Wpis z mikrobloga

Z nowego prywatnego kosmodromu w Nowej Zelandii prywatna firma Rocket Lab wyniesie dla NASA 10 małych satelitów. Użyje do tego rakiety Electron, dla której będzie to 4 start.

Link do transmisji na żywo: http://www.kosmonautyka.pl/na-zywo
Więcej o starcie: http://www.kosmonautyka.pl/4-start-rakiety-electron
Więcej o rakiecie: http://www.kosmonautyka.pl/electron

#kosmos #kosmonautyka #astronautyka #nauka #gruparatowaniapoziomu #kosmiczneinfo #technologia #ciekawostki #kosmos #nasa #eksploracjakomosu #rakiety #liganauki #oceania #spacex #nowazelandia #rocketlab #startyrakiet
yolantarutowicz - Z nowego prywatnego kosmodromu w Nowej Zelandii prywatna firma Rock...

źródło: comment_Uqxp6GwOJJeWZO101MgyKNvwnL42Dk45.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@yolantarutowicz: Dziwna ta akcja. Rakieta wygląda jak przerobiony pocisk balistyczny (taka jakaś nie za duża) albo do przerobienia na pocisk balistyczny :-/ Miejsce startu leży bliżej bieguna niż równika więc też dziwne. Kto robi stanowisko startowe w tak niekorzystnym położeniu?
  • Odpowiedz
@kwanty: RocketLab :D Czytam, ze firma powstala w 2006 roku. ale juz w 2009 roku miala testową rakiete, ktorej start się powiódł. Szybko. Jesli tworzyli infrastrukture od zera to wręcz nierealnie szybko. Natomiast właściwa rakieta - Elektron - poleciala pierwszy raz w 2017 roku czyli 11 lat po zalozeniu firmy. To juz powazny czas na produkcje od zera rakiety. Przydalby sie jakis zbior informacji o tej firmie.
  • Odpowiedz
nie wiem czemu #spacex, jakos mnie rocketlab nie interesuje


@monarchista:

Temu #spacex bo firma Rocket Lab monetyzuje rakietę wielkości porzuconego Falcona 1. Zabiera część rynku SpaceX, jeśli chodzi o miniaturowe satelity (rynek kilkuset satelitów w skali roku). Stały dopływ gotówki z wyniesień to pewność działania i nowych inwestorów - zatem konkurowania (do pewnego stopnia) z Elonem ;-)
  • Odpowiedz
Rakieta wygląda jak przerobiony pocisk balistyczny (taka jakaś nie za duża) albo do przerobienia na pocisk balistyczny


@kwanty: Pociski balistyczne bazują na stałych paliwach. Napełnianie godzinami rakiety przed startem wybuchowym paliwem na płaskim stanowisku startowym to nie najlepszy pomysł na rakietę balistyczną (temu R-7 została rakietą cywilną).
  • Odpowiedz