Wpis z mikrobloga

Cześć. Polecicie jakiego sprawdzonego rehabilitanta/fizjoterapeutę #fizjoterapeuta #kregoslup w #trojmiasto ?

Od października zmagam się z przepukliną (poziomL4-L5) ok 9 mm, która naciska na korzeń nerwowy L5. Zwężony wymiar ap wolnego kanału kręgowego ok 7-8 mm. Tyle opis z rezonansu.
W praktyce. Złapało mnie na urlopie. Na szczęście ostatniego dnia. Pierwsze parę dni bolało jak poje..ne. 3 dnia zemdlałem z bólu. Żona z wrażenia zapomniała numer na 112 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Później 3 tyg leżenia (próbowałem chodzić ale nie dało rady). Z objawów - to rwa kulszowa poszła w lewą nogę. Częściowy brak czucia w stopie, plus przeczulica w ok kolana. Zastrzyki, leki przeciwzapalne + 3 mc rehabiltacji. Ze wstępnej diagnozy neurologa - operacja.
Czekam na konsultację w Gdańsku drugiego neurochirurga (początek kwietnia). Pierwszy (w Warszawie) kazał próbować się rehabilitować do skutku skoro jest poprawa. Na początku faktycznie była duża poprawa. Zacząłem chodzić, ból poniżej kolana ustąpił. Praca siedząca (programista) nie pomaga. Staram się robić przerwy co 40-50 min. Niestety 2-3 dni siedzenia i z bólu nie mogę wysiedzieć. Leki przeciwbólowe pomagają tylko na godzinę. Ogarniam sobie biurko regulowane - aby postać z 2 h dziennie. Któryś z Mirków pisał, żeby po 4h wyjść na siłownie. Póki co w moim przypadku spróbuje po prostu spacerować.
Obecnie rehabilituję w #rehasport - ale mam wrażenie, że tylko podrażniają nerw. Możliwe, że skończy się na operacji ale wolałbym jeszcze spróbować u sprawdzonego fizjoterapeuty. Basen też nie pomaga - bo na drugi dzień noga napie..rza. Jeszcze mam miesiąc do wizyty u neurochirurga - może, któryś z Mirków opisze co mu pomogło przy podobnych objawach ?

Co do operacji mam mieszane uczucia ze względu na odsetek rewypuklin po operacji:
drkregoslup
  • 6
@gd_troll_dalur: czasem poboli (np po 25km nocą w lesie podczas marszu na orientację), ale ćwiczeń już od dawna nie robię.
Bardziej od codziennych ćwiczeń przydają się nowe, prawidłowe nawyki - jak wstawać, jak podnosić, jak siedzieć, itd.
100% sprawności to już nigdy nie będzie, ale przy odpowiedniej rehabilitacji i potem pilnowaniu kręgosłupa da się normalnie żyć i uprawiać sporty.
@gd_troll_dalur: Mnie podkładała Aleksandra Orlikowska (lekarz wykłada na awf) ona rehabilitacje a medycznie mi pomógł lekarz na Zaspie nie pamiętam nazwiska, Rosjanin z pochodzenia. Miałam niedowład lewej nogi, lekarz z akademii medycznej, jak mnie zobaczył, stwierdził, że ani operacja ani rehabilitacja mi nie pomoże :/ Dziś skaczę, biegam i wszystko ale to dzięki tym dwóm lekarzom, mojej rehabilitantce i byciem upartym :D