Wpis z mikrobloga

Na podstawie art. 3a Prawa prasowego pytania dziennikarzy dot. działania instytucji publicznych MUSZĄ być traktowane jako wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Jeżeli dziennikarze zadali pytania o wynagrodzenia konkretnych osób zatrudnionych w NBP podczas konferencji, to skutecznie złożyli wnioski o udostępnienie informacji publicznej (art. 10 ust. 2 udip). Brak odpowiedzi w tym wypadku należy potraktować jako przestępstwo z art 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Więcej na naszej stronie: https://siecobywatelska.pl/alert-przestepstwo-w-nbp/

#watchdogpolska #prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #nbp
  • 38
@The_Riddler: A nie pełnią funkcji publicznych?
W linkowanym artykule piszemy:

Wynagrodzenia Martyny Wojciechowskiej i Kamili Sukiennik są jawne i nie podlegają ochronie prywatności, ze względu na ich status zatrudnienia w Narodowym Banku Polskim, o czym przesądza art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej:

Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne,
@MannaR informacja jest dla obywateli. Jeśli jakiś obywatel ma potrzebę niech fizycznie wystąpi i zapyta. Dlaczego organizacja sponsorowana przez zachodni wywiad ma mieć prawa takie jak obywatele? Zdelegalizować ten motłoch.
@Watchdog_Polska

NSA:

Informacją publiczną jest, zatem informacja o wydatkach podmiotu publicznego na wynagrodzenia pracowników. W tych ramach można żądać szczegółowych danych dotyczących wydatkowania środków publicznych na wynagrodzenia konkretnej grupy pracowników zatrudnionych na określonym stanowisku, a także pracownika, który jako jedyny zajmuje określone stanowisko w ramach struktury organizacyjnej podmiotu publicznego. Bez znaczenia dla uznania takich danych za informację publiczną jest okoliczność, czy dotyczą one pracownika zatrudnionego na stanowisku pomocniczym związanym jedynie z obsługą
@MannaR po pierwsze prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Dziennikarze pytają o co chcą, w żadnym wypadku zadawanie pytania na konferencji nie jest równoznaczne z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. Artykuł 3a prawa prasowego tak chętnie wspomniany przez
@Watchdog_Polska odsyła do ustawy o dostępie do informacji publicznej. Miło, że wytknąłeś im tą nieznajomość prawa/jawną manipulację.
@Czerwonykaktus:

Nie dla was gady.

Gady jeszcze nie mogą zakładać stowarzyszeń w Polsce.( ͡° ͜ʖ ͡°) Za to obywatele tak.

organizacja sponsorowana przez zachodni wywiad

Nie było u nas jeszcze Jamesa Bonda.( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziękujemy też za troskę o nasze finansowanie, na szczęście mamy duże wsparcie osób prywatnych z darowizn i 1% podatku.

Jeśli jakiś obywatel ma potrzebę niech fizycznie wystąpi
@Watchdog_Polska jak mam rozumieć to jeszcze? Przyznajecie się, że jesteście reptilianami ( ͡º ͜ʖ͡º)? Zachodni wywiad. Nie angielski, a niemiecki. Doskonale widać do czyjej bramki gracie. To że obywatel nie korzysta ze swojego prawa nie oznacza, że ma powstawać organizacja wypełniająca to prawo za niego. Może niedługo zaczniecie oferować usługę oddawania głosu w wyborach? Marzy się to wam, co?
Niech się ten mityczny obywatel ujawni, który poprosił