Wpis z mikrobloga

Nowy współlokator ma manię zakręcania termostatu na grzejniku do 0 (całkowite zamknięcie przepływu). Myśli, że grzejnik (blok ma własną kotłownię) jak jest "odkręcony" na cokolwiek powyżej 0 (np na *) to od razu zużywa nie wiadomo ile ciepła (rozliczają nas w GJ wg wskazania lokatorskiego licznika ciepła). Zero pojęcia jak działa głowica termostatyczna.

Blok ma kotłownie gazową i na protokole odbioru mieszkania (jego pokój + część wspólna) miał podany stan gazomierza, a w mieszkaniach nie ma wcale instalacji gazowej. Co wobec tego stwierdził, że jak odkręci "zawór" na grzejniku, to zacznie on zużywać gaz, a jego zużycie będzie zależeć od tego jak ustawi zawór (głowicę termostatyczną) na grzejnikach.

Nie było by takiego problemu gdyby tylko "zakręcał" grzejnik w swoim pokoju, ale zakręca grzejniki w kuchni i łazience (a tej ładny grzybek już rośnie). Sam twierdzi, że wyłącza grzejniki bo chce jak najmniej zapłacić za ogrzewanie (koszt dzielony jest równo pomiędzy wszystkich lokatorów (jest nasz teraz 3)).

Do tego podsłuchał moją rozmowę z drugim współlokatorem odnośnie rozliczenia mediów za miesiąc poprzedni. Oczywiście sprawa go w ogóle nie dotyczyła, to była sprawa pomiędzy mną a kolegą z drugiego pokoju.

Dodam, że mój pokój ma dwie ściany zewnętrzne, a niego tylko jedną. Jego z jednej strony grzeją przez ścianę sąsiedzi, a z drugiej bierze ciepło ode mnie.

ps. Troszkę chaotycznie wyszło.

#zalesie #ogrzewanie #wspolokatordebil #niewiemjaktootagowac #stancja #mieszkanie #centralneogrzewanie
  • 19
  • Odpowiedz
@pcela ile by zaoszczedził? 10zł? 20? Rzuć mu w twarz dyszką i powiedz żeby przestal zachowywać się jak #!$%@? biedak; ewentualnie zasugeruj że przy zakwaterowaniu pod mostem albo na dworcu może zaoszczędzić jeszcze więcej jeśli nie zależy mu na choćby minimalnej jakości życia
  • Odpowiedz
  • 0
Powiedzcie mu że by zostawił grzejniki w reszcie mieszkania to w przypadku dopłaty za ogrzewanie nie będziecie go liczyć. Ile ta dopłatą wyjdzie na 3 osoby jeśli w ogóle wyjdzie. Po 50 zł na głowę za sezon grzewczy? Wolałabym już zapłacić 5 zł miesięcznie więcej by pokryć jego czesc niż mieć zimno w chalupie
  • Odpowiedz
  • 2
Idź do niego że się zrzucacie na gościa od grzyba ze 250 zł na glowe, tak na początek, a jak zaprotestuje to wymuście używanie grzejnikow ;)
  • Odpowiedz
@Antidotum119: @kt13: @SzemranyInkub:
W grudniu za media (prąd, ogrzewanie, woda ciepła i zimna) wyszło nam ok 120 zł na osobę (3 lokatorów). W styczniu (jednego eksmitowali) wyszło 186zł (na 2 lokatorów). Lwia część to koszty ogrzewania (za styczeń było to 99 zł z groszami każdy).

Poza tym koszt zwiększenia temperatury (a ta spada nawet poniżej 15 st. C) są większe niż oszczędność.

Grzyb był wcześniej, ale jak zwiększyliśmy temperaturę
  • Odpowiedz
@czysta:
Właściciel wystawia każdemu fakturę z rozliczeniem mediów. Koszt dzielony po równo na ilość osób (obecnie 3, każdy w osobnym pokoju).
  • Odpowiedz
@pcela: Niektóre termostaty mają możliwość ustawienia zakresu w jakim mogą pracować (mają takie plasticzki co umożliwiają tylko nastawę w danym zakresie, np. https://www.imi-hydronic.com/sites/EN/pl-pl/produkty/termostatyka/glowice-termostatyczne-i-zawory-grzejnikowe/glowice-termostatyczne/G%c5%82owica-termostatyczna-K/4aba4b21-2e79-42cb-9ce9-8772f373e16e ), albo całkiem wykręć i schowaj termostaty z grzejników w kuchni i łazience :D
  • Odpowiedz
@przemek_posp:
O tym to ja wiem, ba jeszcze była opiernicz od administracji (właściciel ma kilka budynków w których wynajmuje pokoje lub mieszkania). Zagrozili demontażem głowicy jak będzie zakręcał wszystkie grzejniki
  • Odpowiedz
@Massad:
U siebie to ustawiam na ile chce. A jak nowy się pyta to ściema, że zakręcone. Kolega robi to samo.

Do tego ścianki działowe są dość cienkie (mieści mi się między kciukiem a małym palcem, oczywiście wszystkie palce razem) i nie mają izolacji cieplnej (wg mnie to kartongips). To powoduje uciekanie sporej ciepła do jego pokoju. Grzejnik nie jest w stanie skutecznie ogrzać dwóch pomieszczeń (w uproszczeniu). W końcu grzejniki
  • Odpowiedz
@pcela: jak odkręcisz głowicę to też możesz od środka ustawić minimum.
Jak będziesz pierwszy wychodził z mieszkania to otwórz okna żeby się wietrzyło.
  • Odpowiedz