Wpis z mikrobloga

Wczoraj zadałam wam pytanie, czy macie ochotę na moje gotowanie i wyszło na to, że tak ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z racji tego, że nadrabiam ostatnio zaległości w kuchni Chińskiej, to w dzisiejszym menu będzie delikatny kurczak z porem i imbirem na ostro! Bardzo proste i szybkie danie, którego wariacji jest pełno w internecie.

Zanim zacznę niestety muszę uczulić was na gotowanie "po swojemu". Nigdy nie mierzę ani nie warzę składników, tak więc wartości podawane przeze mnie będą ok, ale zachęcam do dopasowywania przepisów pod siebie bo w kuchni ważny jest nie tylko smak ale i przyjemność z gotowania :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czas przygotowania: 30 Min
Potrzebne narzędzia: wok

Składniki:
Dwie polówki piersi z kurczaka
Białko jajka x1
Sos sojowy 2-3 łyżki stołowe
Jeden średniej wielkości por
4-5 dużych ząbków czosnku
Niewielki kawałek imbiru (powiedzmy około 2x2 cm)
Ostra pasta paprykowa albo świeża papryczka chili (wedle uznania, ja wole ostre, więc minimum jedną sporą papryczkę chili)
Mąka ziemniaczana (skrobia) 2 łyżki stołowe
Szczypta soli
Olej sezamowy / kokosowy

Wykonanie:
Etap 1 - Kurczak lubi poleżeć
1. Kurczaka oczyszczamy i kroimy na cienkie paseczki
2. Wrzucamy skrojonego kurczaka do miski, w której będziemy go mogli swobodnie wymieszać
3. Do kurczaka wrzucamy stołową łyżkę skrobi ziemniaczanej, łyżkę sosu sojowego, białko jajka i wszystko to pięknie ze sobą bełtamy! Następnie odstawiamy kurczaka do lodówki, żeby poczekał na swoją kolej.

Etap 2 - Siekanie
4. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia i posiekania reszty składników. Pamiętajcie, żeby dokładnie wypłukać pora między liśćmi, bo często są tam złogi ziemi i innego brudu, którego nie chcemy jeść ;) Por i imbir siekamy w drobne, podłużne paseczki a chili i czosnek siekamy na "miazgę". Ważne, żeby paseczki pora były dość cienkie, bo całe danie będzie smażyć się zaledwie parę minut.

Etap 3 - Grzanie
5. Przygotujcie woka i garnek z około dwoma litrami wody, bo zaraz nauczycie się jak robić delikatnego, blanszowanego kurczaka. Nastawcie wodę i poczekajcie aż się zagotuje (potrzebna nam będzie porządnie wrząca woda)
6. W czasie kiedy woda dochodzi do wrzenia nastawcie woka z około dwoma małymi łyżeczkami oleju (ja dałam kokosowego)
7. Wyjmijcie kurczaka z lodówki i wrzućcie go na wrzącą wodę na około minutę. Ważne, żeby przed wrzuceniem kurczaka lekko go zamieszać, żeby nie zrobiła się klucha ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kurczaka energicznie mieszamy około minutę, może dwie aż cały zrobi się biały. Następnie cedzimy go na durszlaku (nie pozbywajcie się fafli, same spadną na dno)

Etap 4 - Szybkie rączki ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
8. W między czasie kiedy przygotowywaliśmy kurczaka nasz olej zdążył się rozgrzać. Ważne jest to, abyście pamiętali, że kuchnia chińska kocha temperaturę, więc grzejemy woka nie na jakieś pedalskie pół gwizdka tylko na cały regulator ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Do rozgrzanego oleju wrzucamy kurczaka i podsmażamy na dużym ogniu przez około minutę. Dodam, że jak już wrzucimy kurczaka i rozpoczniemy proces smażenia to musimy pamiętać o ciągłym mieszaniu dania na każdym z kolejnych etapów.
9. Dodajemy czosnek i imbir - pieczemy około minuty cały czas mieszając.
10. Wrzucamy pikantną pastę paprykowa / papryczki chili razem z łyżką sosu sojowego, szczyptą soli (dosłownie!) i połową łyżki skrobi ziemniaczanej. Mieszamy i podsmażamy kolejną minutę.

Etap 5 - Zaczyna wyglądać
11. Do woka wrzucamy pora i mieszamy całość. Dobrze jest sprawdzić, czy danie nie jest za suche. Jeśli będzie lekko za suche albo zdarzyłoby się wam nie wyrobić z czasem na etapie szybkich rączek wystarczy dolać odrobinę wody.
12. Całość podsmażamy jeszcze przez 1-2 minuty aż por lekko zmięknie
13. Ściągamy z ognia i podajemy danie prosto na talerz! ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

Ważne
Danie można podawać z ryżem albo makaronem wedle uznania. Przepis nie uwzględnia czasu na gotowanie ryżu ani makaronu więc musicie zadbać o to sami. Ja zazwyczaj podanie dania z makaronem Chow Mein.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- SMACZNEGO! ()

#przepisy #kozagotuje #przepis #jedzenie #gotujzwykopem #chinszczyna #kurczak
eLL_Koza - Wczoraj zadałam wam pytanie, czy macie ochotę na moje gotowanie i wyszło n...

źródło: comment_egbGWW1kdoRE6cSxZ66Bbqe0SSGqszVl.jpg

Pobierz

Ma być więcej przepisów?

  • Tak 74.3% (176)
  • Nie 16.0% (38)
  • Tak, ale dopracuj formę! 9.7% (23)

Oddanych głosów: 237

  • 40
@eLL_Koza: Trzy pytania mam.

1. Co daje skrobia ziemniaczana dodana do kurczaka i czy można ją czymś zamienić?
2. rozumiem że bez woka i palnika tego dania się nie da zrobić? (dysponuję tylko elektryczną kuchenką która słabo grzeje, nie mam woka i odpowiedniego palnika tylko głęboką patelnię).
3. Jak usmażyć kurczaka żeby był miękki i soczysty? Zawsze mam problem z tym bo mój kurczak jest twardy i suchy (marynowany min godzinę
@Namarin: @brodaty_ksieciuniu
1. Skrobie ziemniaczana możesz zastąpić jakąkolwiek inną skrobią np kukurydzianą czy też ryżową, ale ziemniaczana jest w tania i łatwo dostępna w każdym sklepie. Skrobia zagęszcza dania i zamyka wodę w mięsie jeśli używasz jej do marynowania.

3. Sekretem delikatnego kurczaka jest marynowanie i nie przeciągnięcie go. Jak przesmażysz kurczaka, to najlepsza marynata Ci nie pomoże. Metoda opisana w przepisie jest bardzo prosta. Białko, skrobia i soja skutecznie "zatkają"
@matteusz89: To jest droga ludzi bogatych - zbalansowany posiłek plus cięcie kosztów, za zaoszczędzone pieniądze za 40 lat założysz firmę ( ͡º ͜ʖ͡º)

A tak poważnie, wyobrażam sobie, co się musi dziać w żołądku po zjedzeniu samego mięsa z chili w imbirze z porem. Nie wiem, czy to takie dobre dla układu pokarmowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)