę składników, tak więc wartości podawane przeze mnie będą ok, ale zachęcam do dopasowywania przepisów pod siebie bo w kuchni ważny jest nie tylko smak ale i przyjemność z gotowania :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czas przygotowania: 30 Min
Potrzebne narzędzia: wok

Składniki:
Dwie polówki piersi z kurczaka
Białko jajka x1
Sos sojowy 2-3 łyżki stołowe
Jeden średniej wielkości por
4-5 dużych ząbków czosnku
Niewielki kawałek imbiru (powiedzmy około 2x2 cm)
Ostra pasta paprykowa albo świeża papryczka chili (wedle uznania, ja wole ostre, więc minimum jedną sporą papryczkę chili)
Mąka ziemniaczana (skrobia) 2 łyżki stołowe
Szczypta soli
Olej sezamowy / kokosowy

Wykonanie:
Etap 1 - Kurczak lubi poleżeć
1. Kurczaka oczyszczamy i kroimy na cienkie paseczki
2. Wrzucamy skrojonego kurczaka do miski, w której będziemy go mogli swobodnie wymieszać
3. Do kurczaka wrzucamy stołową łyżkę skrobi ziemniaczanej, łyżkę sosu sojowego, białko jajka i wszystko to pięknie ze sobą bełtamy! Następnie odstawiamy kurczaka do lodówki, żeby poczekał na swoją kolej.

Etap 2 - Siekanie
4. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia i posiekania reszty składników. Pamiętajcie, żeby dokładnie wypłukać pora między liśćmi, bo często są tam złogi ziemi i innego brudu, którego nie chcemy jeść ;) Por i imbir siekamy w drobne, podłużne paseczki a chili i czosnek siekamy na "miazgę". Ważne, żeby paseczki pora były dość cienkie, bo całe danie będzie smażyć się zaledwie parę minut.

Etap 3 - Grzanie
5. Przygotujcie woka i garnek z około dwoma litrami wody, bo zaraz nauczycie się jak robić delikatnego, blanszowanego kurczaka. Nastawcie wodę i poczekajcie aż się zagotuje (potrzebna nam będzie porządnie wrząca woda)
6. W czasie kiedy woda dochodzi do wrzenia nastawcie woka z około dwoma małymi łyżeczkami oleju (ja dałam kokosowego)
7. Wyjmijcie kurczaka z lodówki i wrzućcie go na wrzącą wodę na około minutę. Ważne, żeby przed wrzuceniem kurczaka lekko go zamieszać, żeby nie zrobiła się klucha ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kurczaka energicznie mieszamy około minutę, może dwie aż cały zrobi się biały. Następnie cedzimy go na durszlaku (nie pozbywajcie się fafli, same spadną na dno)

Etap 4 - Szybkie rączki ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
8. W między czasie kiedy przygotowywaliśmy kurczaka nasz olej zdążył się rozgrzać. Ważne jest to, abyście pamiętali, że kuchnia chińska kocha temperaturę, więc grzejemy woka nie na jakieś pedalskie pół gwizdka tylko na cały regulator ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Do rozgrzanego oleju wrzucamy kurczaka i podsmażamy na dużym ogniu przez około minutę. Dodam, że jak już wrzucimy kurczaka i rozpoczniemy proces smażenia to musimy pamiętać o ciągłym mieszaniu dania na każdym z kolejnych etapów.
9. Dodajemy czosnek i imbir - pieczemy około minuty cały czas mieszając.
10. Wrzucamy pikantną pastę paprykowa / papryczki chili razem z łyżką sosu sojowego, szczyptą soli (dosłownie!) i połową łyżki skrobi ziemniaczanej. Mieszamy i podsmażamy kolejną minutę.

Etap 5 - Zaczyna wyglądać
11. Do woka wrzucamy pora i mieszamy całość. Dobrze jest sprawdzić, czy danie nie jest za suche. Jeśli będzie lekko za suche albo zdarzyłoby się wam nie wyrobić z czasem na etapie szybkich rączek wystarczy dolać odrobinę wody.
12. Całość podsmażamy jeszcze przez 1-2 minuty aż por lekko zmięknie
13. Ściągamy z ognia i podajemy danie prosto na talerz! ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

Ważne
Danie można podawać z ryżem albo makaronem wedle uznania. Przepis nie uwzględnia czasu na gotowanie ryżu ani makaronu więc musicie zadbać o to sami. Ja zazwyczaj podanie dania z makaronem Chow Mein.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- SMACZNEGO! ()

#przepisy #kozagotuje #przepis #jedzenie #gotujzwykopem #chinszczyna #kurczak
eLL_Koza - Wczoraj zadałam wam pytanie, czy macie ochotę na moje gotowanie i wyszło n...

źródło: comment_egbGWW1kdoRE6cSxZ66Bbqe0SSGqszVl.jpg

Pobierz

Ma być więcej przepisów?

