Wpis z mikrobloga

  • 399
@Revmir: konkret jest taki, że tam teraz ludzie z głodu umierają. Jak to pasuje pod socjalistyczna propagandę?
Za to żona Maduro to najbogatszy człowiek w Wenezueli. Tak się bawi komunistyczna kasta.
  • Odpowiedz
  • 7
@Sarza01
@Revmir W sumie też chciałbym się dowiedzieć na czym polegała ta "najbogatszość" Wenezueli w latach 50. Chodzi o PKB per capita? Równie dobrze może to być manipulacja Gwiazdowskiego albo wymyślił to sobie z dupy.
  • Odpowiedz
HDI


@Revmir: widzisz tworca HDI cenil sobie PKB per capita za bo stanowi to 1/3 jego wskaznika (obok dlugosci zycia i wskaznika edukacji).
Wskaznik ten pokazuje jak najbardziej zamoznosc krajow i tym razem tez sie nie myli. Do kryzysu finansowego zarobki robotnikow w Wenezueli byly z tego co pamietam najwyzszych w Ameryce Poludniowej.
Jedyne co mozna sie przyczepic to jest to ze tak samo jak teraz polegalo to na jechaniu
  • Odpowiedz
Jedyne co mozna sie przyczepic to jest to ze tak samo jak teraz polegalo to na jechaniu na ropie.


@Miniu30: no a wg Gwiazdowskiego wszystkiemu jest winna socjaldemokratyczna polityka ostatnich rządów (chodzi o założenia programowe doktryny a nie popełnione przez rząd błędy).

PKB per capita będzie mieć więcej sensu, jak zestawi się ze współczynnikiem Giniego.
  • Odpowiedz
@Revmir: no i dlatego nawet nie dalem plusa. Mieli jak najbardziej wysoki PKB per capita ktory przekladal sie na zamoznosc spoleczenstwa ale to bylo dokladnie to samo co jest teraz - jechali na finansowaniu z ropy i wykraczyli sie tak samo jak teraz. Jak sobie poszukasz to znajdziesz ze stosowali nawet taka sama polityke spoleczna jak Chavez.
  • Odpowiedz
@Revmir:

PKB per capita będzie mieć więcej sensu, jak zestawi się ze współczynnikiem Giniego.

Takie pytanko: wolałbyś żyć w kraju gdzie Dżini to 0,05 z pensją 10 dolarów, czy w kraju z Dżinim 0,8 z pensją 2000 USD?
  • Odpowiedz
@mister_pink: Wenezuela była zamożna dzięki wysokim cenom ropy naftowej. W 1950 gospodarka Wenezueli wylądowała w pierwszej piątce najbogatszych krajów dzięki popycie na ropę podczas II Wojny Światowej, późniejszego rosnącego zapotrzebowania w okresie odbudowy Europy i Azji oraz Kryzysowi Naftowemu z 1973 i 1979. Jednak gdy ceny spadły we wczesnych latach 80 i większość 90 gospodarka sięgła dna. Inflację wywaliło średnio do 50% rok do roku jeszcze w połowie lat 80,
  • Odpowiedz