Wpis z mikrobloga

Mireczki, pytanie może głupie, ale jestem #rozowypasek więc mi wolno xD ja jestem od programowania, niebieski jest od elektroniki, ale akurat go nie ma a ja potrzebuję odpowiedzi.
No więc, mam Arduino Nano. Do niego podpięty jest mostek H L293D. Do tego mamy podłaczone dwa przerobione na zwykłe silniki mikroserwa. I nie działają. Czasem słychać, że próbują ruszyć (lekkie tykanie, lub szum).
Co działa:
Podpięłam dwie diody, jedną w jedną stronę, druga w drugą, do wyjść w mostku. Działają zgodnie z programem, raz miga jedna, raz druga, raz trzecia i raz czwarta.
Jak podłączę silniki bezpośrednio do zasilania to normalnie się kręcą.
Całość próbowałam zasilić z:
- ogniwa z laptopa, przez przetwornicę na 5V
- ogniwa z laptopa, na sucho
- 4 baterie AA
- 6 baterii AA

Ogólnie średnio się na tym znam, umiem tylko połączyć klocki z tutków w necie xD
#arduino #elektronika #diy #majsterkowanie
  • 15
@echelon_: bezpośrednio, to znaczy zasilanie idzie do płytki prototypowej, z niej dopiero na VIN w Arduino. Zasilanie do motka idzie z tej płytki.

@Dezynwoltura: ciężko powiedzieć jakie to parametry bo to serwa z chin, takie najzwyklejsze, małe. Niebieski je przerobił, usuwając elektronikę, na zwykle DC.
@zaba34: daj zdjęcie tego ale obstawiam na bład w programie silnik trzeba zasilić z 200-300ms żeby on ruszył bo jak dajesz impulsy (szpilki) to nic z tego nie bedzie.
@bi-tek: w programie silniki uruchamiają się na 1-1,5 sekundy. Próbowałam zwiększyć do 2-2,5, nadal nic.

@echelon_: Na razie nie ma mnie przy tym, ale to standardowe połączenie, poprawne - EN zwarte do VCC, OUT do silników, IN do arduino, sam mostek działa.
@zaba34: zrób nowy projekt, i daj w loop stan wysoki na pin sterujący silnikiem, czekaj 1000ms, stan niski na pin z silnikiem i 1000ms czekaj i wgraj to - jak nie działa to masz problem z elektroniką i wrzuć zdjęcie bo wg mnie masz coś skopane a dwa jak zasilasz mostek L293D ? Bo on nie może mieć zasilania puszczonego przez arduino tylko bezpośrednio z ogniw / baterii itp najlepiej daj
@zaba34: a piny sterujące tym L293 masz ustawione prawidłowo jako wyjście, czy zapomniało się i chodzą jako wejście, a pisaniem na port - jedynie załączasz słaby pullup ?
@bi-tek: tak zrobilam, słychać że silnik coś próbuje. Obstawiam, że trzeba z nich będzie zrezygnować ;/ Zasilam przez płytkę prototypową, z niej też idzie do Arduino, nie zasilam bezpośrednio z Arduino.
@1iostatni: tak, są przerobione na dwukierunkowe, jak podłaczy się je do baterii to działają normalnie
@hrumque: jest na pewno jako wyjście, w symulacji na 123d circuit działa poprawnie, tu z resztą też słychać że działa. Normalnie, daję tylko