Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z was jest w stanie skonstruować funkcje różnowartościowe z {0; 1}^N w N^N i na odwrót?
Grzebię w tym już chwilę i jedyne do czego doszedłem, to że można zawsze zamiast {0; 1}^N wziąć po prostu R bo na wykładzie było, że są równoliczne i mają moc continuum.
Nawet trudno jest mi sobie wyobrazić jak taka funkcja powinna wyglądać, a co dopiero żeby była różnowartościowa.
Poproszę o jakąś podpowiedź, jakiś protip, źródło kto mi to dobrze wytłumaczy, potrzebuję żeby zdać ćwiczenia (,)
#studia #logika #matematyka #pytanie #pytaniedoeksperta #nauka
  • 17
@Tadeusz_Radziwill: @sezzart: Do mnie trzeba wolniej, bo raz że jestem debil, a dwa że pełno kolosów co chwila i już nie wiem do czego się uczyć xd
Więc czego aktualnie nie rozumiem: {0, 1}^N to zbiór wszystkich funkcji o dziedzinie N i przeciwdziedzinie {0;1}. I teraz nie bardzo wiem jak z tego robi mi się zbiór ciągów. Bo z tego co ja rozumiem to nasza funkcja musiałaby brać jako argument
@Mordercza_Konewka: Funkcja to zbiór par uporządkowanych . Elementami zbioru {0,1}^N są funkcje ze zbioru liczb naturalnych (takie funkcje z N w cokolwiek nazywamy ciągami) w {0,1}, czyli zbiór par postaci , które spełniają jakieś założenie (np. 1 jeśli liczba jest parzysta, 0 jeśli nieparzysta - wtedy mam zbiór postaci {<1, 0>, <2, 1>, <3,0>, <4, 1> etc.}). Elementami zbioru N^N są funkcje ze zbioru liczb naturalnych w zbiór liczb naturalnych, czyli
@Mordercza_Konewka: Funkcja z N^N na {0,1}^N: jeżeli na pierwszy miejscu ciągu an (element zbioru N^N) znajduje się jeden, na pierwszym miejscu ciągu bn (element zbioru {0,1}^N) dajesz 1, 0 w przeciwnym przypadku; jeżeli na drugim miejscu ciągu an jest 2, na drugim miejscu ciągu bn jest 1, w przeciwnym przypadku 0 etc. - jeżeli na k-tym miejscu w ciągu an jest k, na k-tym miejscu w ciągu bn jest 1, w
@Mordercza_Konewka: Moje, może głupie, podejście: oznaczmy sobie kolejne elementy ciągu liczb naturalnych a1, a2,... Następnie skonstruujmy ciąg b w następujący sposób: b1 aż do b(a1) wynosi 1, b(a1 + 1) aż do b(a1 + a2) wynosi 0, b(a1 + a2 + 1) aż do b_(a1 + a2 + a3) wynosi 1 itd. Intuicyjnie wydaje mi się, że taka funkcja jest różnowartościowa z N^N na {0,1}^N. Dowodu jednak