Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki, mam problem ( ͡° ʖ̯ ͡°) Wraz z kolegą zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy falownik. Kiedy zasililiśmy układ napięciem przemiennym o wartości 12V wszystko pracowało tak jak powinno, nic się zbytnio nie rozgrzewało. W momencie próby zasilenia napięciem przemiennym o wartości 230V usłyszeliśmy trzask, okazało się, że wybuchły sterowniki tranzystorów. Gdyby to tranzystory uległy uszkodzeniu to moglibyśmy obwiniać sterowanie (które sprawdziliśmy wcześniej przy pomocy oscyloskopu) ale w tym wypadku bardziej prawdopodobny wydanie się błąd w projekcie lub doborze elementów. Analizuję schemat już jakiś czas i nie widzę błędu. Mógłby jakiś bardziej doświadczony Mireczek rzucić okiem na schemat, może to coś banalnego a ja nie widzę :/ Sterowniki tranzystorów to IR2110, tranzystory to STP7NK80ZFP, transoptory to 6N137. Przepraszam za jakość schematu ale to mój pierwszy poważny schemat, teraz już wiem, że powinienem użyć wielu arkuszy :P
#elektrotechnika #energoelektronika #elektronika
rafiak - Cześć Mirki i Mirabelki, mam problem ( ͡° ʖ̯ ͡°) Wraz z kolegą zaprojektowal...

źródło: comment_ufriTeRHK7maaqVv4xobO1pLwYAF8lRm.jpg

Pobierz
  • 24
@Tymian, @StefanEm : Niee, 230V jest tam gdzie są 3 zaciski: L, N, PE. Tu gdzie widzisz prostownik z 4 diod jest napięcie przemienne 12V po wyprostowaniu jest około 16V, służy to do zasilania sterowników (VCC), czyli jest napięciem sterującym barmki tranzystorów. 5V z LM7805 służy do zasilania części logicznej sterowników (VDD)
@Tymian: Na kondensatorze jest max 16 V. Przy otwartym tranzystorze dolnym i zamkniętym górnym, kondensator ładuje się z VCC (faza ma potencjał masy) więc kondensator osiągnie maksymalnie 16V. W momencie zamknięcia się tranzystora dolnego i otwarcia górnego napięcie na fazie rośnie do tych 230*sqrt(2), dioda przechodzi w stan zaporowy (musi być szybka, u nas jest MUR460), a kondensator działa jak akumulator i dodaje do tego swoje 16V więc na VB mamy
@rafiak: Panie, popraw ten schemat. Błędy - masa połączona z L (to co znalazł @kerkociag), przekaźnik nigdy się nie włączy - jego sterowanie jest skopane (pin 1 powinien iść na zasilanie np 12V).
Brak kondensatorów przy driverach - duże szpilki prądowe przy przełączaniu będą problemem.
Wywal diody D9, D10, D6 i ich odpowiedniki - przy mosfetach D9 i D10 są zbędne, a co do D6 - zdecyduj się czy chcesz
@MrDarkenRahl: @kerkociag: @Tymian: Poprawiłem schemat. Wrzucam link do .pdf a zaraz w kolejnych komentarzach wrzucę .jpg.
Masa na szczęście nie jest połączona z L, musiało się to połączenie na schemacie pojawić po wykonaniu płytki, uffff.
@MrDarkenRahl: Przekaźnik się włącza, słyszę to po cyknięciu - cewka jest na 5V. Aczkolwiek mam pytanie. Jak poznać jak powinno być podłączone zasilanie cewki przekaźnika (polaryzacja)?Rozwiniesz temat braku kondensatorów przy przekaźnikach? Gdzie powinienem