Wpis z mikrobloga

53/100 Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta. Tak bardzo, że stres może wywołać u nich chorobę czy problemy z zachowaniem, takie jak agresja. Gdy kota spotyka jakieś niespodziewane „zdarzenie zewnętrzne” takie jak zmiana godziny podawania posiłku lub pieszczot, zdrowy pupil może wykazywać reakcje chorobliwe. Niektóre koty mogą źle znosić nawet przemeblowanie pokoju. Są to bowiem zwierzęta, które oczekują, aby ich właściciele zapewnili im otoczenie, które jest stabilne i bezpieczne.

Koty posiadają repertuar zachowań i gestów zmniejszających dystans (afiliacyjnych) oraz wchodzą w związki z ulubionymi ludźmi i zwierzętami. Wybierają również ulubionych towarzyszy do spania, wypoczywania, zabawy, dzielenia się jedzeniem, pielęgnacji czy ocierania się. Koty same inicjują kontakt społeczny z innymi zwierzętami lub opiekunami, a większość z nich śpi z jednym, wybranym członkiem rodziny. Często opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że sytuacje w których znalazł się ich kot mogą wywołać u niego stres. Do takich sytuacji możemy zaliczyć: remont, przeprowadzkę, pojawienie się nowego członka rodziny, ale także wakacyjny wyjazd czy nawet imprezę w domu.

Koty uwielbiają obserwować wszystko z wysokości. Dlatego warto w pokoju wstawić wysokie drapaki, po których kot będzie się wspinać, zamontować półki dla kota, z których będzie mógł w bezpieczny dla siebie sposób obserwować, co się dzieje. Można do tego wykorzystać szafę i umożliwić kotu wskoczenie na szczyt. Można również położyć tam transporter albo legowisko, aby kot mógł na górze odpoczywać i spać. Można też kupić syntetyczne kocie feromony – produkty te zwiększają w kotach poczucie bezpieczeństwa i wpływają pozytywnie na ich nastrój. Wnętrze można skropić walerianą czy kocimiętką. Są to zapachy, które koty lubią i chętnie przebywają w ich otoczeniu.

#100kocichciekawostek #koty #zwierzaczki #ciekawostki
sinusik - 53/100 Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta. Tak bardzo, że stres może wywołać...

źródło: comment_g0z9vxwRdGVOXqcq68IfO6glvd7JElwS.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
@sinusik: Ja usunąłem z pokoju jedną szafkę, a drugą przestawiłem na miejsce starej. Kot absolutnie zgłupiał, bo miał wypracowaną drogę wskakiwania na parapet (nigdy bezposrednio, chociaż to żaden problem. Siadł, popatrzył na mnie i zaczął miauczeć (gdzie mu się to bardzo rzadko zdarza). Po tygodniu się przyzwyczaił, ale śmieszne to było.
  • Odpowiedz
  • 1
@sinusik: odniosę się do dwóch kwestii. Po pierwsze sztuczne feromony do gniazdka, tak samo jak kocimietka, nie na każdego kota działają, czasami to około połowy. Zdecydowanie większą skuteczność mają obroże uspokajające.
Druga sprawa to wspinanie się. To akurat zależy od cech rasy - niektóre koty muszą siedzieć wysoko, bo inaczej nie są w stanie funkcjonować, ale są takie, które często trzymają się podłogi i niepotrzebne im półki pod sufitem, wystarczyło
  • Odpowiedz
@FrankTheTank: Wszystko to prawda ale moje koty nie cierpią nudy i nawet remont je nie stresuje. Uwielbiają gdy coś się dzieje...ktoś przyjdzie z zakupami, coś naprawiam albo sprzątam. Wtedy asystują przy tej czynności i czasami są jedynymi domownikami którzy chcą pomóc.
  • Odpowiedz
Ja mam dwie kotki mają 16 i 17 lat.
Ciekawostką: Koty się nadmiernie się ślinią jak mają stres np. Podczas wizyty u weterynarza.
Jeśli chcemy podać kotu tabletkę, po włożeniu głęboko do pyszczka, musimy zamknąć mu mordkę i dmuchnąć lekko w nosek, wtedy kot przełknie ślinę.
  • Odpowiedz
@IvanBarazniew: Święte słowa. Najlepsze kombo to pogarda wobec dzieci, bo głupie i wkurzające przy jednoczesnej miłości do kotów bo OCH KOT, taki inteligentny i wspaniały. Ech szkoda strzępić ryja.
  • Odpowiedz
Największej depresji to koty pewnie dostają jak nie pozwolimy im "zaznaczyć" wszystkich stojących przedmiotów w naszym pokoju.
  • Odpowiedz
@sinusik:

Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta.


Jaaasne. Szczególnie gdy wracasz do domu po długiej nieobecności, a on specjalnie wyłazi, żeby Cię przywitać - w pozycji znudzonej i całym sobą wyrażającej, jak głęboko w dupie Cię
  • Odpowiedz
@IvanBarazniew: moja kotka po przemeblowaniu pokoju kilka dni miauczała na szafę, jakby ta jej nie pasowala/przeszkadzała, co raz zerkając na mnie pytająco (z takim wtf wypisanym na mordce). Myślałam, że to jej fanaberia, bo ma czasem takie dziwne/głupiośmieszne zachowania, a tu się okazuje, że to typowe dla kotów.
  • Odpowiedz
53/100 Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta. Tak bardzo, że stres może wywołać u nich chorobę czy problemy z zachowaniem, takie jak agresja. Gdy kota spotyka jakieś niespodziewane „zdarzenie zewnętrzne” takie jak zmiana godziny podawania posiłku lub pieszczot, zdrowy pupil może wykazywać reakcje chorobliwe. Niektóre koty mogą źle znosić nawet przemeblowanie pokoju. Są to bowiem zwierzęta, które oczekują, aby ich właściciele zapewnili im otoczenie, które jest stabilne i bezpieczne.


@sinusik: A
  • Odpowiedz
@jagoslau: Wiem, że zabrzmi to jak spuszczanie się kociarza nad swoim zwierzęciem, ale mój na przykład jak usłyszy chodzące drzwi do garażu to zawsze przychodzi się przywitać. Co prawda nie obskakuje jak pies, ale zawsze sprawdzi kto to. Ogólnie świetny kot, ostatnio nauczyłem go podawać łapę, potem drugą, przybijać piąteczkę, poprosić. Weterynarz mówił, że tak spokojnego i ufnego kota to nigdy nie widział - termometr w dupę, igła w kark
  • Odpowiedz
Bardzo dobrze opisane. Większość problemów z kotami wynika z tego, że właściciele traktują je identycznie jak psy i nie respektują ich potrzeb. Pies musi wychodzić na dłuższy spacer, a kot potrzebuje bezpiecznej dla siebie przestrzeni i zminimalizowania zmian w otoczeniu. Dobra rada z kocimiętką i syntetycznymi preparatami na bazie feromonów. Tu sobie możecie o tym poczytać: https://www.feliway.com/pl Jeżeli ma się problemy z kocim zachowaniem zawsze można spróbować w ten sposób.
  • Odpowiedz