Wpis z mikrobloga

@Beznory:

Jak już @heheszkitroche wspomniał, cholesterol jest niezbędny do życia. Nasz organizm sam go produkuje i reguluje, w zależności ile dostaje z pożywienia, i ile ma materiałów do syntezy. Jeśli jest wysoki, a nie jest to spowodowane jakąś chorobą (np. cukrzycą, czy genetycznie uwarunkowana hipercholesterolemia) to najwyraźniej powinien być wysoki.

Co więcej, cholesterol nie jest przyczyną chorób serca. To niepotwierdzona hipoteza z lat 50 zeszłego wieku. Świadome obniżanie cholesterolu - używanego
@MataHair: @Beznory: @strfkr: OP jest na diecie ketogenicznej, która zakłada, że 75%+ energii dostarczają nam spożywane tłuszcze. Pozostała część to białka 20%+ i węglowodany (im mniej tym lepiej, a moża w ogóle bez nich, tak jak OP). Wbrew "zdroworozsądkowym" oczekiwaniom większości społeczeństwa, na diecie keto nie tylko następuje utrata wagi i spalanie tkanki tłuszczowej (zwłaszcza brzusznej), ale też po okresie adaptacji poprawia się funkcjonowanie układu trawiennego, zmniejszają się lub
@fok_fok: Obecnie nie. Wcześniej stosowałem metylofolian, ze względu na genetycznie uwarunkowane zaburzenie metylacji (bardzo niska efektywność wytwarzania MTHFR, wysoki poziom homocysteiny). Teraz jem regularnie ptasie wątróbki - zawierają więcej folianów - i będę patrzył, jak z poziomem homocysteiny. Póki co jest w normie.
@Beznory: @MataHair: @strfkr: @Carramba666:

Jutro robię sobie badanie cholesterolu całkowitego, i mam nadzieję, że będzie >300


@anonymous_derp: Badanie cholesterolu całkowitego nie jest żadną miarą i nic się z tego nie dowiesz, tego typu testy stały się niewiarygodne na poczatku lat 60tych po odkryciu istnienia HDL i LDL. Najlepiej zrobić lipidogram i wyliczyć stosunek trójglicerydów do HDL.

A tak poza tym to czytam czasem te komentarze pod Twoimi
Pobierz
źródło: comment_x1aMbcksaKIEEPqrnKVkuK0yaCBBacr3.jpg
Badanie cholesterolu całkowitego nie jest żadną miarą i nic się z tego nie dowiesz, tego typu testy stały się niewiarygodne na poczatku lat 60tych po odkryciu istnienia HDL i LDL. Najlepiej zrobić lipidogram i wyliczyć stosunek trójglicerydów do HDL.


Wiem, wiem, ale badanie cholesterolu jest tanie, i będę mógł się pochwalić wysokim wynikiem dla shock value. (Tzn. jeśli rzeczywiście jest jakoś nadzwyczajnie wysoki. Ostatnio było 272 we wrześniu.) Za to chciałbym
@anonymous_derp: Lipidogram to koszt 20-30zł więc drogi nie jest, choć owszem, niektóre laboratoria biorą sobie nawet 60zł i nie wiem skąd taka różnica cen.

Badania o których mówisz to LDL Particle Testing, niestety w Polsce bardzo ciężko znaleźć laboratorium, które robiłoby takie testy, sam też nie wiem jaką ma to nazwę u nas, ale szukałem kilka dni i nie znalazłem. Wychodzi na to, że u nas takiego pojęcia nawet nie ma.
@anonymous_derp: wyniki zajebiste, zawodowi sportowcy takie mają ;) Mówię przede wszystkim o stosuknu między TG a HDL, który u Ciebie wynosi 0.8.

U zawodowców to zazwyczaj ok. 1.1, a uznana norma to między 0.5-1.9
btw. obliczasz to dzieląc trójglicerydy przez HDL. W tym wypadku 68 / 87

Ja gdzieś w środę/czwartek będę robił lipidogram to zobaczę czy sie lekarz za głowę złapie :P