Wpis z mikrobloga

@PanKara:

Dużą rolę od XVII do XIX wieku w zmniejszeniu lesistości odegrał rozwój górnictwa i kolejnictwa. W okresie tym nastąpił rozwój nieznanych dotychczas gałęzi przemysłu zużywających ogromne ilości surowca drzewnego, odkryto również technologię produkcji papieru opartą na surowcu drzewnym, a także technologię chemicznego przerobu drewna dla potrzeb przemysłu włókienniczego. Lesistość Polski, wynosząca jeszcze w 1937 roku około 22,2%, zmalała do 20,8% w 1945 roku. Odwrócenie tego procesu nastąpiło w latach 1946–1970, kiedy w wyniku zalesienia ponad 1,2 mln ha lesistość wzrosła do 27,0%. Średni roczny rozmiar zalesień wynosił wówczas około 30 tys. ha, a w szczytowym okresie 1961–1965 – ponad 55 tys.[potrzebny przypis] ha. W wielu wypadkach powstawały lite, negatywne przyrodniczo uprawy szybko rosnącej sosny zwyczajnej.

Formalną podstawą prac zalesieniowych w Polsce jest „Krajowy program zwiększania lesistości” (KPZL), przyjęty przez Radę Ministrów 23 czerwca 1995 roku, przewidujący wzrost lesistości do 30% w 2020 roku i 33% w roku 2050. Podstawą do wykonywania odnowień jest ustawa o
  • Odpowiedz
@PanKara: Tak z ciekawości, jak to jest liczone? Czy to są po prostu lasy w ha, czy ktoś na mapie mierzył? Do czego dążę, w moje okolicy mnóstwo działek rolnych zalesia się w naturalny sposób (niska klasa ziemi + zaszłości historyczne w postaci dużej parcelacji i mało komu opłaca się uprawiać). Ale do dalej działka rolna, a nie las. Czy coś takiego jest brane do statystyki?
  • Odpowiedz
@PanKara: Na YouTube jest świetny kanał Lasów Państwowych o tematach leśnych. Opowiadają w sposób prosty, na czym polega ich praca i jakimi prawami rządzi się las. Poniżej jeden z wielu odcinków o sadzeniu lasu.
Diplo - @PanKara: Na YouTube jest świetny kanał Lasów Państwowych o tematach leśnych....
  • Odpowiedz
Po tym jakich wyrębów dokonały LP w mojej okolicy to nawet nie dziwi. Zwiększanie lesistości gdzieś tam w planach może sobie i być ale hajs na rozrośniętą do granic możliwości administracje w LP musi się też znaleźć.
  • Odpowiedz