Wpis z mikrobloga

Tak, IPN znowu to robi.

Zamiast rzetelnie pisać o historii, woli powtarzać wygodne i łechcące narodowe ego mity.

"AK była największą podziemną armią w okupowanej Europie" - twierdzi IPN z okazji 77 rocznicy powołania tej formacji.

Naprawdę? No to sprawdźmy.

Szacunki do liczebności Armii Krajowej są różne. Nie wchodząc już w szczegóły, przypomnijmy, że wahają się mniej więcej od 250 do 390 tysięcy żołnierzy.

To rzeczywiście potężna i budząca podziw siła, ale warto jednak pamiętać, że w tym samym czasie w okupowanej Jugosławii działała inna olbrzymia, podziemna armia, NOV, czyli Narodowa Armia Wyzwolenia.

Ta, według różnych szacunków liczyła ponad 600 tysięcy, a według niektórych nawet 800 tysięcy żołnierzy.

Albo ktoś ma więc straszliwe problemy z liczeniem, albo Jugosławia nie leży w Europie, albo może podczas wojny wcale nie była okupowana

Uczciwość, a także uzasadnione wątpliwości co do rzeczywistej wielkości obu formacji partyzanckich, nakazywałyby pisać na przykład, że AK była jedną z największych armii podziemnej Europy. Albo na przykład - największą obok partyzantki jugosłowiańskiej.

Naprawdę, jest szereg metod na oddanie hołdu Armii Krajowej. Można choćby przypominać jej ideowe dziedzictwo, można przypominać, że AK walczyła o demokrację, swobody obywatelskie i sprawiedliwą redystrybucję dóbr.

Ale niektórzy wolą powtarzać głównie infantylne mity. Tak bardzo łechce to przecież narodową dumę!


Źródło: Przywróćmy pamięć o Patronach Wyklętych

#historia #polska #bekazprawakow #ciekawostkihistoryczne #ipn #armiakrajowa #ciekawostki #iiwojnaswiatowa
Tom_Ja - > Tak, IPN znowu to robi.

 Zamiast rzetelnie pisać o historii, woli powtar...

źródło: comment_H0uegLPJ40I87EyscUR1FO5a2OAD41dx.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
Naprawdę nie nadążamy dzisiaj z demaskowaniem głupot wypisywanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Przed chwilą pisaliśmy o tym, że krakowski IPN nazwał Armię Krajową "największą podziemną armią w okupowanej Europie", zapominając o tym, że liczniejsza od niej była partyzantka jugosłowiańska.

Przebija to jednak odkrycie dokonane przez legendarny już chyba gdański oddział IPN-u.

Wedle jego "ekspertów", Armia Krajowa była po prostu największą podziemną armią na całym świecie!

Causa finita. Ukrócić to powinno raz na
Tom_Ja - > Naprawdę nie nadążamy dzisiaj z demaskowaniem głupot wypisywanych przez In...

źródło: comment_ZZTMalGeZfomPzYUyXsi2KaSZ0C1GER7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Tom_Ja na pewno AK miała najbardziej rozbudowaną administracje szkolnictwo sądownictwo itp. podlegające rządowi Polskiemu w Londynie ale to, że była największą armią to oczywisty mit.
  • Odpowiedz
@Tom_Ja: Tylko, że to odnosi się głównie do II WŚ, a nie ogólnie xd
Z resztą, nawet jeżeli twierdzą to w taki sposób jaki ty myślisz, to i tak jest to mniejsza zbrodnia, niż "żydzi po wyzwoleniu getta walczyli przeciwko reżimowi Polsko-Niemieckiemu " xd czy jakoś tak xd xd xdX D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Tom_Ja: pytanie czy organizacja działająca na terenie Jugosławii była jednolita czy to po prostu liczba ludzi którzy na terenie Jugosławii sprzeciwiali się okupacji, a np. po wojnie zaczęli się mordować nawzajem.
  • Odpowiedz