Wpis z mikrobloga

Od razu mówię, że nie warto czytać, bo się tylko wk%*&cie tak jak ja, no ale muszę to z siebie wyrzucić. Wczoraj rano przyjechali do mnie teście (na weekend, głównie do wnuków). Ojciec żony od wielu lat pracował na kolei jak dyżurny ruchu. Generalnie praca jak praca. Dla niego (i reszty rodziny) najważniejsze było to, że kasa zawsze była na czas a i sama praca koniec końców nie najgorsza. Ostatnie trzy lata jest już na emeryturze i ma teraz trochę więcej wolnego czasu na swoje hobby, którym para się od lat, czyli modelarstwo. Przygodę z modelarstwem rozpoczął w pracowni Aeroklubu Bydgoskiego w 1978 r. w grupie prowadzonej przez Tadeusza Nowaka. Jest instruktorem Modelarstwa Lotniczego kategorii „S". Został nawet odznaczony Złotą Odznaką Za Zasługi Dla Aeroklubu Polskiego (2006) oraz nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej (2010). Niektórzy twierdzą, że to „ojciec" sukcesów młodych modelarzy Aeroklubu Bydgoskiego w ostatnich latach. On jest w sumie przedstawicielem wymierającego gatunku instruktorów poświęcających się młodzieży. Teraz ma więcej czasu na budowę i latanie modelami kierowanymi radiem. Ma też spory bagaż doświadczeń zawodniczych w konkurencjach F2B (modele akrobacyjne na uwięzi) i F3A (modele akrobacyjne RC). W kwestiach technicznych jest z pewnością autorytetem dla innych członków sekcji i nie tylko. No ale do rzeczy, teść zawsze jak popije to opowiada mi historię modelarstwa xD W niespełna rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 30 października 1919 powołano w Poznaniu pierwszy aeroklub w kraju, któremu nadano nazwę Aeroklub Polski. Prezesem zarządu wybrano ówczesnego prezydenta miasta Poznania - Jarogniewa Drwęskiego.Już 18 grudnia 1919 roku przy Aeroklubie Polskim powstało pierwsze Koło Modelowania. Inicjatorem i późniejszym wieloletnim organizatorem małego lotnictwa w Poznaniu i Wielkopolsce był Bolesław Grajeta. W roku 1921 utworzono w Polsce organizację międzyszkolną - Polski Związek Lotniczy Młodzieży, który obok popularyzacji lotnictwa zajmował się również modelarstwem lotniczym. Związek ten firmował także wydawane od 1924 roku czasopismo "Młody Lotnik" ze stałym działem modelarskim. Od chwili powstania Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP), rozpoczęto intensywne propagowanie modelarstwa wśród młodzieży szkolnej pod hasłem "od modelarstwa do lotnictwa". Modelarstwo nie miało własnego budżetu. Finansowane było (dopiero od 1926 roku) ze środków wydziału propagandy. Wtedy powstały pierwsze kursy modelarstwa szkolące nauczycieli prac ręcznych subsydiowane przez LOPP, mające na celu wyszkolenie kadry instruktorskiej do zakładanych w szkołach modelarni. Dopiero w 1933 roku modelarstwo przeszło spod kompetencji wydziału propagandy do wydziału szkolenia. W 1925 roku pojawiły się pierwsze podręczniki modelarskie. Również wojewódzki komitet LOPP w Poznaniu wydał książkę Bolesława Grajety o budowie modeli samolotów konstrukcji autora oraz modelarzy zagranicznych wraz z wkładką z planami modeli. W tych latach w Wielkopolsce działało kilkadziesiąt modelarni szkolących kilkuset modelarzy. A tak w ogóle to ten wpis nie ma sensu i ostrzegałem, że się wku***wisz czytając go (ja sam go nie przeczytałem, tylko skopiowałem jakieś przypadkowe teksty o modelarstwie, które nic mnie nie interesują). Miłej niedzieli! #takbylo #takaprawda #patologiazewsi albo #patologiazmiasta i niestety nie #heheszki
  • 3