Wpis z mikrobloga

@motaboy: I bardzo dobrze. Hipoteczne też powinni pod to podciągnąć imo. Obawiam się tylko czy te asekuracyjne działania nie są jednymi z pierwszych sygnałów nadciągającego kryzysu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jasonfly: chyba nie za bardzo rozumiesz zagadnienie. Limit zadłużenia w wysokości pięciokrotności rocznych zarobków brutto, a nie limit czasu spłaty...

@Stashqo: a co tu się dziwić? Nie masz w pracy kolegów, którzy wiecznie żyją od 1go do 1go? U mnie w pracy już jacyś mniej rozgarnięci zastanawiali się co szmugluje, że mnie stać, a oni korony nie mogą odłożyć. Życie na kredyt jest w NO zatrważająco popularne. Domy, hytty i
@RoBee: tak, oczywiście źle się wyraziłem, nie wierze, ze coś takiego mogło by wejść. Ludzie z dochodami poniżej powiedzmy 500tys wtedy by zostali odcięci od szansy na własne 4 kąty.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jasonfly: ale wiesz, że limit na hipotekę wynosi obecnie 4.5xroczny dochód brutto? Zarabiając 500k masz wtedy max 2 250k kredytu. Całkiem sensowna reguła, bo w PL mój brat dostał propozycję x6.
@jasonfly: Tak jak @RoBee: pisał, chodziło mi nie o czas spłaty a o wysokość zadłużenia, wprawdzie większe banki nie dają więcej niż 3-4x roczne dochody brutto, ale to chyba nie jest formalna granica i do niedawna były i takie, które ją sporo przekraczały lub pozwalały wpisywać kolejne kredyty do hipoteki. No i ludzie z 500k niestety, ale raczej nie powinni brać 3m kredytu, muszą sobie partnera znaleźć -taka polityka prorodzinna
Ludzie z dochodami poniżej powiedzmy 500tys wtedy by zostali odcięci od szansy na własne 4 kąty.


@jasonfly: Dlaczego. Majac 500k mozesz wzaisc kredyt na 250M... Moze nie kupiszw centrum Oslo, ale kilka kilometrow dalej juz nie ma problemu...

Majac 300k brutto, dostajesz jakies 17-18k miesiecznie, kredyt na 3mln przy odstkach 2,5% to 13,5k... Czyl na zycie zostaje okolo 4k....