Wpis z mikrobloga

Kilka osób chciało bym opisał mój pobyt na studiach w #moskwa #rosja
Postaram się raz na jakiś czas pisać pod tagiem ( ) #moskwapafcioka
Zacznę od początku, studiuję magisterkę historii na specjalności "Historyczna komparatystyka i tranzytologia (Rosja-Polska)", ogólnie specjalizacja tyczy się stosunków polsko-rosyjskich/sowieckich, sam pisze pracę dyplomową o (Ludowym) Wojsku Polskim 1943-1945 [Lenino-Berlin].
Jestem na pierwszym roku magisterki, po połowie roku zajęć w Polsce i po semestrze nauki rosyjskiego polecieliśmy na semestr do Moskwy. Na drugim roku Rosjanie przylatują do polski na semestr.
Uczęszczam tutaj na zajęcia historii w języku rosyjskim, jak również na dodatkowe zajęcia z języka rosyjskiego.

Pierwszego dnia kiedy przylecieliśmy odebrała nas dwójka studentów, którzy po czasie okazali się bardzo porządku i mili (jeden z nich jest tak jak ja rekonstruktorem historycznym) rozmawiamy z nimi po rosyjsku i po angielsku, jeśli czegoś nie potrafimy powiedzieć. Pomogli nam załatwić administracyjne kwestię w akademiku (akademik mamy za darmo, tak samo oni mają w Polsce) i pokazali trochę miasta.

Drugiego dnia poszliśmy załatwić trochę administracyjnych spraw, po czym poszliśmy coś zjeść na miast! Pokazali kilka tanich miejsc, gdzie można zjeść od fastfoodów po rosyjskie dania. Pokazali nam ważniejsze miejsca w centrum, ale również powiedzieli, że kiedy wyjedzie się poza obręb Moskwy nie jest tak kolorowo, bieda straszna. W sklepach również nie jest drogo, ceny porównywalne do Warszawy. Dzień szybko się skończył, bo musiałem odespać stres i podekscytowanie.

Trzeciego dnia ponownie załatwiliśmy sprawy administracyjne i zameldowanie, bardzo nam pomogli w tej masie papierologii i poszliśmy wieczorem na pierwsze zajęcia z historii polski, o dziwo obyło się bez jakieś większej propagandy, mieliśmy o wojnie polsko-rosyjskiej z 1920 roku. Wypowiadali się z dużym szacunkiem wobec Dmowskiego, czy tez Piłsudskiego. Profesor wspomniał też, o tym "jak Polacy ułani z szabelkami szarżowali na niemieckie czołgi podczas 2 wś" Jednak wzszsytko wyjaśnił, podobnie jak zostało przedstawione to tutaj ->https://www.facebook.com/historycznebzdury/posts/mam-nadziej%C4%99-%C5%BCe-dzisiejszy-mit-jest-tak-znany-%C5%BCe-nikomu-ju%C5%BC-nie-trzeba-t%C5%82umaczy%C4%87/894760433964433/ Polecam zainteresowanym artykuł. Co mi się rzuciło w oczy? W sali była mapa Ukrainy z kreską która oddzielała krym od Ukrainy (może uda mi się zrobić zdjęcie). Zajęcia były w sumie interesujące i miło było poznać to z innej perspektywy. Następnego dnia miałem komparatystykę, która okazała się nauką o ekonomii świata i różnych ustrojach ekonomicznych na przestrzeni lat.

Podsumowując! Na razie jest super, Rosjanie są mili i cieszą się na informacje, że jesteśmy z Polski. Nie spotkałem się z żadną niechęcią czy propagandą. Sami nie chcą poruszać różniących nas tematów, ale można wyczuć od nich niechęć do stalinizmu. Jeśli komuś się udało dotrwać do tego momentu cieszę się, nie mam zbyt lekkiego pióra. Jak będzie cieplej będę podróżować po Rosji i chcę pojechać transyberyjską! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W bonusie zdjęcie z placu czerwonego ( ʖ̯)
P.....k - Kilka osób chciało bym opisał mój pobyt na studiach w #moskwa #rosja
Posta...

źródło: comment_vqANAY8rVN8Ag9Y30SU6xSqVwbSW0JmR.jpg

Pobierz
  • 18
Jak ktoś ma pomysł w jaki sposób to opisywać to będę wdzięczny, bo sam nie mam pojęcia! Na razie opisuje tak, bo w sumie pierwsze dni, potem będą bardziej spójne podsumowania ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mogę też coś opisać o akademiku (Mieszkam w pokoju z syryjczkiem, który nie mówi po angielski, ani niezbyt dobrze po rosyjsku ( ͡° ʖ̯ ͡°))
@Pafciok: bardzo pozytywnie :). Co do Dmowskiego czy Piłsudskiego, to Rosjanie byli pierwszą ofiarą komunistów - stawili czynny opór bolszewikom, ale - niestety - przegrali. Czego nei można powiedzieć o Niemcach, którzy sami wybrali sobie swojego Fuhrera - to jest, moim zdaniem, zasadnicza różnica między tymi dwoma ustrojami. Nie czyni to oczywiście z każdego Niemca nazisty, a z każdego Rosjanina niewinnego człowieka, ale daje do myślenia - a różnego rodzaju kanalie