Wpis z mikrobloga

W tym roku udało się przygotować z rodziną święta przed czasem, mam chwilę w oczekiwaniu na pozostałych gości, więc chciałbym się z Wami podzielić pewnym przemyśleniem.

Dla kogo są te święta? Dla wszystkich, dla chrześcijan, agnostyków, ateistów, buddystów, muzułmanów, żydów, neuropy, 4konserwy, tęczowych pasków, ludzi każdego wyznania i orientacji. Są to święta, które możemy obchodzić jak tylko chcemy, w gronie znajomych, rodziny czy samotnie na swój indywidualny sposób.

Widziałem na wykopie kilka nieprzyjemnych wpisów, gdzie w tonie nienawiści część użytkowników próbowało zawłaszczyć święta dla własnej społeczności/wyznania. Nie dajcie sobie wmówić, że nie zasługujecie na obchodzenie tego czasu jak tylko chcecie.

Jako ciekawostkę dodaję #historia święta bożego narodzenia, źródła możecie zweryfikować na wikipedii. Jeżeli uważacie, że coś się nie zgadza, to zachęcam do edycji wpisu na wiki.

Geneza i historia święta

Okres przed powstaniem święta

Ścisłe określenie czasu powstania liturgicznego święta narodzin Chrystusa, podobnie jak i powód umieszczenia go w kalendarzu liturgicznym w dniu 25 grudnia, jest kwestią nadal dyskutowaną przez uczonych. Według dostępnych źródeł święto wprowadzono najpierw w Rzymie w IV lub pod koniec III wieku.


Z przekazów Klemensa Aleksandryjskiego wiadomo, że różne daty były podawane za dzień narodzin Chrystusa: 19 kwietnia, 20 maja, a Klemens wskazywał na dzień 17 listopada[1]. W II wieku n.e. w Egipcie pojawiło się Święto Bożego Narodzenia obchodzone w Pierwszym Peretcie w dniu 6 stycznia, dokładnie jedenastego dnia Tybi – dniu urodzin boga Słońca Ajona – patrona misteriów mitraistycznych czy Ozyrysa boga śmierci i odrodzonego życia[2], bardzo stary kult sięgający połowy III wieku p.n.e., nazwany później przez Greków misteriami[3]. Rocznica urodzin Chrystusa została przeniesiona przez Kościół w roku 353 na dzień 25 grudnia, czyli na dzień narodzin Mitry niepokonanego boskiego Słońca[4].


Kult Mitry był bardzo popularny w Rzymie oraz na Bliskim Wschodzie. Gdy chrześcijaństwo stało się religią państwową, chrześcijanie, aby osłabić kult Mitry, przyjęli, że 25 grudnia, do tej pory obchodzony jako dzień urodzin Mitry, będzie dniem narodzin Jezusa[2]. Święto Bożego Narodzenia zostało chętnie zaakceptowane, ponieważ było wariantem pogańskiego święta Ajona – święta przesunięcia Słońca. Celebracja święta dokonywała się w podziemnym adytonie w nocy z 24 grudnia na 25 i około północy spełniano obrzędy konsekracyjne. O świcie wierni uczestniczyli w procesji z miejsca kultu, niosąc statuetkę dziecka jako symbol urodzonego Boga-Słońca przez dziewicę nazywaną Dea Caelestis (Tanit), obca bogini rzymska (peregrina sacra)[5].


To tylko fragment. Polecam przeczytać cały wpis na wiki dotyczący genezy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCe_Narodzenie#Geneza_i_historia_%C5%9Bwi%C4%99ta

Wesołych świąt wszystkim!

#religia #ateizm #chrzescijanstwo #neuropa #4konserwy
Pobierz
źródło: comment_G50Sudp2rqkjDgQvc26oIvb9WmzgsLNB.jpg
  • 4
@tgdnx:
A ja polecam angielską wiki. W skrócie:
-nie chodziło o Mitrę, a o wykreowane przez cesarza Aureliana bóstwo Sol Invictus
-nie mamy pewności, czy 25 grudnia był szczególnie celebrowany przez pogan
-Sol Invictus został wymyślony pod koniec III wieku a więc długo po tym, gdy wsród chrześcijan podawano 25 grudnia jako dzień narodzin Jezusa
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Christmas

Thomas Talley has shown that, although the Emperor Aurelian's dedication of a temple to the