  • Tak 74.3% (176)
  • Nie 16.0% (38)
  • Tak, ale dopracuj formę! 9.7% (23)

Oddanych głosów: 237

  • 40
  • Odpowiedz
@eLL_Koza: spadłaś mi z tym przepisem z niebios, akurat mam ochotę na "chińczyka", a dodatkowo został mi kawałek imbiru po sajgonkach, na który nie miałam pomysłu. To zdecydowanie przeznaczenie! Więcej chińszczyzny proszę. (ʘʘ)

@Namarin: Ja mam odpowiedź na problem z kurczakiem - zainwestuj w takie torebki do smażenia, kurczak zawsze wychodzi soczysty i miękki. Ja najpierw kroję pierś mniej więcej w środku, a
  • Odpowiedz
@Arctic_Slav: To prawda. Moja chińszczyzna jest uboga, bo jestem uczulona na sezam i owoce morza ( ͡° ʖ̯ ͡°) Niestety dużej części kuchni chińskiej nie mogę praktykować, albo mogę robić wersje dla alergików ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Heheszkara: Dokładnie o to chodzi w miękkiej piersi z kurczaka, żeby miała w sobie dużo wody. Torebka tak samo jak blanszowanie zamyka tą
  • Odpowiedz
@eLL_Koza: wrzucanie kurczaka do wrzącej wody przed smażeniem moim zdaniem nie niesie żadnej wartości dodanej.
Polecam wyeliminować elementarny błąd, który popełniasz w tym przepisie - myślałem nawet że właśnie o nim napiszesz w punkcie "kurczak lubi polezec:" :D
Nie poddawaj obróbce cieplnej zimnego mięsa. Wtedy nie trzeba bawić się w żadne gotowanie, które wpłynie na końcowy odbiór dania (skrobia jak najbardziej ok).

@Namarin: brzmi jak to samo co
  • Odpowiedz
@krzykrzy1995: Nie dodajesz jej wcale. Podkład z gotowania idzie do zlewu ;) Ma Ci zostać w durszlaku soczysty kurczak i takie fefle z obgotowania kurczaka (reszki skrobi i białka). To ładujesz do woka i smażysz. na początku wygląda to mało apetycznie ale uwierz, że jest pyszne ( ͡º ͜ʖ͡º) Nie płucz mięsa po obgotowaniu. Wodę do całości dolej w znikomej ilości TYLKO w razie jakby
  • Odpowiedz
@randomdrop: byłam sceptyczna co do tej metody, dopóki jej nie spróbowałam. Kurczak jest nieporównywalnie bardziej soczysty od tego robionego tradycyjną metodą. Polecam spróbować. Robię dania typu stir-fry dość często i mięso wrzucane na sucho też działa, ale nie jest tak soczyste i pyszne jak to sparzone. Poza tym w kuchni chińskiej nie stosuje się masła klarowanego ani rozmarynu, więc szczerze nie wiem do czego teraz pijesz.
  • Odpowiedz
@eLL_Koza: tradycyjną metodą wrzucania mięsa prosto z lodówki na woka? Sama skrobia podczas smażenia wpływa znacząco na teksturę mięsa dając przy tym bardzo ciekawy efekt, choc na co dzień preferuję smazenie bez niej. Niestety będę szczery, co może zostać odebrane jako niemiłe - może nie potrafisz usmażyć kurczaka bez tego "parzenia" w odpowiedni sposób? Już bardziej uwierzyłbym Ci w tę teorię, gdybyś mówiła o mięsie w temperaturze pokojowej (choć zostawianie
  • Odpowiedz
@randomdrop: nie jestem profesjonalnym kucharzem. Po prostu potrafię dobrze i smacznie gotować, co sprawia mi przyjemność. Dodatkowo, każda kuchnia jest w pewnym sensie subiektywna i nastawiona na preferencje gotującego, tak więc ja robię tak, Ty inaczej. Nie musisz mi wierzyć. Mnie tej metody nauczył znajomy kucharz i jej się trzymam bo moim zdaniem tak jest bardzo łatwa i skuteczna ¯\_(ツ)_/¯
Poza tym nikogo niczego nie uczę tylko daję propozycję tego
  • Odpowiedz
@randomdrop: może źle się wyraziłam. Nie bronie tej techniki, ani nie uważam, że jest najlepsza bo sama stosuje zamiennie różne techniki.
Mięso powinno być ocieplone do temperatury pokojowej i co do tego nie ma wątpliwości jeśli o poważną kuchnię idzie. Ten przepis to jest coś w stylu jak zrobić szybko kurczaka z porem w taki sposób, żeby zawsze wyszedł soczysty nawet największemu tłumokowi.
Jeśli już chcemy się rozdrabniać, to w
  • Odpowiedz